Kişisel verilerin korunması hakkında bilgilendirme
Kişisel verilerin korunması hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.
‟Yapı sektörünün buluşma noktası„
EKODÜNYA YAKLAŞIRKEN & GREEN DRINKS BULUŞMALARI - YEŞİL ENERJİ

EKODÜNYA YAKLAŞIRKEN & GREEN DRINKS BULUŞMALARI - YEŞİL ENERJİ

Mart ayında "Yenilenebilir Enerji Kanunu"nun sektöre etkilerini ve Temiz Enerji kullanımını "Yeşil Enerji" toplantısıyla tartışmaya açacak EKODüNYA YAKLAŞIRKEN -Green Drinks buluşmalarının altıncı ve son toplantısı "Yeşil Enerji" 29 Mart 2011'de Yapı-Endüstri Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Toplantıda Yenilenebilir Enerji Kanunu'nun yasallaşmasının ardından sektörde beklenen gelişmeler tartışılacak ve alternatif enerji kaynaklarının kullanım örnekleri konuşulacak.
Etkinlik Bilgileri
Türü:

Tarih: 29.03.2011
Saat: 17:00 - 20:30
Süre: 3 saat 30 dakika
Max Katılımcı: 150
Ücret:

Ücretsiz

EKODÜNYA YAKLAŞIRKEN – Green Drinks buluşmaları “Yeşil Enerji” toplantısında düzenlenecek açık oturumun katılımcılarından Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği – GENSED Başkanı Ateş Uğurel güneş enerjisi, AERO Rüzgar Endüstrisi Genel Müdürü Alper Kalaycı rüzgar enerjisi ve TÜGİAD Enerji Komisyonu ve Biyogaz Derneği Başkanı Ufuk Ünal biyogaz ve biyokütle konularındaki deneyimlerini aktaracaklar. Oturumda konuşma yapacak bir başka isim İhtisas Enerji Genel Müdürü ve TÜGİAD Enerji Komisyonu Üyesi Kerim Ertan ise jeotermal enerji hakkındaki tecrübelerini paylaşacak. Toplantı, Arıkanlı Holding Yönetim Kurulu Başkan Danışmanlığı ve Enerji ve AR-GE alanlarından sorumlu Genel Koordinatör Yardımcılığı görevlerini yürüten Prof. Dr. Şener Oktik’in ‘güneş enerjisinden fotovoltaik elektrik enerjisi üretmede ezber bozmak’ konusundaki bilgi aktarımı ve çeşitli medya kuruluşlarında enerji, ekonomi, çevre üzerine yazılar yazan gazeteci-yazar Özgür Gürbüz’ün konuşmasıyla sürecek.

Yapı dünyasının bilgi merkezi Yapı-Endüstri Merkezi 2005 yılından bu yana mimarlık ve yapı sektöründe ekoloji, sürdürülebilirlik, çevre dostu binalar ve uygulamalar konularında başarıyla sürdürdüğü çalışmalara EKODÜNYA YAKLAŞIRKEN - Green Drinks Buluşmaları’yla bir yenisini daha ekledi. Ekim 2010’da başlayan ve 2011 yılı Nisan ayına kadar, her ayın son Salı akşamı, gezegenin tükenen kaynakları karşısında “ulaşım, tasarım, gelecek, finans, network ve enerji” alanlarında üretilen çözümlerin tartışıldığı etkinliklerin son toplantısı 29 Mart 2011, Salı günü “Yeşil Enerji” başlığında gerçekleşecek.

27 Nisan - 1 Mayıs 2011, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi Büyükçekmece’de, YAPI FUARI/ TURKEYBUILD İSTANBUL ile beraber düzenlenecek EKODÜNYA Fuarı ana sponsorluğunda gerçekleştirilen “EKODÜNYA YAKLAŞIRKEN ” toplantılarına “Green Drinks” adı altında dünyada çeşitli şehirlerde aynı formatta yapılan etkinlik eşlik ediyor.

Etkinlik serisinin “Yeşil Enerji” konulu son toplantısında öncelikle çok uzun süredir beklenen “Yenilenebilir Enerji Kanunu”nun yasallaşması ve buna paralel olarak 500kW altındaki temiz enerji sistemlerinin lisans gerektirmeden serbest kullanımı ile ilgili yönetmeliğin yayınlanmasının ardından sektörde beklenen gelişmeler görüşülecek.

Düzenlenecek “Temiz Enerji” konulu açık oturumun katılımcılarından GENSED Başkanı Ateş Uğurel güneş enerjisi, AERO Rüzgar Endüstrisi Genel Müdürü Alper Kalaycı rüzgar enerjisi ve TÜGİAD Enerji Komisyonu ve Biyogaz Derneği Başkanı Ufuk Ünal biyogaz ve biyokütle konularındaki deneyimlerini aktaracaklar. Oturumda konuşma yapacak bir başka isim İhtisas Enerji Genel Müdürü ve TÜGİAD Enerji Komisyonu Üyesi Kerim Ertan ise jeotermal enerji hakkındaki tecrübelerini paylaşacak.

Toplantıda daha sonra Ocak 2011 tarihinden bu yana Arıkanlı Holding Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı ve Enerji ve AR-GE alanlarından sorumlu Genel Koordinatör Yardımcısı olan, Güneş enerjisi alanında yaptığı çalışmalardan dolayı “Euro Solar Türkiye” tarafından ödüle layık görülen ve Fizik alanındaki çalışmaları nedeni ile de Fizik Derneği tarafından “2010 Fizik Onur Ödülü” kendisine verilmiş olan Prof. Dr. Şener Oktik, fotovoltaik yolla elektrik enerji üretiminin binalara entegrasyonu ve çatılardaki yaygın bir üretim ağı ve akıllı şebeklerle bu üretim yönetiminin yenilebilir enerji alanındaki son eğilim olarak hızla büyüdüğüne dikkate çekerek ‘güneş enerjisinden fotovoltaik elektrik enerjisi üretmede ezber bozmak’ konusunu anlatacak.

