Kişisel verilerin korunması hakkında bilgilendirme
Kişisel verilerin korunması hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.
‟Yapı sektörünün buluşma noktası„
EKODesign Konferansı 2015

EKODesign Konferansı 2015

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından bu yıl 8’ncisi düzenlenecek EKODesign Konferansı, 9 Nisan 2015 Perşembe günü, “Yeşil Motivasyon” teması ile YEM’de gerçekleştirilecek. 8 yıldır yarattığı tartışma ortamı ve yayınları ile ülkemizde sürdürülebilir tasarım ve kentleşmenin önünü açmayı hedefleyen EKODesign, bu yıl “Yeşil Motivasyon” kavramının çevresel, ekonomik ve toplumsal boyutları ile ele alınacağı oturumlarda, birbirinden beslenen birçok disiplini bir araya getirecek.
Etkinlik Bilgileri
Türü:

Konferans

Tarih: 09.04.2015
Saat: 09:00 - 17:00
Yer:

YAPI-ENDÜSTRİ MERKEZİ

Süre: 8 saat
Max Katılımcı: 500
Ücret:

Ücretsiz

EKODesign Konferansı 8’inci yılında…

Tasarımın Yeşil Zirvesi ‘‘EKODesign Konferansı’’ “Yeşil Motivasyon” teması ile toplanıyor!
 
Yapı-Endüstri Merkezi tarafından bu yıl 8’ncisi düzenlenecek EKODesign Konferansı, 9 Nisan 2015 Perşembe günü, “Yeşil Motivasyon” teması ile AKG Gazbeton ana sponsorluğunda, Geberit konuşmacı sponsorluğunda, YAPI Dergisi bilgi ortaklığında, Arkitektbedriftene, ÇEDBİK, GYODER, İNDER, Türkiye İMSAD ve ULI Türkiye işbirliğinde YEM’de gerçekleştirilecek. 8 yıldır yarattığı tartışma ortamı ve yayınları ile ülkemizde sürdürülebilir tasarım ve kentleşmenin önünü açmayı hedefleyen EKODesign, bu yıl da “Yeşil Motivasyon” kavramının çevresel, ekonomik ve toplumsal boyutları ile ele alındığı oturumlar birbirinden beslenen birçok disiplini bir araya getirecek. 

EKODesign Konferansı’nda bu yıl, önümüzdeki dönemde şehirleri ve hayatımızı değiştirecek Yeşil Bina Yönetmeliği, akıllı kentsel dönüşümün hızlandırılmasında yeni bir model olan "Akıllı Şehir Projesi" gibi konular ele alınacak. Sürdürülebilir şehirler adına bu önemli konuların yanı sıra mimaride motive eden, girişimci, ilham veren, yol gösteren önemli isimler de EKODesign 2015 kapsamında; kentsel strateji, yatırım, geliştirme, şehir planlama, yeşil bina, ekolojik ürün, enerji ve mimarlık uzmanları, ortak yaşam alanlarının korunması ve tasarlanması konusundaki deneyimlerini aktaracaklar.

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından 9 Nisan 2015 Perşembe günü 09.00-18.00 saatleri arasında AKG Gazbeton ana sponsorluğunda, Geberit konuşmacı sponsorluğunda, YAPI Dergisi bilgi ortaklığında, Arkitektbedriftene, ÇEDBİK, GYODER, İNDER, Türkiye İMSAD ve ULI Türkiye işbirliğinde YEM Etkinlik Salonu’nda gerçekleştirilecek.  8 yıldır yarattığı tartışma ortamı ve yayınları ile ülkemizde sürdürülebilir tasarım ve kentleşmenin önünü açmayı hedefleyen EKODesign,  bu yıl da “yeşil motivasyon” kavramının çevresel, ekonomik ve toplumsal boyutları ile ele alınacağı oturumlarla, birbirinden beslenen birçok disiplini bir araya getirecek.

