Kişisel verilerin korunması hakkında bilgilendirme
Kişisel verilerin korunması hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.
‟Yapı sektörünün buluşma noktası„
Doğan Kuban "Tabuları Yıkmak"

Doğan Kuban "Tabuları Yıkmak"

Alanında öncü olan YEM YAYIN kitapları başta olmak üzere, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen yayınevlerinin mimarlık, mühendislik, şehircilik, tasarım, kültür, sanat, şehircilik vb. alanlarının uzmanlarınca hazırlanmış 100.000’in üzerinde kitabı okurlarına sunan, Türkiye’nin uzmanlaşmış tek kitabevi olan YEM KİTABEVİ'niın düzenlediği söyleşiler dizisinin ilk ayağında Doğan Kuban, hayata ve mimarlığa dair herşeyi konuşacak. 18 Kasım 2014, Salı günü Yapı-Endüstsi Merkezi'nin Fulya'daki merkezinde gerçekleşecek olan söyleşiler, Türk kültür ve mimarlık hayatına yarım asırdır önemli katkılar sağlayan Doğan Kuban'ın tarafsız ve tabusuz bakış açısını anlamamızı sağlıyor.
Etkinlik Bilgileri
Türü:

Toplantılar

Tarih: 18.11.2014
Saat: 18:00 - 21:00
Yer:

YAPI-ENDÜSTRİ MERKEZİ

Süre: 3 saat
Max Katılımcı: 400
Ücret:

Ücretsiz

YAŞAYAN REFERANS DOĞAN KUBAN, YEM Kitabevi SÖYLEŞİLERİNDE HAYATA VE MİMARLIĞA DAİR HERŞEYİ KONUŞUYOR.

Alanında öncü olan YEM YAYIN kitapları başta olmak üzere, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen yayınevlerinin mimarlık, mühendislik, şehircilik, tasarım, kültür, sanat, şehircilik vb. alanlarının uzmanlarınca hazırlanmış 100.000’in üzerinde kitabı okurlarına sunan, Türkiye’nin uzmanlaşmış tek kitabevi olan YEM KİTABEVİ'niın   düzenlediği söyleşiler dizisinin ilk ayağında Doğan Kuban, hayata ve mimarlığa dair herşeyi konuşacak. 18 Kasım 2014, Salı günü Yapı-Endüstri Merkezi'nin Fulya'daki merkezinde gerçekleşecek olan söyleşiler, Türk kültür ve mimarlık hayatına yarım asırdır önemli katkılar sağlayan Doğan Kuban'ın tarafsız ve tabusuz bakış açısını anlamamızı sağlıyor.

Bu kapsamda mimarlığa ve mimarlık kültürüne ilgi duyan dinleyicilerle buluşacak ,Türkiye’nin ilk ve en önemli mimarlık tarihçilerinden olan Prof. Doğan Kuban, ulusal ve uluslararası birçok alanda mimarlık tarihi ve kültürü üzerine önemli çalışmalar yapmış ve bu alanda referans kabul edilebilecek birçok eser verdi. Kuban'ın Sadece mimarlık değil kültür ve yaşantıya olan eleştirel bakış açısı ve mimarlık alanında yarım asrı geçen deneyimlerini ve fikirlerini paylaşacağı YEM Kitabevi söyleşilerinin dinleyicilerden gelecek  sorular doğrultusunda şekillenecek ve alışılagelmişin dışında perspektiflerden kültür ve mimarlığı yorumlamayı sağlayacak etkileşimli ve dinamik bir platform oluşturması hedefleniyor.

Doğan Kuban 1926 yılında Paris'te doğdu. 1949 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ni bitirdikten sonra fakültenin Mimarlık Tarihi Kürsüsü'ne asistan oldu. 1950'lerde İtalya'ya giderek Rönesans mimarlığı üzerinde çalışan Kuban, 1962'de Fullbright bursuyla konuk öğretim görevlisi olarak ABD'deki Michigan Üniversitesi'nde bulundu. Kuban, 1960'lar ve 70'lerde belli süreler boyunca Harvard Üniversitesi'nin bursuyla Washington D.C.'deki Dumbarton Oaks Araştırma Kütüphanesi ve Koleksiyonu'nda çalıştı. 1965'te Anadolu Türk Mimarlığının Kaynak ve Sorunları adlı çalışmasıyla profesör olan Doğan Kuban, 1973-76 yılları arasında İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde dekanlık yaptı. İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Enstitüsü'nün kurulması için çalışan Kuban, 1974'te kuruluşu tamamlanan enstitünün başkanlığını yürüttü. Halen Ağa Han Mimarlık Ödülü Yürütme Komitesi üyesi olan ve Türk, İslam, Anadolu mimarlığı ve sanatını konu alan kitaplar ve makaleler yayımlayan Doğan Kuban, çalışmalarında, Türk sanat ve mimarlığının özgün bir yaratı alanı olarak görülmesi gerektiğini öne sürdü.

18:00-18:30 Kayıt ve İkram


18:30-20:00 Doğan Kuban "Tabuları Yıkmak"


20:00-21:00 İkram