Kişisel verilerin korunması hakkında bilgilendirme
Kişisel verilerin korunması hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.
‟Yapı sektörünün buluşma noktası„
EKODesign Konferansı 2014

EKODesign Konferansı 2014

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından bu yıl 7.'si düzenlenen EKODesign Konferansı, 15 Nisan 2014 Salı günü, 09:00-17:30 saatleri arasında "şeffaflık" teması ile YEM'de gerçekleştirilecek.
Etkinlik Bilgileri
Türü:

Konferans

Tarih: 15.04.2014
Saat: 09:00 - 17:30
Yer:

YAPI-ENDÜSTRİ MERKEZİ

Süre: 8 saat 30 dakika
Max Katılımcı: 500
Ücret:

Ücretsiz

Bilgilendirme

Konferans simultane olarak İngilizce’den Türkçe’ye çevrilecektir. Sınırlı kontenjan nedeni ile katılım için kayıt yaptırmak gereklidir. Profesyonellere yönelik düzenlenen konferansa öğrenci katılımı mümkün olamayacaktır.

7 yıldır yarattığı tartışma ortamı ve yayınları ile ülkemizde sürdürülebilir tasarım ve kentleşmenin önünü açmayı hedefleyen EKODesign,  bu yıl da “şeffaflık” kavramının çevresel, ekonomik ve toplumsal boyutları ile ele alınacağı oturumlarla, birbirinden beslenen birçok disiplini bir araya getirecek. 

EKODesign 2014 kapsamında; kentsel strateji, yatırım, geliştirme, şehir planlama, yeşil bina, ekolojik ürün, enerji ve mimarlık uzmanları, ortak yaşam alanlarının korunması ve tasarlanması konusundaki deneyimlerini aktaracaklar. 

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından 15 Nisan 2014 Salı günü 09:00-17:30 saatleri arasında Interfiks, UPM ProFi – ETAP Dış Ticaret ve Vaillant ana sponsorluğunda YEM Etkinlik Salonu’nda gerçekleştirilecek olan EKODesign Konferansı’nın bu yılki teması daha şeffaf ve katılımcı politikalara, stratejilere, planlara, programlara, proje ve uygulamalara duyulan gereksinim sonucu belirlendi. Birbirinden beslenen farklı disiplinleri bir araya getirecek olan konferansta, her şeyin “yeşil” etiketlenerek “çevre dostu”, “enerji verimli”, “sürdürülebilir”, “ekolojik” kılındığı ve bu kavramların bulanıklaştırıldığı günümüzde katılımcılığın ön planda olduğu, çevreye zararı en aza indirilmiş ve özel yaşam alanlarına sahip olabilmek için “Yeşili Unutun, Rengimiz Şeffaf!” söylemi ile “şeffaflık” kavramı çevre, ekonomi ve toplum boyutlarıyla ele alacak. 

İstanbul ve Londra’nın birbirinden öğrenecekleri
Londra’nın yapılı çevresi üzerine çalışan bir merkez olan New London Architecture’da (NLA) Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev alan Peter Murray “Pragmatik Planlama – İstanbul ve Londra Birbirinden Neler Öğrenebilir?” başlıklı konuşmasıyla İstanbul’da olacak. NLA, büyük şehirlerde fiziksel değişimlerden oluşan problemlerin tartışıldığı bağımsız bir forum. Oluşum, kentin gelecekteki şeklini belirlemek üzere kentsel birliği sağlamayı ve profesyonelleri, plancıları, politikacıları ve halkı biraraya getirmeyi amaçlıyor. 