Şehirleri ve hayatı değiştirecek Yeşil Bina Yönetmeliği EKODesign’da

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yayımlanan Yeşil Bina Yönetmeliği ülkemize özgü marka değeri olan yeşil bina ve yerleşimlerin olmasını hedefliyor. Hayatımızın her alanında hızla yaygınlaşmakta olan sürdürülebilirlik kavramı, inşaat sektöründe de çevre, ekonomi, sosyal etkiler ile birlikte kalite ve markalaşma anlamında da önemli bir farkındalık yaratıyor. Buna yönelik inşaat sektöründe yenilenebilir enerjiye dayanan, enerji verimli, çevre dostu, yerel malzemeler ile üretilmiş sürdürülebilir yeşil binaların ve yerleşim alanlarının artırılması ve yaygınlaştırılması hedefleniyor. Yaşadığımız mekanları ve şehirlerle birlikte hayatımızı da önemli ölçüde değiştirecek yönetmelik de doğal olarak EKODesign Konferansı’nın gündeminde yer alıyor.

EKODesign Konferansı’nda bu yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü Enerji Verimliliği Daire Başkan Vekili Murat Bayram “Kamunun Özel Sektörü Motivasyonu: Yeni Yeşil Binalar Yönetmeliği” başlıklı konuşmasında yönetmeliğin içeriğine dair detayları paylaşacak. 

AB destekli “Akıllı Kentsel Dönüşüm” konsepti EKODesign’da

Tepebaşı Belediyesi hizmet binasının elektrik enerji ihtiyacının %20'sinin GES (Güneş Enerjisi Santrali) ile sağlanması, yağmur suyu geri kazanım sisteminin kurulması ve karbon ayakizi eğitim serileri ile tamamlanan projede, proje koordinatörlüğü yapmış olan Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden Makina Mühendisi ve Enerji Yöneticisi Haluk Sevinçli “Küresel Fon Teşviği ile Yeşil Yerine Akıllı Kent” konulu bir konuşma yapacak. Haluk Sevinçli, AB teşviği ile hayata geçirmeyi planladıkları "Tepebaşı Akıllı Kent" projesinin gelişim sürecini aktaracak. Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, akıllı kentsel dönüşümün hızlandırılmasında yeni bir model olan "Akıllı Şehir Projesi" için Avrupa Komisyonu'ndan 5.000.000 Avro hibe alıyor.

Konferansta, motive eden, girişimci, ilham veren, yol gösteren önemli isimler yer alıyor

DS Mimarlık Kurucu Ortağı Yüksek Mimar ve Peyzaj Mimarı, aynı zamanda İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Deniz Aslan insanların bulunmak/buluşmak isteyeceği kamusal alanlar yaratmak adına pratik ve kavramsal söylemlerini yeni bir vizyonla EKODesign 2015 sahnesinde ortaya koyacak. Diyalogta kendisine eşlik edecek isim ise Arzu Nuhoğlu Peyzaj Tasarım Ofisi Kurucusu Peyzaj Mimarı Arzu Nuhoğlu olacak.  Mimarlık ve Peyzaj Mimarlığı alanında Ulusal ve Uluslararası birçok projeye katılmış, birçok yarışmada ödül kazanmış, tasarımları Ulusal ve Uluslararası birçok dergide yayınlanmış olan ikilinin konuşmaları “Kentsel Peyzaja Dair: Yaptıklarımız-Yapamadıklarımız” başlığında ilgililerle paylaşılacak. 

İngiltere the Architecture Foundation tarafından yayınlanan “İngiltere’nin En İyi 50 Genç Mimarlık Ofisi Rehberi”nde yer alan RIBA ödüllü, eko-duyarlı tasarım üzerine dersler veren ve ekolojik tasarım konusunda dünyanın önde gelen mimarlık ofisleri ile birlikte projeler üreten Avcı Architects Kurucusu Mimar Selçuk Avcı, “Yeşil Motivasyon” temasının belki de en dikkat çeken konusu olan ödül sisteminin irdelenmesi adına “Ödüllü Mimar – Ödüllendirilen Mimarlık” başlığı ile EKODesign 2015’te olacak. Dünyaca ünlü ve bol ödüllü mimarlık pratiği Foster + Partners Ortağı aynı zamanda Ekolojik Tasarım ve Sürdürülebilirlik Direktörü Anis Abou Zaki’nin de bulunacağı bu diyalog bölümünde, ekolojik çözümler sunduğu projelere ekolojik ve mikroklima tasarım analizleri, rüzgar ekolojisi, yenilenebilir enerji, sıfır karbon salınımı, pasif tasarım ve sürdürülebilir altyapı alanlarındaki uzmanlığıyla mimarlık arenasında motivasyon aracı olarak “ödül” kurgusu irdelenecek. 

