Kişisel verilerin korunması hakkında bilgilendirme
Kişisel verilerin korunması hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.
‟Yapı sektörünün buluşma noktası„
16. İzocam Öğrenci Yarışması

16. İzocam Öğrenci Yarışması

İzocam’ın bu sene on altıncısını düzenlediği öğrenci yarışmasının 2016 yılı teması “Sosyal ve İklimsel Bağlamda Sürdürülebilir ve Çoğaltılabilir Yerleşim” olarak belirlenmiştir. Isover, İzocam ve Brest Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen ve iki aşamadan oluşan yarışmanın ilk aşamasında, öğrencilerden sürdürülebilir kent yaşamını içeren bir senaryo geliştirmeleri bekleniyor.
Etkinlik Bilgileri
Yarışmanın 2016 yılı teması “Sosyal ve İklimsel Bağlamda Sürdürülebilir ve Çoğaltılabilir Yerleşim” olarak belirlenmiştir. Sosyal ve iklimsel bağlamda sürdürülebilir ve çoğaltılabilir yerleşim çevresine yönelik fikir, proje, detay, teknoloji, tartışma kısaca fiziksel çevreye çerçeve oluşturacak bir senaryo geliştirilmesi ve bu senaryonun serbest bir ortamda ifade edilmesi beklenmektedir. Bu senaryolar ikinci aşamada uluslararası yarışma sunumuna esas olacak mimari projenin arka planını ve dayanağını oluşturacaktır.


Beyaz Rusya’nın Brest şehrinin konu edildiği çalışmada, şehrin sosyal, kültürel ve iklimsel özelliklerini düşünerek bir yaşam alanı geliştirecek olan öğrenciler, yarışmaya dilerlerse tek başına ya da 3 kişiye kadar bir ekip kurarak katılabilecek. Öğrenciler Brest şehrindeki yaşam alanı için fikir, proje, detay, teknoloji, tartışma kısaca fiziksel çevreye çerçeve olacak senaryoyu serbest bir ortamda yani diledikleri formlarda sunabilecek. 7 Mart 2016 tarihine kadar www.izocamogrenciyarismasi.com adresine yüklenecek senaryolar arasından beğenilenler, ikinci aşamaya geçmeye hak kazanacak. İkinci aşamada öğrenciler yaşam alanının en temel öğesi olan konut ölçeğine inerek geliştirdikleri mimari projeleri 23 Nisan 2016’da yapılacak jüri buluşmasında  tüm detaylarıyla beğeniye sunacak.


Yarışma sonunda dereceye giren birinci proje 8 bin, ikinci proje 6 bin ve üçüncü proje 4 bin TL ödül ve uluslararası finalde ülkemizi temsil etme hakkı kazanacak. Bunun yanı sıra yarışmaya katılan tüm öğrencilere katılım sertifikası, ikinci aşamaya geçmeye hak kazananlara ise başarı sertifikası ve küçük bir ödül verilecek. 


Başvuruları Aralık ayında başlayacak olan yarışmada, senaryolar 7 Mart 2016 tarihine kadar yarışma sitesine yüklenerek teslim edilebilecek. 14 Mart 2016’da beğenilen senaryolar açıklanacak ve yarışmada proje aşamasına geçilecek. 18 Nisan tarihine kadar yarışma sitesine yüklenecek projeler için 23 Nisan 2016’da jüri öğrencilerle buluşacak ve öğrencilerden projelerini sunmaları istenecek. Aynı günün sonunda dereceye giren projeler jüri tarafından duyurulacak. Kazanan ekipler para ödülünün yanı sıra 25-28 Mayıs tarihlerinde Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk’de düzenlenecek uluslararası yarışmaya katılmaya da hak kazanacak. 


Yarışmanın tüm süreçleri www.izocamogrenciyarismasi.com üzerinden yürütülecek.


Jüri, öğretim üyeleri ve sektörün duayenlerinden oluşacak

16. İzocam Öğrenci Yarışması’nın bu yılki jüri üyeleri yetkin öğretim görevlileri ile uzman mimarlardan oluşuyor.

Yarışmanın jüri üyeleri arasında ODTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof Dr. Celal Abdi Güzer, ODTÜ Makine Fakültesi öğretim üyesi Prof Dr. Mehmet Çalışkan, İTÜ Makine Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, İTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Y. Doç. Dr. Gülten Manioğlu, Günarda Enerji firmasından Y.Mimar Ali Erkan Şahmalı, Suyabatmaz-Demirel Mimarlık firmasından Y.Mimar Hakan Demirel ve Dilekçi Mimarlık firmasından Y.Mimar Durmuş Dilekçi bulunuyor. 


Yarışma takvimi:

7 Mart 2016
- Senaryo teslimi
14 Mart 2016 - Beğenilen senaryoların duyurumu
18 Nisan 2016 - Proje teslimi
23 Nisan 2016 - Projelerin Jüriye sunulması (Yer: Yapı-Endüstri Merkezi-Fulya, İstanbul)
Yarışma takvimi:

7 Mart 2016
 - Senaryo teslimi
14 Mart 2016 - Beğenilen senaryoların duyurumu
18 Nisan 2016 - Proje teslimi
23 Nisan 2016 - Projelerin Jüriye sunulması (Yer: Yapı-Endüstri Merkezi-Fulya, İstanbul)