Peter Murray, mimari iletişim, sürdürülebilir ulaşım, katılımcı planlama ve yapılı çevrenin iyileştirilmesindeki tutkulu yaklaşımlarını EKODesign Konferansı’nda dile getirecek. Murray,  “Tarihi bir kent nasıl sürdürülebilir yapılabilir? Eski binaların teknik yetersizliklerini nasıl ele alıyoruz ve çözüm üretiyoruz? 21. YY kenti olabilmek için bir kent nasıl yeniden planlanır?” sorularını  EKODesign 2014’te yanıtlayacak. Ayrıca planlama, yapı tasarımı ve hizmet alanlarında sürdürülebilir stratejilerden oluşan The London Plan (Londra Planı) çerçevesinde, gaz emisyonlarının azaltılması, aktif tasarım, bisiklet ve yürüme, binaların güçlendirilmesi, atık su, katı atıklar ve sürdürülebilir topluluklarla alakalı problemlerle İstanbul karşılaştırması yapacak. 

Tasarım Parçacıklardan İbarettir!
Barselonalı disiplinlerarası mimari stüdyo Cloud9’ın kurucu direktörü olan Enric Ruiz-Geli, EKODesign 2014’ün diğer önemli konuşmacılarından biri.  

Enric Ruiz-Geli mimarlık ve sanat, dijital süreçler ve teknolojik materyallerin geliştirilmesi arasında bir ortak platform olarak Cloud9 ile kendini, doğadan ilham alan akılcı strüktürleri yaratırken yeni teknolojik gelişmeleri ve mimarinin edimsel boyutlarını kullanmaya adıyor. Uluslararası arenada kazandığı ödüllerle sıkça yaklaşımlarından bahsettiren bir mimar olarak özellikle de küresel ısınma senaryolarına yönelik pilot projeleriyle dikkat çekiyor.  

EKODesign 2014 sahnesinde Ruiz-Geli, “Tasarım Parçacıklardan İbarettir!” diyerek, arazinin görselleştirilmesinden, mimari projenin tasarım ve uygulama aşamasına kadar mekan ve sosyal ilişkileri birlikte ele alacak. Bütün girdileri sadece sayısal verilerle değil, bütün parçacıklar halinde kaydedebildiği parçacık mimarisi yaklaşımını, insanoğlu ve doğanın ortak bir dil kullandığı empatik bir toplum anlayışına işaret ederek değerlendirecek.  

Şeffaflık sürdürülebirliğin neresinde? 
EKODesign 2014 için bir araya gelecek uzmanlar, “Şeffaflık kavramını yerel yönetimlerin çevre dostu yaklaşımlarında / ‘yeşil girişimlerinde’ görebiliyor muyuz?”, “Geliştiriciler ve yatırımcılar kentsel büyüme ve gelişmede anahtar olabilecek yeşil yenileme, ‘green retrofitting’ kavramını  ‘şeffaflık’ ve ‘katılımcı politikalar’ çerçevesinde ele alabilirler mi?”, “Bina ölçeğinden mahalleye ve kentsel tasarıma kadar çevreci politikaları, şeffaf ve katılımcı yaklaşımla nasıl harekete geçiririz? , “Enerji altyapıları ve sürdürülebilir kentsel planlama uzlaşamaz mı?” gibi sorulara yanıt arayacak. 

Yerel yönetimlerin “yeşil girişimleri”
Çevre dostu yerleşim ve planlama anlamında girişimleri olan yerel yönetimler de EKODesign 2014’ün katılımcıları arasında yer alıyor. Bu kapsamda, CittaSlow Türkiye Teknik Koordinatörü ve Seferihisar Belediyesi CittaSlow Proje Sorumlusu Yazar Bülent Köstem, Kastamonu Ekokent Uygulaması Cide Çalışma Grubu ve Ekokent Platformu Başkanı Mihri Cihan Tuzcuoğlu ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ekolojik Kent Proje Sorumlusu Yüksek Mimar Seda Müftüoğlu deneyimlerini şeffaf bir platformda izleyicilerle paylaşacaklar. Uzmanlar, mevzuat sorunları, imar süreçlerinde yaşanan sorular, konuttan masterplan ölçeğine projelendirmelerde zorluklar ve fırsatları katılımcı politikalarını gözeterek proje yönetim süreçleriyle masaya yatıracaklar. 