Kırsal alanların yeniden ele alınması ve bir kalkınma modeli oluşturması adına toplumları teşvik eden akademik bir girişim olarak Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Yapı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ümit Arpacıoğlu ise geleneksel yapım tekniklerinin sürdürülebilir bir çevre yaratmada iyi bir kaynak olacağını gösteren "Köyünü Yaşat" projesi sürecini anlatacak. Bu proje sürecinin deneyimlerini “Kırsaldan Ders Almak” oturumunda A Mimarlık Kurucu Ortağı Özgül Öztürk’le paylaşırken, Öztürk de sürdürülebilirlik, ekoloji ve feng shui üzerine yaptığı çalışmalar ve araştırmalarla, bilgi ve tecrübelerini paylaşmak ; doğaya ve insana saygılı, havayı, suyu, toprağı kirletmeden, mekanların ve o mekanın enerjilerinin de insanlar üzerindeki etkisini dikkate alarak, gelecek nesillere temiz yapılı yaşam alanları bırakmak, yaşama değer katarak, farkındalık yaratmayı hedefleyen bir mimar olma sıfatıyla deneyimlerini aktaracak.

“Tasarım-İnşaat-İşletme” Üçgeninde Sürdürülebilir Malzeme

EKODesign 2015’in ana sponsoru AKG Gazbeton,  vurgulanmak istenen “yeşil motivasyon” temasını farklılaşarak yorumlayacak ve “Tasarım-İnşaat-İşletme” üçgeninde geçen hikayeler içinde sürdürülebilir malzemenin yerini betimleyecek. Yenilikçi yaklaşımının yanı sıra çevreye verdiği değerle doğa dostu üretim gerçekleştiren AKG Gazbeton, mineral esaslı yanmaz yeni nesil yalıtım plağı Minepor başta olmak üzere doğayla bütünleşen, ergonomik ve emniyetli yapıların oluşturulabilmesine katkı sağlayan ürünlerine dair kapsayıcı bir sunumu ilgililerle paylaşacak.

EKODesign 2015’te Kuzey Avrupa Mimarlığı Mercek Altına Alınıyor!

Oslo şehrinin yeni bir imgesi olan Deichman Şehir Kütüphanesi ile tanınan, mimari tasarım alanlarında, yapıları son derece rafine ve eklemlenmiş prensibe sahip, küçük ölçekli enstalasyon ve pavyonlardan büyük ölçekli karma yapılar ve kentsel tasarım kalemlerine değişen Atelier Oslo’nun Kurucu Ortağı Jonas Norsted, Arkitektbedriftene’nin (Norveç Danışman Mimarlar Derneği) konuğu olarak EKODesign 2015 sahnesinde “Soğuk İklimlerde Binaların Sürdürülebilirliği” ni anlatacak.

Sıhhi tesisat sektörünün lideri Geberit, mimar ve tasarımcılarla yakın geleceğimiz için ekolojik kentsel tasarımda yeni yönelimleri desteklerken “su” ve “mimarlık” ilişkisine odaklanıyor. Bu kapsamda, kendilerini “kent ve kıyı arasında geçiş alanı yaratan daha iyi ve kullanışlı kamusal alanlarda, yükselen su seviyesini önlemek için gerekli tedbirleri kullanmanın olanaklarını tasarım yaklaşımlarıyla ele alan ve uzmanlıklarını bu güçlü yanlarıyla ifade eden bir ofis.” olarak tanımlayan Danimarkalı mimarlık pratiği Hasløv & Kjærsgaard Architects & Planners’i ağırlayacak. Ofisin Ortağı Benny Bøttiger “Kıyı Bölgesinde Doğa ile Tasarlamak” başlıklı bir sunumu ile EKODesign 2015’in konuğu olacak.

