Kişisel verilerin korunması hakkında bilgilendirme
Kişisel verilerin korunması hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.
‟Yapı sektörünün buluşma noktası„
Deprem ve Yangın Güvenli 30 Katlı Ahşap Yapılar

Deprem ve Yangın Güvenli 30 Katlı Ahşap Yapılar

Dünyanın önde gelen ahşap araştırma merkezlerinden Kanada'daki FPInnovations Kurumu Yapım Sistemleri Bölümü Müdürü Erol Karacabeyli, 25 Eylül 2012, Salı günü saat 17.30'da, Türkiye Orman ürünleri İthalatçılar ve Sanayicileri Derneği (TORİD) ve Ulusal Ahşap Birliği (UAB) işbirliği ve Yapı- Endüstri Merkezi organizasyonuyla "Deprem ve Yangın Güvenli 30 Katlı Ahşap Yapılar" başlıklı bir konferans verecek.
Etkinlik Bilgileri
Türü:

Tarih: 25.09.2012
Saat: 17:30 - 20:00
Süre: 2 saat 30 dakika
Max Katılımcı: 300
Ücret:

Ücretsiz

 

Depreme ve yangına dayanıklı uzun ömürlü bir mühendislik malzemesi olan ahşap, imalatındaki hızlılık ve denetim kolaylığıyla da dikkat çekerek kaynağı yenilenebilen ve karbon salınımı negatif olan benzersiz bir yapı malzemesidir. Yapıda bir metreküp ahşap kullanıldığında, atmosfere salınan karbondioksit miktarı iki ton azalır. Bu nedenlerle bütün dünya ahşap kullanımını arttırmak için önlemler almakta, ahşabın geleneksel kullanımını geliştirecek yeni teknolojiler üzerinde çalışmaktadır. 
 
2009 yılında, Kanada, British Columbia eyaletinde çıkartılan bir kanun ile bütün eyalet projelerinin, eğer mümkünse ahşap yapılması zorunluluğu getirilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan insanların %92’si ahşap konutlarda oturmaktadır. 
 
Olağanüstü bir ahşap mimari  mirasın sahibi olan Türkiye’de ise ahşap kullanımı azalmaktadır. Yapı kullanma izin belgesi istatistiklerine göre, 2010 yılında belge alan ahşap taşıyıcılı hane oranı on binde beştir (%0.053). Ulusal Ahşap Birliği, ahşabın yapı malzemesi olarak üstün özelliklerini ortaya çıkarmak ve kullanımının yaygınlaşmasını sağlamak amacı ile 1999 depreminden hemen sonra kurulmuştur. Derneğin görevleri arasında, ahşap sanayisinin kalitesini yükseltmek ve bir ahşap enstitüsü kurmak da bulunmaktadır.
 
Yurt dışında, şehir merkezlerindeki konut ihtiyacına çağdaş ve çevreci çözümler bulmak amacıyla ahşap, teknolojik bir yapı malzemesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. 2010 yılında, Londra’nın merkezinde tamamı ahşap 9 katlı bir bina inşa edilmiş, Kanada’da ise 30 katlı ahşap yapı için proje çalışmaları yapılmıştır. Deprem ve yangın güvenli ahşap yapıları, dünyada bu gelişmelerin içinden gelen ve konuya en hâkim kişilerden biri olan Erol Karacabeyli’den dinleyeceğiz. 
 
 
 

 

17:00 – 17:30 Kayıt
17:30 – 18:00 Açılış ve Tanıtım Konuşmaları
Kenan Saraç, TORİD Yönetim Kurulu Başkanı
Prof. Dr. Nurgün Erdin, UAB Yönetim Kurulu Başkanı
18:00 – 19:00 “Deprem ve Yangın Güvenli 30 Katlı Ahşap Yapılar” Konferansı 
Erol Karacabeyli
19:00 – 19:15 Sorular
19:15 –20:00 İkram
 • Bölüm 1

  Bölüm 1

  Açılış ve Tanıtım Konuşmaları Kenan Saraç TORİD Yönetim Kurulu Başkanı

  Oynat
 • Bölüm 2

  Bölüm 2

  Açılış ve Tanıtım Konuşmaları Prof.Dr. Nurgün Edin UAB Yönetim Kurulu Başkanı

  Oynat
 • Bölüm 3

  Bölüm 3

  Erol Karacabeyli "Deprem ve Yangın Güvenli 30 Katlı Ahşap Yapılar" Konferansı

  Oynat
 • Bölüm 4

  Bölüm 4

  Soru & Cevap

  Oynat