EKODesign 2014 öncesinde sosyal medya üzerinden gelen soruların yerel yönetim yetkilileri ile paylaşılması sayesinde daha fazla şeffaflık sağlanacak. Konferansa Twitter üzerinden #ekodesign2014 ve twitter.com/YEMEtkinlik bağlantıları ile soru ve görüş iletmek mümkün olacak. 

YAPI Dergisi sizin için seçti…
Gündemde olan iki sertifikayı, bina türlerine göre sertifika yaklaşımını, bina işletimi açısından farklı ölçek ve işlevlerdeki binaların enerji performanslarını, tasarım ve kullanımda binaların enerji performanslarını tartışabilmek için kullanılmaya başlanmış farklı işlevlerde ve YAPI Dergisi’nde yayımlanmış güncel dört örnek mercek altına alınacak. YAPI Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Yasemin Keskin Enginöz'ün moderatörlüğünde farklı bina tipoloji örneklerinden başarılı mimari ve yeşil bina projeleri olarak Workinn Otel, OİB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Tekfen Bomonti Apartmanları ve Küçükçekmece Belediye Binası’nın mimar ve yeşil bina danışmanları, çevre dostu yapılar yaparken yönetmelikler, işveren ilişkisi, kullanıcı deneyimi ve entegre tasarım süreçleri gibi soruları seçkideki vaka etüdleri üzerinden tartışacak. 

Konferans, her yıl olduğu gibi bu yıl da, YAPI dergisi tarafından yayına hazırlanan “Yapıda Ekoloji” ekiyle, bu alanda kalıcı bir kaynak oluşturulmasına katkıda bulunacak.


09:00-09:30 Kayıt ve Kahvaltı

09:30-09:45 Açılış Konuşmaları

09:45-10:30 Forum: Yerel Yönetimlerin “Yeşil Girişimleri”
Moderatör: Banu Uçak – YEM Stratejik Pazarlama ve İş Geliştirme Koordinatörü
Bülent Köstem – Seferihisar Belediyesi CittaSlow Proje Sorumlusu ve CittaSlow Türkiye Teknik Koordinatörü
Mihri Cihan Tuzcuoğlu – Kastamonu Ekokent Uygulaması Cide Çalışma Grubu ve Ekokent Platformu Başkanı 
Seda Müftüoğlu Güleç – Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ekolojik Kent Proje Sorumlusu 

10:30-11:15 Pragmatik Planlama: İstanbul ve Londra Birbirinden Neler Öğrenebilir?
Peter Murray – New London Architecture (NLA) & Wordsearch Communications Yönetim Kurulu Başkanı

11:15-11:30 Kahve Arası

11:30-12:15 Ana Sponsorlar Paneli: Şeffaflık için Yeşil Doğru Strateji mi?
Moderatör: Banu Uçak – YEM Stratejik Pazarlama ve İş Geliştirme Koordinatörü
Edward Robinson – UPM Biyokompozit Yönetim Takımı Üyesi
Hüseyin Bilmaç – İnterfiks Yapı Kimyasalları İcra Kurulu Başkanı
Dr. Patrick Metzler – Vaillant Group Strateji Direktörü  

12:15-13:30 Oturum: Binadan Yerleşim Ölçeğine “Green Retrofitting”
Moderatör: Dr. M. Emre Çamlıbel – SOYAK Holding CEO
Haluk Sur – Cushman & Wakefield Yönetim Kurulu Başkanı, Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi, ULI Türkiye Başkanı
Mehmet Sami Kılıç –  Turner International İş Geliştirme Direktörü
Nazmi Durbakayım – Teknik Yapı Holding Yönetim Kurulu Başkanı, İNDER Yönetim Kurulu Başkanı

13:30-14:30 Öğle Yemeği

14:30-15:15 Tasarım Parçacıklardan İbarettir!
Enric Ruiz-Geli – Cloud9 Kurucu Direktörü

15:15-16:00 Tartışma: Enerji Politikaları ve Planlama Uzlaşması 
A.   Faruk Göksu – Kentsel Strateji Kurucu Ortağı
Dr. Baha Kuban – Bağımsız Yenilenebilir Enerji ve İklim Değişikliği Politikaları Uzmanı