EKODesign, her yıl olduğu gibi bu yıl da, YAPI Dergisi tarafından yayına hazırlanan “Yapıda Ekoloji” ekiyle, bu alanda kalıcı bir kaynak oluşturulmasına katkıda bulunurken, YAPI Dergisi konferans kapsamında “motivasyon”u eğitim yapıları özelinde mercek altına alacak. Eğitim mekânlarında öğrenim motivasyonunu “yeşil” ya da “çevre dostu bina”ların nasıl etkilediğini sorgulayacak. 

Moderatörlüğünü YAPI Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Yasemin Keskin Enginöz'ün yapacağı “YAPI Dergisi Özel Seçkisi” oturumunda, Uygur Mimarlık Kurucu Ortakları Mimar Semra Uygur ve Mimar Özcan Uygur ise İstanbul Valiliği’ne bağlı İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB)’nin “İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi” (İSMEP) adıyla eğitim yapılarının dönüşümünü konu alan “Yeşil Okul Projesi” hakkında bilgiyi İstanbul Valiliği Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) Direktörü Kazım Gökhan Elgin ile birlikte verecek. 

Türk Deniz Eğitim Vakfı’nın girişimiyle 2008 yılında açılan Piri Reis Üniversitesi’nin mimarı Kreatif Mimarlık Kurucu Ortağı Aydan Volkan, proje yöneticisi İŞTE Proje Yönetimi ve Mimarlık Hizmetleri Kurucu Ortağı Alev Akın ve projenin sürdürülebilirlik danışmanı TURKECO İnşaat ve Enerji Kurucu Yöneticisi Duygu Erten moderatör Yasemin Keskin Enginöz’ün sorularını yanıtlayacak.

Sürdürülebilir şehir ve mekânlara dair her şey EKODesign’da

Çevre, enerji ve su kaynaklarını gözeterek sürdürülebilir yapılaşma ve kentleşme konularında farkındalığı artırmak ve geliştirmek amacıyla düzenlenen EKODesign, “yeşil diyaloglar” formatıyla karşılaştırmalı olarak uzmanları karşı karşıya getirmeyi, birbirlerinden beslenmelerini ve zengin içerikle yeni sorular sordurarak farklı pencereler açmayı hedefliyor. Yapı-Endüstri Merkezi, sivil toplum, girişim, kentsel strateji, yatırım, geliştirme, şehir planlama, yeşil bina, malzeme ve mimarlık alanlarındaki uzmanları ilham verecek fikirleri ile EKODesign Konferansı’nda buluşturmaya devam ediyor.

Ülkemizde sürdürülebilir tasarım ve kentleşmenin önünü açmak için mimarlık, müteahhitlik ve malzeme bileşenlerinde hem özel sektör hem kamu hem de akademinin farkındalık kazanmasını sağlamak adına çok sesli platform olmayı hedefleyen EKODesign, 8 yıldır yarattığı tartışma ortamı ve yayınları ile gündemi belirlerken, çarpıcı konu başlıklarını uzman konuşmacılarla sektöre sunmaya 
devam ediyor.

Konferans, her yıl olduğu gibi bu yıl da, YAPI dergisi tarafından yayına hazırlanan “Yapıda Ekoloji” ekiyle, bu alanda kalıcı bir kaynak oluşturulmasına katkıda bulunacak.
Konuşmacılar, konuşma içerikleri ve etkinlik programına ulaşmak ve katılım için: www.ekodesignkonferansi.com adresine başvurulabilecek.
EKODesign konferansı, Yapı-Endüstri Merkezi’nin sosyal medya hesaplarından #ekodesign2015 etiketiyle de takip edilebilecek.


09:00-09:30 Kayıt ve Kahvaltı

09:30-09:40 Açılış

09:40-10:00 Diyalog 1: Kamunun Özel Sektörü Motivasyonu: Yeni Yeşil Binalar Yönetmeliği
Feriha Koç –T.C.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı

10:00-10:20 Diyalog 2: Küresel Fon Teşviği ile “Yeşil Yerine Akıllı Kent” 
Haluk Sevinçli –Eskişehir Tepebaşı Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Makine Mühendisi/Enerji Yöneticisi

10:20-11:00 Anahtar Konuşma: Soğuk İklimlerde Binaların Sürdürülebilirliği
Jonas Norsted – Atelier Oslo Ortağı 