Toplantının son konuşmacısı ise uzun yıllardır çevre, ekonomi ve enerji üzerine yazılar yazan, gazeteciliğe ara verdiği birkaç yıl boyunca, enerji ve çevre konularında birçok STK ve özel şirkete de danışmanlık yapmış ve özellikle yenilenebilir enerji, nükleer enerji ve iklim değişikliği konuları üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Özgür Gürbüz olacak. Konuşmacı, yeşil enerjiyle nasıl ilgilenmeye başladığını, Türkiye'de yeni olarak algılanan bu alandaki yaşadıklarını samimi bir piyasa-pazar yorumuyla dinleyecilere aktaracak. Gürbüz, İklim değişikliği / Kyoto yenilenebilir enerjiye karşı mı? Yenilenebilir enerjiye teşvik mi veriliyor yoksa serbest piyasanın onuru mu kurtarılıyor? gibi sorulara yanıtlar ararken, yenilenebilr enerji ve istihdam başlıklarını tartışmaya açacak. Toplantı, katılımcılarının da konuya katkıda bulunabileceği, sorular yöneltecekleri, fikirlerini paylaşabilecekleri bir formatta gerçekleşecek.

Green Drinks Hakkında:

1989 yılında Londra'da başlayan Green Drinks, 60 ülkede, 700'den fazla şehirde düzenlenen, ağ oluşturma ve geliştirme amacı taşıyan aylık bir networking aktivitesidir. Kar amacı taşımayan ve kendiliğinden organize olan Green Drinks, yeşil profesyoneller, akademisyenler, sivil toplum örgütleri, çevre gönüllüleri gibi katılımcılara açık olarak çalışmalarını sürdürüyor. Green Drinks 2009 Mart ayında gerçekleştirilen ilk buluşmasıyla Türkiye'de de faaliyet göstermeye başladı. Green Drinks İstanbul aylık olarak toplanan, yeşilin farklı tonlarının bir araya geldiği, katılımcılarının yaptıkları işler veya ilgi alanlarına göre fikir paylaştığı bir ortam niteliğinde. 2010 yılı Mart ayından itibaren bu toplantılarda yeşil yaklaşımlara duyarlı ve dalında başarılı katılımcıların kendi uzmanlık alanları ile ilgili yaptıkları konuşmalarla geliştirilen Green Drinks Istanbul, "Her Ayın Son Salı'sı" sloganı ile düzenli olarak buluşmalar gerçekleştirmeyi ve katılımcılarını arttırarak "yeşil algıyı geliştirme" yolunda katkı sağlamayı hedefliyor. EKODÜNYA’ya DOĞRU Green Drinks ile yeni bir model oluşturarak daha büyük bir kitleye erişmeyi, katılımcıların network ağını genişletmeyi ve sonucunda sürdürülebilir bir sosyal sorumluk modeli oluşturmayı amaçlıyor. www.greendrinksistanbul.org

EKODÜNYA Fuarı Hakkında:

27 Nisan- 1 Mayıs 2011, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi Büyükçekmece

Yapı sektörünün 34 yıldır bölgesinde – Balkanlar, BDT ülkeleri ve Rusya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika- en büyük buluşması olan YAPI FUARI/ TURKEYBUILD İstanbul, Yapı-Endüstri Merkezi’nin misyonu olan kaliteli, evrensel ve çevreye duyarlı yapılaşmayı amaçlayan en büyük etkinliğidir. EKODÜNYA Fuarı, çevreye duyarlı yapılaşmanın uygulanabilirliğini göstermek amacı ile, YAPI FUARI/ TURKEYBUILD içerisinde özel bir alanda etkinlikleri ve malzeme sergilemeleri ile yer alacaktır. www.yemfuar.com


 

Program:

17.00 - 18.30 Temiz Enerji Açık Oturumu

Ateş Uğurel – Güneş | Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Der.- GENSED Başkanı

Alper Kalaycı – Rüzgar | AERO Rüzgar Endüstrisi Genel Müdürü

Ufuk Ünal – Biyogaz/Biyokütle | TÜGİAD Enerji Kom. Bşk. & Biyogaz Der. Bşk.

Kerim Ertan – Jeotermal | İhtisas Enerji Genel Müdürü, TÜGİAD Enerji Kom. Üyesi

18.30 - 19.00 Kahve Arası

19.00 - 19.40 Yeşil Enerji

Prof. Dr. Şener Oktik – Yönetim Kurulu Bşk. Danışmanı, Genel Koordinatör Yrd. | Arıkanlı Holding

Özgür Gürbüz | Gazeteci-Yazar

19.40 - 20.30 Green Drinks İstanbul

 • Bölüm 1

  Bölüm 1

  GREEN DRINKS BULUŞMALARI - YEŞİL ENERJİ

  Oynat
 • Bölüm 2

  Bölüm 2

  GREEN DRINKS BULUŞMALARI - YEŞİL ENERJİ

  Oynat
 • Bölüm 3

  Bölüm 3

  GREEN DRINKS BULUŞMALARI - YEŞİL ENERJİ

  Oynat