16:00-16:15 Kahve Arası

16:15-17:30 YAPI Dergisi Seçkisi Vaka Etüdleri
Moderatör: Yasemin Keskin Enginöz – YAPI Dergisi Genel Yayın Yönetmeni 

Workinn Otel 
Can Çinici – Çinici Mimarlık Ortağı
Cemil Yaman – ERKE Kurucusu 

OİB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi
Dürrin Süer, Metin Kılıç – M Artı D Mimarlık Kurucu Ortakları
Dr. Pınar Biket – Grontmij Türkiye Mimari Departman Yöneticisi 

Tekfen Bomonti Apartmanları
Bünyamin Derman – DB Mimarlık Kurucu Ortağı
Berkay Somalı – Altensis İnşaat Projeler Direktörü

Küçükçekmece Belediye Binası
Mutlu Çilingiroğlu – Mutlu Çilingiroğlu MİAR Mimarlık Kurucu Mimarı
Katya Kaya – TURKECO İnşaat BREEAM ve Malzeme Departmanı Koordinatörü


* Organizatör, program içeriğinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.


A. Faruk Göksu

Kentsel Strateji Kurucusu

Banu Uçak

YEM Stratejik Pazarlama & İş Geliştirme Koordinatörü

Berkay Somalı

Altensis İnşaat Projeler Direktörü

Bülent Köstem

Seferihisar Belediyesi CittaSlow Proje Sorumlusu ve CittaSlow Türkiye Teknik Koordinatörü

Bünyamin Derman

db Mimarlık Kurucusu

Can Çinici

Çinici Mimarlık Ortağı

Cemil Yaman

ERKE Kurucusu

Dr. Baha Kuban

Bağımsız Yenilenebilir Enerji ve İklim Değişikliği Politikaları Uzmanı

Dr. M. Emre Çamlıbel

SOYAK Holding CEO

Dr. Patrick Metzler

Vaillant Group Strateji Direktörü

Dr. Pınar Biket

Grontmij Türkiye Mimari Departman Yöneticisi

Dürrin Süer

M Artı D Mimarlık Kurucu Ortağı

Edward Robinson

UPM Biyokompozit Yönetim Takımı Üyesi

Enric Ruiz-Geli

Cloud9 Kurucu Direktörü

Haluk Sur

Cushman&Wakefield Yönetim Kurulu Başkanı, Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi, ULI Türkiye Başkanı

Hüseyin Bilmaç

İnterfiks Yapı Kimyasalları İcra Kurulu Başkanı

Katya Kaya

TURKECO İnşaat BREEAM ve Malzeme Departmanı Koordinatörü

Mehmet Sami Kılıç

Turner International İş Geliştirme Direktörü

Metin Kılıç

M Artı D Mimarlık Kurucu Ortağı

Mihri Cihan Tuzcuoğlu

Kastamonu Ekokent Uygulaması Cide Çalışma Grubu Başkanı ve Ekokent Platformu Başkanı

Mutlu Çilingiroğlu

Mutlu Çilingiroğlu MİAR Mimarlık Kurucu Mimarı

Nazmi Durbakayım

Teknik Yapı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve İNDER Yönetim Kurulu Başkanı

Peter Murray

New London Architecture (NLA) & Worldsearch Communications Yönetim Kurulu Başkanı

Seda Müftüoğlu Güleç

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi-Ekolojik Kent Proje Sorumlusu

