Kişisel verilerin korunması hakkında bilgilendirme
Kişisel verilerin korunması hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.
‟Yapı sektörünün buluşma noktası„
EKODesign KONFERANSI

EKODesign KONFERANSI

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından bu yıl beşincisi gerçekleştirilen EKODesign Konferansı'nda, yeşil binalar ve kentler konusunda uzman dünyaca ünlü yerli yabancı konuşmacılar, ödüllü yeşil bina çalışmaları, bu alandaki yasal düzenlemeler ile güncel ve çarpıcı konu başlıklarını sektörün gündemine taşıdılar.
Etkinlik Bilgileri
Türü:

Konferans

Tarih: 14.04.2011
Saat: 09:00 - 18:00
Süre: 9 saat
Max Katılımcı: 450
Ücret:

Ücretsiz

Url: www.ekodesignkonferansi.com

Yapı Sektörünün Yeşil Zirvesi EKODesign Konferansı 2011

Nisan ayında sürdürülebilirlik odağında gerçekleşti.

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından bu yıl beşincisi gerçekleştirilen EKODesign Konferansı’nda, yeşil binalar ve kentler konusunda uzman dünyaca ünlü yerli yabancı konuşmacılar, ödüllü yeşil bina çalışmaları, bu alandaki yasal düzenlemeler ile güncel ve çarpıcı konu başlıklarını sektörün gündemine taşıdılar.

BASF – The Chemical Company, Siemens Ev Aletleri ana sponsorluğunda ve VitrA-Artema inovasyon sponsorluğunda 14 Nisan 2011 Perşembe günü, Yapı-Endüstri Merkezi’nde düzenlenen konferansta; kentsel planlama, mühendislik, mimarlık alanları, yapı malzemesi, gayrimenkul sektörü, ilgili sivil toplum kuruluşları ve kamu/yerel yönetimlerin yerli – yabancı liderleri bir araya geldi.

Konferans kapsamında 15 Nisan 2011 Cuma günü, sürdürülebilir tasarım konusuna ilgi duyan ve bu alanda kendilerine yol haritası oluşturmak isteyen sınırlı sayıda sektör profesyoneli için bu yıl ilk kez “Yeşil Bina Tasarımı için Yol Haritası" başlıklı özel bir workshop da düzenlendi.

Yapı sektörünün bilgi merkezi Yapı-Endüstri Merkezi, mimarlık ve yapı sektöründe ekoloji, sürdürülebilirlik, çevre dostu binalar ve uygulamalar konularında başarıyla sürdürdüğü EKODesign Konferansı’nın beşincisini 14 Nisan 2011, Perşembe günü, YEM Etkinlik Salonu’nda gerçekleşti. Bu yıl dünyadaki yeni trend ve uygulamaların ülkemizdeki yeşil yapılaşma örnekleri ve yeni yürürlüğe giren yasal mevzuat ile birlikte ele alınacağı konferans; ülkemizdeki yapı malzemesi, gayrimenkul, mimarlık, mühendislik, planlama alanlarının yanı sıra kamu ve sivil toplum örgütlerinin üst düzey yetkililerini de bir araya getirecek. Konferans, her yıl olduğu gibi bu yıl da, YAPI dergisi tarafından yayına hazırlanan “Yapıda Ekoloji” ekiyle bu alanda kalıcı bir kaynak oluşturulmasına katkıda bulundu.

EKODesign Konferansı 2011 GYODER, ULI Türkiye ve ÇEDBİK’in katkılarıyla düzenledi. Konferansı; enerji verimliliği ve kaynakların korunmasıyla ilgili yürüttüğü AR-GE çalışmaları ile binalarda enerji verimliliğine yönelik yenilikçi çözümler sunan BASF – The Chemical Company ve ev aletlerinde ecoPlus felsefesiyle enerji ve su tasarrufu konunda örnek olabilecek ürünler geliştiren, artan çevre kirliliğinin önlenmesi ve sürdürülebilir doğal kaynakların korunması konusunda somut adımlar atan yenilikçi teknolojiler konusunda lider Siemens Ev Aletleri ana sponsor olarak; akılcı, estetik ve çevreye duyarlı yaklaşımıyla seramik banyo ürünlerinden armatürlere, karolardan küvetlere ve bunları tamamlayan aksesuarlara kadar her alanda ürün geliştiren VitrA-Artema inovasyon sponsoru olarak, yapı bilgi sistemi için geliştirilmiş analiz çözümleri ile tasarlanan binanın çevreye etkisini öngörerek, yapının enerji harcaması ve atık üretimini hesaplayabilen ve her ikisini de azaltabilmeyi sağlayan yazılımlar üreten Autodesk ve sürdürülebilirlik ve ekolojik mimarlığa verdiği destek çerçevesinde Ytong da sponsor olarak destekliyor.

