Kişisel verilerin korunması hakkında bilgilendirme
Kişisel verilerin korunması hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.
‟Yapı sektörünün buluşma noktası„
Cengiz Bektaş "Mimarlıkla Geçen Yarım Asır" | M.S.G.S.Ü.

Cengiz Bektaş "Mimarlıkla Geçen Yarım Asır" | M.S.G.S.Ü.

Kuruluş amacı mimarlık ortamına kalıcı katkılarda bulunmak, düşünsel ve teknik konularda yaygın bir bilgi paylaşım ortamı sağlamak olan , 1973 yılından bu yana kesintisiz olarak sürdürdüğü çalışmalarıyla ülkemizin mimarlık yayıncılığı alanında önemli bir yere konumlanmış. YEM Yayın'ın düzenlediği "Mimarlıkla Geçen Yarım Asır" söyleşilerinde Cengiz Bektaş, mimarlık öğrencileriyle buluşuyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi'inde gerçekleşecek olan söyleşiler, genç mimar adaylarına mesleğe hoşgeldin demek ve bu alandaki motivasyonlarını artırmak amacı ile düzenleniyor.
Etkinlik Bilgileri
Türü:

Toplantılar

Tarih: 09.10.2014
Saat: 14:30 - 17:00
Yer:

M.S.G.S.Ü. Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu

Süre: 2 saat 30 dakika
Max Katılımcı: 300
Ücret:

Ücretsiz

CENGİZ BEKTAŞ "MİMARLIKLA GEÇEN YARIM ASIR" SÖYLEŞİLERİNDE MİMARLIK ÖĞRENCİLERİ İLE BULUŞUYOR.

Kuruluş amacı mimarlık ortamına kalıcı katkılarda bulunmak, düşünsel ve teknik konularda yaygın bir bilgi paylaşım ortamı sağlamak olan , 1973 yılından bu yana kesintisiz olarak sürdürdüğü çalışmalarıyla ülkemizin mimarlık yayıncılığı alanında önemli bir yere konumlanmış. YEM Yayın'ın   düzenlediği "Mimarlıkla Geçen Yarım Asır" söyleşilerinde Cengiz Bektaş,  mimarlık öğrencileriyle buluşuyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin Fındıklı Yerleşkesi'nde bulunan Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu'nda  gerçekleşecek olan söyleşi, genç mimar adaylarına mesleğe hoşgeldin demek ve bu alandaki motivasyonlarını artırmak  amacı ile düzenleniyor. 


1968'den bu yana yapı malzemesi ve teknolojisi alanında çalışan bir bilgi merkezi olan Yapı-Endüstri Merkezi’nin en önemli yapıtaşlarından biri olan , mimarlık, yapı, inşaat mühendisliği, kültür ve sanat alanında kitap, dergi, katalog ve elektronik yayınlar yapan YEM Yayın, genç mimar adaylarına mesleğe hoşgeldin demek ve bu alandaki motivasyonlarını artırmak  amacı ile üniversitelerin birinci sınıf öğrencilerinin katılımına yönelik söyleşiler düzenliyor.


Bu kapsamda öğrencilerle buluşacak olan konuşmacı Türkiye mimarlık camiasının en değerli isimlerinden biri olan Cengiz Bektaş olacak. Ulusal ve uluslararası birçok ödülü olan, doğaya ve kültüre bağlı bir mimarlığın savunucusu olan usta mimar ve yazar Bektaş,  mimarlık alanında yarım asrı geçen deneyimini öğrencilerle paylaşacak. Bu tarz etkileşimli bir paylaşımın yeni mimarlık öğrencilerinin mesleki gelişimleri için önemli bir deneyim olması ve Cengiz Bektaş gibi önemli bir mimarla tanışmış olmak öğrencilerin motivasyonlarını ve başarılarını olumlu yönde etkilemesi hedefleniyor. 


1934 Denizli doğumlu Cengiz Bektaş, orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde, yüksek öğrenimini DGSA Süsleme, Mimarlık Bölümleri ile Münih Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde yaptı. 1959 yılında yüksek eğitimini tamamladı.1960’ta Alman şehircilik kurslarına katıldı. Almanya’da serbest mimar olarak çalıştı. Orada girdiği iki yarışmada ödül aldı. ODTÜ’ye öğretim görevlisi olarak çağrılınca, Türkiye’ye döndü. 1962 – 63 öğretim yılında ODTÜ İnşaat İşleri Başkanlığı, Mimarlık işliğini bir yıl yönetti.


1963’te Ankara’da Oral Vural ile birlikte kendi mimarlık işliğini kurdu. 1963–69 yılları arasında yalnızca altı yıl süreyle mimarlık-şehircilik yarışmalarına girdi. 25’in üzerinde ödül kazandı. Cumhuriyet dönemi mimarlık tarihi örnekleri arasında sayılan yapılar gerçekleştirdi. 2 kez Ulusal Mimarlık Ödülü aldı. Akdeniz Üniversitesi (Antalya) Sosyal – Kültürel Özek yapısıyla 2001 yılında Uluslararası Aga Khan Ödülü’nü kazandı. Ankara’daki Türk Dil Kurumu yapısı, mimarlarca Cumhuriyet dönemini simgeleyen yirmi yapıdan biri sayıldı. 2014 yılında kendisine 1. Uluslararası Mimar Sinan Ödülü verildi. • Cengiz Bektaş Söyleşisi- MSGSÜ (1).JPG                
 • Cengiz Bektaş Söyleşisi- MSGSÜ (2).JPG                
 • Cengiz Bektaş Söyleşisi- MSGSÜ (3).JPG                
 • Cengiz Bektaş Söyleşisi- MSGSÜ (4).JPG                
 • Cengiz Bektaş Söyleşisi- MSGSÜ (5).JPG                
 • Cengiz Bektaş Söyleşisi- MSGSÜ (6).JPG                
 • Cengiz Bektaş Söyleşisi- MSGSÜ (7).JPG                
 • Cengiz Bektaş Söyleşisi- MSGSÜ (8).JPG                
 • Cengiz Bektaş Söyleşisi- MSGSÜ (9).JPG                
 • Cengiz Bektaş Söyleşisi- MSGSÜ (10).JPG                
 • Cengiz Bektaş Söyleşisi- MSGSÜ (11).JPG