Yasemin Keskin Enginöz

YAPI Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

 • Açılış Konuşma (1) (Small).JPG                
 • Açılış Konuşma (2) (Small).JPG                
 • Açılış Konuşma (3) (Small).JPG                
 • Açılış Konuşma (4) (Small).JPG                
 • Açılış Konuşma (5) (Small).JPG                
 • ana sponsorlar paneli (Small).JPG                
 • DİB Tek. End. Meslek Lisesi (Small).JPG                
 • forum yerel yönetimlerin yeşil girişimleri (Small).JPG                
 • Genel (1) (Small).JPG                
 • Genel (2) (Small).JPG                
 • Genel (3) (Small).JPG                
 • Genel (4) (Small).JPG                
 • Genel (5) (Small).JPG                
 • Genel (6) (Small).JPG                
 • katılımcı oturma alanı (1) (Small).JPG                
 • katılımcı oturma alanı (7) (Small).JPG                
 • katılımcı oturma alanı (8) (Small).JPG                
 • katılımcı oturma alanı (9) (Small).JPG                
 • katılımcı oturma alanı (10) (Small).JPG                
 • katılımcı oturma alanı (11) (Small).JPG                
 • katılımcı oturma alanı (12) (Small).JPG                
 • katılımcı oturma alanı (13) (Small).JPG                
 • katılımcı oturma alanı (14) (Small).JPG                
 • katılımcı oturma alanı (15) (Small).JPG                
 • kayıt (1) (Small).JPG                
 • kayıt (2) (Small).JPG                
 • kayıt (3) (Small).JPG                
 • kayıt (4) (Small).JPG                
 • oturum binadan yerleşim ... (Small).JPG                
 • oturum binadan yerleşim... (Small).JPG                
 • Peter Murray (1) (Small).JPG                
 • Peter Murray (2) (Small).JPG                
 • Peter Murray (3) (Small).JPG                
 • Peter Murray (4) (Small).JPG                
 • Peter Murray (5) (Small).JPG                
 • pragmatik planlama (Small).JPG                
 • pragmatik planlama 1 (Small).JPG                
 • sabah genel (1) (Small).JPG                
 • sabah genel (2) (Small).JPG                
 • sabah genel (3) (Small).JPG                
 • sponsor standları (1) (Small).JPG                
 • sponsor standları (2) (Small).JPG                
 • sponsor standları (3) (Small).JPG                
 • sponsor standları (4) (Small).JPG                
 • sponsor standları (5) (Small).JPG                
 • sponsor standları (6) (Small).JPG                
 • sponsor standları (7) (Small).JPG                
 • sponsor standları (8) (Small).JPG                
 • tartışma enerji politikaları 1 (Small).JPG                
 • tartışma Enerji Politikaları.. (Small).JPG                
 • tasarım parçacıklardan ibarettir (Small).JPG                
 • tepeden görünüş (1) (Small).JPG                
 • tepeden görünüş (2) (Small).JPG                
 • yapı dergisi seçkisi vaka etüdleri (Small).JPG                
 • yapı dergisi seçkisi vaka etüdleri 1 (Small).JPG                
 • EKODesign Konferansı 2014 Part 1

  EKODesign Konferansı 2014 Part 1

  Açılış Konuşmaları

  Oynat
 • EKODesign Konferansı 2014 Part 2

  EKODesign Konferansı 2014 Part 2

  Forum: Yerel Yönetimlerin “Yeşil Girişimleri”

  Oynat
 • EKODesign Konferansı 2014 Part 3

  EKODesign Konferansı 2014 Part 3

  Pragmatik Planlama: İstanbul ve Londra Birbirinden Neler Öğrenebilir?

  Oynat
 • EKODesign Konferansı 2014 Part 4

  EKODesign Konferansı 2014 Part 4

  Ana Sponsorlar Paneli: Şeffaflık için Yeşil Doğru Strateji mi?

  Oynat
 • EKODesign Konferansı 2014 Part 5

  EKODesign Konferansı 2014 Part 5

  Oturum: Binadan Yerleşim Ölçeğine “Green Retrofitting”

  Oynat
 • EKODesign Konferansı 2014 Part 6

  EKODesign Konferansı 2014 Part 6

  Tasarım Parçacıklardan İbarettir!

  Oynat
 • EKODesign Konferansı 2014 Part 7

  EKODesign Konferansı 2014 Part 7

  Tartışma: Enerji Politikaları ve Planlama Uzlaşması 

  Oynat
 • EKODesign Konferansı 2014 Part 8

  EKODesign Konferansı 2014 Part 8

  YAPI Dergisi Seçkisi Vaka Etüdleri

  Oynat