EKODesign Konferansı dünyaca ünlü uzman konuşmacıları, ödüllü yeşil bina çalışmaları, çarpıcı gündem konuları ile bu yıl da çok konuşuldu.

Konferans kapsamında, yazdığı 12 kitap ile uluslararası arenada ses getiren ödüllü mimar, eğitimci, tasarımcı Susan Roaf, düşük karbon salımlı eko yapıların tasarımı ve değişen iklimle yapılı çevrede riski azaltmak üzerine bir konuşma yapacak. Ayrıca, konferans kapsamında içlerinde ülkemizde yeni yürürlüğe giren Binalarda Enerji Performansı Yasası konusunda yetkili merci Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü Enerji Verimliliği Dairesi Başkanı Murat Bayram, binaların enerji performansı konusunda duyarlı SOYAK Holding CEO’su M. Emre Çamlıbel, 2011 yılında İngiltere’de yılın yapı servisleri danışmanlığı firması seçilen, son yirmi yıldır sürdürülebilir yapı teknolojileri alanında hizmet veren Atelier Ten kurucu ortağı Yüksek Çevre Mühendisi Patrick Bellew, kentsel planlamayı mimarlık, mühendislik ve sosyoloji bilgi alanları ile birlikte ele alan yaratıcı, sürdürülebilir, yeşil kent ve bölge planlarına imza atan ve halen İspanyol Hükümeti için eko yerleşkeler tasarlayan Ecosistema Urbano kurucu ortakları mimar, kent plancıları Jose Luis Vallejo ve Belinda Tato, Çevresel Ürün Deklarasyonu’nu hazırlayan Alman Yapı ve Çevre Enstitüsü (Institut Bauen und Umwelt) Yönetim Kurulu Üyesi Hartmut Walther, sürdürülebilir yapılar, Çevresel Ürün Deklarasyonu ve sertifikasyon programları alanında uluslararası danışmanlık veren PE International Kıdemli Danışmanı Çevre ve Proses Mühendisi Pınar Erol’un da yer aldığı yerli, yabancı konuşmacılar yeşil kentsel ve yapılı çevre odağında buluşacaklar. Konferansta ayrıca Ankara’da Eser Holding Merkez Ofisi, Adana Toyota Onatça, Tekfen Levent Ofis ve Tekfen Kâğıthane OfisPark’ın da olduğu Türkiye’den başarılı “Yeşil Bina” örnekleri, vaka etüdü olarak yer aldı.

EKODesign Konferansı 2011’de; dünya gündeminde yer alan uzman isimler kentsel ölçek, yapı ve planlama, endüstriyel tasarım, gayrimenkul ve geliştirme konularını tartışıldı. Konferans konuşmacıları, konuşma içerikleri ve etkinlik programı ile ilgili gelişmeler www.ekodesignkonferansi.com adresinden takip edilebilir.

EKODesign Konferansı 2011’e katılım yalnızca davetiye ile sağlanabilecektir; konferansa dair detaylı bilgiye Yapı-Endüstri Merkezi Etkinlikler Bölümü; 0212 266 70 70 numaralı telefon ve www.ekodesignkonferansi.com internet adresinden ulaşılabilir. 

Program:

09.00 – 09.30         KAYIT ve KAHVALTI

09.30 – 09.50         Açılış Konuşmaları

Doğan Hasol, YEM Yönetim Kurulu Başkanı

Işık Gökkaya,  GYODER Başkanı

Haluk Sur, ULI Türkiye Başkanı

09.50 – 10.00         Sektörden Gelecek Vizyonları 1:BASF –The Chemical Company

10.00 – 11.00         Panel: Türkiye’de Sürdürülebilir Yapılaşma ve Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği

Moderatör: M. Emre Çamlıbel  – İnşaat Y. Mühendisi, CEO | SOYAK Holding

Murat Bayram– Makine Mühendisi, Enerji Verimliliği Dairesi  Başkanı | Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü

Mehmet Serkan Emin – Makine Mühendisi, Enerji Yöneticisi, Kurucu Ortak | BES Enerji Danışmanlık

Ertuğrul Şen – Yönetim Kurulu Başkan Yrd. / Genel Koordinatör | Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER)

11.00 – 11.10         Sektörden Gelecek Vizyonları 2:Dr. Peter Böhm* – Enerji Verimliliği Grup Başkanı | Siemens Ev Aletleri

11.10 – 11.50         Anahtar Konuşma: Sosyal Kent Tasarımı

Jose Luis Vallejo  – Mimar, Kent Plancısı, Kurucu Ortak | [ecosistema urbano], İspanya

Belinda Tato – Mimar, Kent Plancısı, Kurucu Ortak | [ecosistema urbano], İspanya

11.50 – 12.10         KAHVE ARASI

12.10– 12.20         Sektörden Gelecek Vizyonları 3: VitrA-Artema

12.20 – 13.20         Vaka Etüdü: Türkiye’den Yeşil Bina Örnekleri

Moderatör: Berkay Somalı, Altensis Kurucu Ortağı, Yeşil Bina Danışmanı, LEED AP, BREEAM Denetçisi 

Eser Holding Merkez Ofisi, Ankara – LEED Platin

Can Adiloğlu – İnşaat Y. Mühendisi, Yönetim Kurulu Başkan Vekili | Eser Holding A.Ş.

Toyota Onatça, Adana – BREEAM Very Good

Süleyman Onatça – CEO | Onatça Şirketler Topluluğu

Tekfen Levent Ofis, İstanbul ve Tekfen Kâğıthane OfisPark, İstanbul

Oğuz Kösebay  – Çevre Mühendisi, Teknik Müdür | Tekfen Emlak Geliştirme

13.20 – 14.20         ÖĞLE YEMEĞİ

14.20 – 15.20         Panel: Çevresel Ürün Deklarasyonu ve Türkiye’de Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri

Dr. Pınar Erol –  Çevre ve Proses Mühendisi, Kıdemli Danışman | PE International Türkiye

F.Fethi Hinginar – Yön. Kur. Mur. Üyesi I Türk Ytong Sanayi A.Ş.

Yenal Güller – Projeler Koordinatörü, Breeam Değerlendiricisi l Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği   

(ÇEDBİK)

Dr. Hartmut Walther – Yönetim Kurulu Üyesi I IBU (Institut Bauen und Umwelt - Alman Yapı ve Çevre Enstitüsü)

15.20 – 15.40         KAHVE ARASI

15.40 – 16.20         Anahtar Konuşma: Karınca yuvalarından Labirentlere – Sürdürülebilir Mimarlık için Mühendislik

Patrick Bellew – Yapı Servisleri Mühendisi, Kurucu Ortak | Atelier Ten, Birleşik Krallık

16.20 – 17.00         Anahtar Konuşma: Değişen Dünyada Yapılı Çevrenin Risklerini Azaltmak

Prof. Susan Roaf – Mimar | Edinburgh Heriot Watt Üniversitesi, Birleşik Krallık 

 • Bölüm 1

  Bölüm 1

  Sunuş-Açılış Konuşmaları-Sektörden Gelecek Vizyonları 1

  Oynat
 • Bölüm 2

  Bölüm 2

  Panel: Türkiye'de Sürdürülebilir Yapılaşma ve Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği

  Oynat
 • Bölüm 3

  Bölüm 3

  Sektörden Gelecek Vizyonları 2-Siemens

  Oynat
 • Bölüm 4

  Bölüm 4

  Anahtar Konuşma: Sosyal Kent Tasarımı

  Oynat
 • Bölüm 5

  Bölüm 5

  Vaka Etüdü: Türkiye'den Yeşil Bina Örnekleri 1

  Oynat
 • Bölüm 6

  Bölüm 6

  Vaka Etüdü: Türkiye'den Yeşil Bina Örnekleri 2

  Oynat
 • Bölüm 7

  Bölüm 7

  Sektörden Gelecek Vizyonları 3 - VitrA Panel - Çevresel Ürün Deklarasyonu ve Türkiye'de Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri

  Oynat
 • Bölüm 8

  Bölüm 8

  Anahtar Konuşma: Karınca yuvalarından Labirentlere - Sürdürülebilir Mimarlık için Mühendislik - Anahtar Konuşma: Değişen Dünyada Yapılı Çevrenin Risklerini Azaltmak

  Oynat