Kişisel verilerin korunması hakkında bilgilendirme
Kişisel verilerin korunması hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.
‟Yapı sektörünün buluşma noktası„
ARCHIPRIX-Türkiye 2013 Yarışması

ARCHIPRIX-Türkiye 2013 Yarışması

Türkiye'de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere 18 yıldır düzenlenen ARCHIPRIX - Türkiye 2013'e katılım için başvurular başladı. Doğan Hasol, Şevki Vanlı, Hülya Yürekli ve Ferhan Yürekli tarafından kurulan ARCHIPRIX - Türkiye, bu yıl 18. kez gerçekleştirilecek. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Serra'nın ana sponsorluğu ile, Yapı-Endüstri Merkezi ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı ortaklığıyla düzenlenen yarışmaya Türkiye'nin tüm mimarlık okullarından katılım olması hedefleniyor.
Etkinlik Bilgileri
Türü:

Tarih: 10.09.2013
Saat: 00:00 - 00:00
Max Katılımcı: 0
Ücret:

Ücretsiz

Bilgilendirme

Başvurular için: www.archiprixturkiye.org

Türkiye’deki mimarlık okullarını ortak bir platformda buluşturarak özendirici ve yapıcı bir rekabet ortamı yaratan ve genç mimarları ve mimar adaylarını mesleki ortam içinde bir araya getirerek mimarlık üzerine düşünmeye ve tartışmaya yönlendiren ARCHIPRIX - Türkiye yarışmasında bugüne kadar 36 üniversiteden 1146 öğrenci diploma projelerini sergiledi ve bir araya geldi.

2012–2013 akademik yılı, Şubat ya da Haziran dönemine ait bitirme projeleri ile katılabilinen Yarışmanın son başvuru tarihi 10 Eylül 2013. Başvuru formları, okulların Mimarlık Bölüm Başkanlıklarından veya www.archiprixturkiye.org adresinden elde edilebilecek.

Katılan projelerin dijital olarak yollanacağı yarışmada panoların baskısı ARCHIPRIX-Türkiye tarafından yapılacak, posta ve baskı ücreti ödenmeyecek, panolar aynı malzeme ve eş kalite ile sunulacak.
 
Kadın mimarların mesleğe ve mimarlık ortamına olan katkılarını vurgulamak üzere, kadın üyelerden oluşan 2013 yılı Jürisi’nde, mimarlık ortamının farklı alanlarına katkılarıyla tanınan mimarlar Esin Boyacıoğlu, Ece Ceylan Baba, Hatice Üsküdar Özer, Ekin Çoban Turhan ve uluslararası düzeyde ortaya koyduğu nitelikli mimari projelerle tanınmış Amerikalı Mimar Victoria Meyers yer alacak. Dürrin Süer ve geçen yılın birincilik ödülünü alan Emre Özdemir yedek üye olarak jüri değerlendirmelerine katkıda bulunacak, yarışmanın raportörü ise Mehmet Onur Yılmaz olacak. Dereceye giren projelerin sahiplerinin yanı sıra bu yıl iki mimar adayı daha ödüllendirilecek. İkinci kez verilecek olan “Sürdürülebilirlik” ödülünün seçiminde Sürdürülebilirlik danışmanı Mert Ayaroğlu jüriye destek olurken, Serra Özel Ödülü kapsamında bir yarışmacı uluslararası mimarlık ortamını yerinde görmek üzere “Hollanda Mimari Gezisi” kazanacak.
 
ARCHIPRIX – Türkiye 2013’ün biraraya getireceği genç mimarlar, bu yıl ödüllerini, Aralık ayında Ankara’da düzenlenecek olan ödül töreninde alacaklar. Tören öncesi jüri üyesi Victoria Meyers tarafından bir konuşma ve sunum yapılacak. Sunumun ardından ise jüri üyeleriyle yarışmacıların ve izleyicilerin tartışmasına olanak tanıyan bir Kolokyum düzenlenecek. Kolokyum, Jüri’nin değerlendirme sürecine ilişkin açıklamaları, gözlemleri ve yorumları ile başlayacak, ardından ödül alan proje sahiplerinin projelerini sunmaları ve Jüri, katılımcı ve izleyicilerin değerlendirmeleri, görüşleri ve soruları ile sürecek. 
 
Katılan tüm projelerin yer aldığı sergi ise tören süresince ve Aralık ayının 6-15 tarihleri arasında TSMD Mimarlık Merkezi'nde gezilebilecek, tüm projelere web sitesi aracılığıyla ulaşılabilecek. Katılan tüm projeler kitap haline getirilecek. Ödül alan projeler ise YAPI Dergisinde yayımlanacak.
 
TESLİM ADRESİ
Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı,
Fıskiye Sokak No:4/A Gaziosmanpaşa-Çankaya / ANKARA
Telefon:  0 312 446 41 94
E-posta:   info@sevkivanlimimarlikvakfi.org.tr
 
 

 

Son Başvuru Tarihi: 10 Eylül 2013 
Ödül Töreni, Sergi Açılışı ve Kolokyum: 6 Aralık 2013
 
JÜRİ
Esin Boyacıoğlu
Ece Ceylan Baba
Hatice Üsküdar Özer
Ekin Çoban Turhan
Victoria Meyers
 
Mert Ayaroğlu (sürdürülebilirlik Danışmanı)
 
Dürrin Süer (yedek)
Emre Özdemir (yedek)
 
RAPORTÖR
Mehmet Onur Yılmaz
 
ÖDÜLLER
Serra Birincilik Ödülü:   5.000 TL
İkincilik Ödülü:               3.500 TL
Üçüncülük Ödülü:          2.500 TL
Mansiyon (3 adet):         2.000 TL (Her biri için)
Sürdürülebilirlik Ödülü: 2.500 TL
Serra Özel Ödülü: Hollanda Mimari Gezisi