Kişisel verilerin korunması hakkında bilgilendirme
Kişisel verilerin korunması hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.
‟Yapı sektörünün buluşma noktası„
Doğan Hasol Onursal Doktora Töreni

Doğan Hasol Onursal Doktora Töreni

İstanbul Kültür üniversitesi (İKü), mimarlık alanındaki üstün başarılı çalışmaları nedeniyle Y. Müh. Mimar Doğan Hasol'a "Onursal Doktora" (Doctor Honoris Causa) payesinin verilmesi için 17 Ekim 2012 çarşamba günü saat 15:00'te Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi'nde akademik bir tören düzenliyor.
Etkinlik Bilgileri
Türü:

Tarih: 17.10.2012
Saat: 15:00 - 16:00
Süre: 1 saat
Max Katılımcı: 100
Ücret:

Ücretsiz

 

Doğan Hasol, Dr. Y.Müh.(Mimar) Hakkında:
 
1937’de doğdu. 1956’da Galatasaray Lisesi’ni, 1961’de İTÜ Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi, bir süre aynı fakültede asistanlık yaptı. 1961’de daha öğrenciyken Mimarlık ve Sanat Dergisi’ni çıkaran gruba katıldı.
 
1965-66’da Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nin Sekreter Üyeliği’ni, 1966-69 arasında da Oda’nın dergisi MİMARLIK’ın Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yaptı. Mimarlar Odası Yönetim Kurullarında görev aldı.
 
1968’de bir grup arkadaşıyla birlikte, yapı alanında bir bilgi merkezi olan Yapı-Endüstri Merkezi’nin kuruluşunu gerçekleştirdi. YEM’in üyesi olduğu Uluslararası Yapı Merkezleri Birliği (UICB)’nin 1989 ve 1992’de üçer yıllık dönemler için başkanlığına seçildi; başkanlığı sona ererken kendisine UICB Genel Kurulu kararıyla onursal üyelik verildi.
Yaklaşık kırkbeş yıldan beri Yapı-Endüstri Merkezi’nin başında olan Doğan Hasol, bu kurumun bilgi merkezi işlevi doğrultusunda YAPI Dergisi’nin yanısıra, başta Yapı Kataloğu olmak üzere mesleki kataloglar ve mimarlık kitaplarının yayımlanmasına, kurslar, konferanslar, seminerler, sergiler düzenlenmesine öncülük etti. Yayın etkinlikleriyle, Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin 1994/95 dönemi Basın-Yayın Ödülü’nü kazandı.
 
Serbest mimarlık çalışmalarını eşi A. Hayzuran Hasol ve kızı Ayşe Hasol Erktin ile birlikte kurdukları Has Mimarlık grubu içinde sürdürmektedir. Bu kapsamda eşi ile birlikte, yapı dalında, Mimarlar Odası’nın 1990 Ulusal Mimarlık Ödülü’nü kazandı.
 
İlk baskısı 1976 yılında çıkan ve 11 kez basılan “Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü” ile, daha sonra yayımlanan İngilizce-Fransızca-Türkçe ve İngilizce-Türkçe-İngilizce Mimarlık ve Yapı Sözlükleri önemli kaynak yayınlar olmuştur. İngilizce-Fransızca-İngilizce olarak hazırladığı bir sözlük de Fransız yayınevi Le Moniteur tarafından “Architecture et Bâtiment/ Architecture and Building” adı altında 1997’de Paris’te yayımlanmıştır. Hasol’un ayrıca, “Yağma Var!”, “Her Şeyin Mimarı Var”, “Mimarî İzlenimler”, “Galatasaray’da Düşler/Gerçekler”, “Anılar Kuşlar Gibidir”, “Mimarlık Cep Sözlüğü”, “Mimarlar Dik Durur!” ve ''Aferin Desinler Diye...'' adlı kitapları ve çok sayıda mesleki makalesi bulunmaktadır.
Hasol, 1990-96 arasında Galatasaray Spor Kulübü yönetiminde 2.Başkan olarak görev almış, 1997'den sonra Cumhuriyet Gazetesi’nde haftalık spor yazıları yayımlanmıştır. Mesleki makaleleri ve spor yazıları www.doganhasol.net adresli kişisel web sitesinde toplanmıştır.
 
2004-05 döneminde Mimarlık Vakfı’nda, 2009-11 arasında da İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nde başkan olarak görev almıştır.
 
Kendisine, 1998 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nce, 1999’da Yıldız Teknik Üniversitesi’nce ''Fahri Doktor'', “Onursal Doktor” unvanı, 2000’de Mimarlar Odası’nca “Mesleğe Katkı Başarı Ödülü”, 2007’de de Beykent Üniversitesi’nce “Mimarlık Onur Ödülü” verilmiştir.