Kişisel verilerin korunması hakkında bilgilendirme
Kişisel verilerin korunması hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.
‟Yapı sektörünün buluşma noktası„
BIM'IN ÖNEMİ - Disiplinlerarası Bilgi Paylaşımı

BIM'IN ÖNEMİ - Disiplinlerarası Bilgi Paylaşımı

Dünya mühendislik yazılım lideri Bentley, 26 Eylül'de Yapı-Endüstri Merkezi'nde mimarlık, tasarım ve inşaatta Yapı Bilgi Modellemesi (BIM-Building Information Modelling)'nin etkisine odaklanan, CCC, John McAslan+Partners ve Henning Larsen Architects gibi dünyaca ünlü inşaat ve mimarlık firmalarının üst düzey yöneticileri tarafından başarı hikayelerinin paylaşılacağı "BIM'ın önemi - Disiplinlerarası Bilgi Paylaşımı" Konferansı'na ev sahipliği yapıyor.
Etkinlik Bilgileri
Türü:

Toplantılar

Tarih: 26.09.2013
Saat: 14:00 - 18:00
Yer:

YAPI-ENDÜSTRİ MERKEZİ

Süre: 4 saat
Max Katılımcı: 300
Ücret:

Ücretsiz

Bilgilendirme

Konferans simultane olarak İngilizce’den Türkçe’ye çevrilecektir. Sınırlı kontenjan nedeni ile katılım için kayıt yaptırmak gereklidir.

Günümüzde karmaşık yapı üretimi sürecinde farklı disiplinlerin bir arada sorunsuz çalışabilmesi hayati önemde. Bina, altyapı, master plan gibi farklı ölçekler için tasarım ve inşaat süreçlerinde paydaşların entegre çalışmasına imkan veren BIM Teknolojilerinin bu süreçteki önemi ise her geçen gün artıyor. Bentley, BIM- Yapı Bilgi Modellemesi yöntemi kullanılan farklı ölçeklerdeki dünyaca ünlü başarılı örnekleri tartışmaya açıyor. Yapı-Endüstri Merkezi’nde dünya çapında önemli inşaat sektöründen yöneticiler, müteahhitlik firmaları, akademisyenler, mimar ve tasarımcıların bir araya geleceği “BIM’ın Önemi - Disiplinlerarası Bilgi Paylaşımı” Konferansı bilgi paylaşımının önemine, bu disiplinlerin birbiriyle etkileşerek şekillenme süreçlerine ve bu sürecin tüm bu disiplinlerin geleceği üzerine etkilerini aktarmayı hedefliyor. 
 
BIM- Yapı Bilgi Modellemesi kullanılan dev projeleri mercek altına alacak konferansın konuşmacıları:
 
Issam El-Absi | IS-Otomasyon ve Mühendislik (BIM, İnşaat ve GIS) Yöneticisi, CCC BIM Centers
3.2 milyar dolar bütçeli, 750.000 m² büyüklüğünde, yıllık 27-40 milyar  yolcu kapasitesine sahip Abu Dabi Havalimanı  Midfield Terminali iddialı mimari ve strüktürel tasarımı ile dev bir yatırım. Terminal, mühendislik, inşaat ve tedarik sürecinde oluşabilecek zorlukları da barındıran bir yapı. CCC BIM Centers Yöneticisi Issam El-Absi, konferans kapsamında yapacağı konuşmasında; TAV, Arabtec ve CCC’ den oluşan konsorsiyum tarafından terminal ile ilgili yürütülen bu sürecin, bilgi modelleme sistemleriyle üstesinden gelindiğini anlatacak.
 
Hiro Aso l Ulaşım ve Altyapı Önemli Projeler Direktörü, John McAslan + Partners
Cliff Green l Proje Teknoloji Müdürü, John McAslan + Partners
Konferans kapsamında ele alınacak başarı hikayelerinden bir diğeri ise Londra’nın en önemli dönüşüm projelerinden biri olan King’s Cross İstasyonu. Projenin öne çıkan özelliklerinden bir tanesi kuşkusuz; Avrupa’nın en büyük tek açıklığa sahip istasyon strüktürü olan ve dönüşümün kalbinde yer alan Batı Holü. 80.000 m²  alana sahip, 550 milyon pound bütçeli sıra dışı bir ortak çabanın ürünü olan, uluslararası nitelikte bir ulaşım yapısının dönüşümü niteliğindeki projenin bütünü karmaşık bir yapıya sahip. BIM kullanımı ile öne çıkan “Londra Olimpiyatları”na yetişme gibi bir zaman sınırı olan bu karmaşık süreçi; hem masterplan hem de tasarıma imza atan John McAslan+Partners’ın Ulaşım ve Altyapı Önemli Projeler Direktörü Hiro Aso ve Proje Teknoloji Müdürü Cliff Green anlatacak.
 
Louis Becker | Yönetici Ortak, Henning Larsen Architects 
Dünyaca ünlü İskandinav mimarlık pratiği Henning Larsen Architects’in Yönetici Ortağı Louis Becker, İzlanda, Suudi Arabistan, Afrika ve Danimarka gibi farklı coğrafyalardaki kültür ve eğitim projelerini kültürel bağlam ve yerellik üzerinden tartışacak. Tümü başarılı BIM süreçleri ile hayata geçen “sürdürülebilir yapılar” üzerinden farklı bir ölçek ve yaklaşımdaki “disiplinlerarası çalışmanın”  BIM kullanımıyla sayısallaştırıldığı etkili projeleri sunacak.
 
Dr. Birgül Çolakoğlu | Doçent, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 
Doç. Dr. Birgül Çolakoğlu, BIM-Yapı Bilgi Modellemesi kavramının eğitimdeki yerini akademisyenlik deneyimi üzerinden genel hatlarıyla değerlendirecek. Böylece modellemenin başarılarına dair süreç ve sonuçlar hakkında daha kapsamlı bilgilere ulaşmak mümkün olacak. 
 
14:00-14:30 Kayıt ve Kahve İkramı
 
14:30-14:40 Açılış Konuşmaları
 
14:40-15:15 BIM’in İnşaat Sürecine Katkısı
Issam El-Absi | IS-Otomasyon ve Mühendislik (BIM, İnşaat ve GIS) Yöneticisi, CCC BIM Centers
 
15:15-15:45  BIM’in Eğitim Sistemine Entegrasyonu
Dr. Birgül Çolakoğlu | Doçent, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi
 
15:45-16:00 Kahve Molası
 
16:00-16:45 BIM: İlişkiler İnşaa Etmek 
Hiro Aso l Ulaşım ve Altyapı Önemli Projeler Direktörü , John McAslan + Partners
Cliff Green l Proje Teknoloji Müdürü, John McAslan + Partners
 
16:45-17:30 İklimler ve Kültürler Arasında
Louis Becker | Yönetici Ortak, Henning Larsen Architects 
 
17:30-19:00 Kapanış ve Kokteyl