11:00-11:20 Kahve Arası

11:20-11:35 Diyalog 3: "Tasarım - İnşaat - İşletme" Üçgeninde Sürdürülebilir Malzeme
 Göksel Bekmezci - Sunucu, Metin Yazarı

11:35-12:05 Diyalog 4: Ödüllü Mimarlar – Ödüllendirilen Mimarlık
Anis Abou Zaki – Foster&Partners Ortağı, Ekolojik Tasarım ve Sürdürülebilirlik Direktörü
Selçuk Avcı – Avcı Architects Kurucusu 

12:05-12:35 Diyalog 5: Kentsel Peyzaja Dair: Yaptıklarımız-Yapamadıklarımız
Arzu Nuhoğlu – Arzu Nuhoğlu Peyzaj Tasarım Kurucusu
Dr. Deniz Aslan – İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi

12:35-14:00 Öğle Yemeği

14:00-14:40 Anahtar Konuşma: Kıyı Bölgesinde Doğa ile Tasarlamak 
Benny Bøttiger – Hasløv & Kjærsgaard Architects and Planners Ortağı 

14:40-15:10 Diyalog 6: Kırsaldan Ders Almak  
Yrd. Doç. Dr. Ümit Arpacıoğlu – MSGSÜ Yapı Ugulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı, “Köyünü Yaşat” Projesi Yöneticisi
Özgül Öztürk -  A Mimarlık Kurucu Ortağı

15:10-15:30 Kahve Arası 

15:30-17:00 Diyalog 7: YAPI Dergisi Vaka Etüdü Seçkisi                                                                                                         Moderatör: Yasemin Keskin Enginöz – YAPI Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Eğitim Yapılarının Dönüşümü "Yeşil Okul Projeleri" 
Kazım Gökhan Elgin – İstanbul Valiliği Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) Direktörü*
Semra Uygur, Özcan Uygur – Uygur Mimarlık Kurucu Ortakları  

Bir Vakıf Girişimi: Piri Reis Üniversitesi     
Alev Akın – İŞTE Proje Yönetimi ve Mimarlık Hizmetleri Kurucu Ortağı                                                                                              
Aydan Volkan – Kreatif Mimarlık Kurucu Ortağı   
Dr. Duygu Erten – TURKECO İnşaat ve Enerji Ltd. Kurucu Yöneticisi 
Alev Akın

İŞTE Proje Yönetimi ve Mimarlık Hizmetleri Kurucu Ortağı

Anis Abou Zaki

Foster&Partners Ortağı, Ekolojik Tasarım ve Sürdürülebilirlik Direktörü

Arzu Nuhoğlu

Arzu Nuhoğlu Peyzaj Tasarımı Kurucusu

Aydan Volkan

Kreatif Mimarlık Kurucu Ortağı

Benny Bøttiger

Hasløv & Kjærsgaard Ortağı, Proje Yöneticisi

Deniz Aslan, Dr.

İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi

Duygu Erten, Dr.

TURKECO İnşaat ve Enerji Ltd. Kurucu Yöneticisi

Feriha Koç

T.C.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı

Göksel Bekmezci

Sunucu, Metin Yazarı

Haluk Sevinçli

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Makine Mühendisi, Enerji Yöneticisi

Jonas Norsted

Atelier Oslo Kurucu Ortağı

Kazım Gökhan Elgin

İstanbul Valiliği Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) Direkötürü

Özcan Uygur

Uygur Mimarlık Kurucu Ortağı

Özgül Öztürk

A Mimarlık Kurucu Ortağı

Selçuk Avcı

Avcı Mimarlık Kurucu Ortağı

Semra Uygur

Uygur Mimarlık Kurucu Ortağı

Ümit Arpacıoğlu, Dr.

MSGSÜ Yapı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı

Yasemin Keskin Enginöz

YAPI Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

 • EKODesign Konferansı 2015 (1).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (2).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (3).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (4).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (5).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (6).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (7).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (8).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (9).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (10).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (11).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (12).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (13).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (14).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (15).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (16).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (17).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (18).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (19).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (20).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (21).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (22).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (23).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (24).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (25).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (26).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (27).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (28).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (29).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (30).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (31).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (32).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (33).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (34).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (35).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (36).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (37).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (38).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (39).jpg                
 • EKODesign Konferansı 2015 (40).jpg