Kişisel verilerin korunması hakkında bilgilendirme
Kişisel verilerin korunması hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.
‟Yapı sektörünün buluşma noktası„
KONUT KONFERANSI 2010

KONUT KONFERANSI 2010

Türkiye'nin "Konut Sektörü" vizyonu çiziliyor; konutta dünya trendlerini gündeme taşıyacak "Konut Konferansı 2010" 21 Ekim'de Yapı-Endüstri Merkezi'nde Konut sektörüne alternatif çözümler; genç nüfusa yönelik, nitelikli tasarımı olan, işlevsel, sürdürülebilir "Konutlar"... Son onbeş yıldır Türkiye'nin gündemini oluşturan "Konut" ilk kez bu konferansta tüm detaylarıyla inceleniyor; planlamadan tasarıma, yapım aşamasından pazarlamaya, yatırımdan finansman, Türkiye ve dünyadaki karşılaştırmalı örnekleriyle uluslararası uzmanların gözünden Konut Sektörü çözümleri "Konut Konferansı 2010"da mercek altına alınıyor.
Etkinlik Bilgileri
Türü:

Tarih: 21.10.2010
Saat: 09:00 - 18:00
Süre: 9 saat
Max Katılımcı: 350
Ücret:

Ücretsiz

Konut sektörünün gelecek vizyonunun ortaya konulacağı “Konut Konferansı 2010”un bu yılki teması ülkemizde konut üretiminin ve rekabetin artmasıyla gündeme gelen “Kalite” olgusu ve bu arayışa “Marka Konutlar” kavramıyla cevap veren yatırımcıların tasarım, işlevsellik, maliyet, sürdürülebilir yaşam alanları yaratma ve kente katkı çabalarının irdelenmesi olacak.

Konferans’ın bir diğer fark yaratan başlığı ise “Nitelikli Tasarıma Sahip, Orta Gelir Düzeyinde, Kent Merkezi’nde Yaşayan Genç Kitleyi Hedefleyen Sosyal Konutlar” olacak. Özellikle arsa maliyetlerinin çok yüksek olduğu, genç nüfusa sahip ülkemiz için konut ihtiyaçlarının karşılanmasında alternatif çözüm sunacak bu model, dünyaca ünlü uzmanların Londra’daki örnek çözümleri üzerinden aktarılacak.

Yapı sektörünün ve mimarlık alanının bilgi merkezi Yapı-Endüstri Merkezi tarafından düzenlenecek olan “Konut Konferansı”, Türkiye'den ve dünyadan mimarlar, tasarımcılar, plancılar, geliştiriciler, müteahhitler, malzeme üreticileri, ekonomistler ve başta olmak üzere sektörün önde gelen profesyonellerini bir araya getiriyor. Sektörün bu büyük buluşması, Türkiye'de “Konut”un bugünü ve geleceğini bir tam gün boyunca her yönüyle kapsamlı bir biçimde ele alacak.

Konut Konferansı’na teknolojik, ergonomik, estetik ve performanslı ürünleriyle kullanıcılarının hayatını kolaylaştıran, sadece Türkiye’de değil, dünyada da ankastre ürünler pazarının lideri olan ve alanında öncü projelere her zaman destek veren  Siemens Ev Aletleri vebirçok ülkede alçı ve alçı ürünleri konusunda pazar lideri bir dünya markası olan Saint-Gobain Rigipsana sponsor, Autodesk ve Dumankaya İnşaat Sponsor, SOYAK ise alt sponsor olarak destek veriyor. Konferans GYODER ve ULI Türkiye tarafından ise kurumsal olarak destekleniyor.

Yapı-Endüstri Merkezi Türkiye’de yapı sektörünün ve fiziksel çevrenin kalitesinin gelişiminde rol oynayacak öncü projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. YEM tarafından düzenlenen buluşmalar yapı sektörünün farklı kesimleri arasında bilgi paylaşımı, iletişim ve tanıtım olanağı sağlarken, sektörün gelişimine katkıda bulunuyor. Bu buluşmaların yeni bir adımı olan “Konut Konferansı” 21 Ekim 2010’da, yapı sektörünün ve mimarlık alanının bilgi merkezi Yapı-Endüstri Merkezi Etkinlik Salonu’nda gerçekleşecek.

Son 15 yıldır Ticari Gayrimenkul pazarını tetikleyen, Türk yapı sektörünün lokomotifi olan konut sektörü yalnızca inşaat sektörü içinde değil, Türkiye ekonomisi için yaşamsal öneme sahip. Çünkü Türkiye’de nüfus artış hızına bağlı olarak her yıl 500 bin dolayında konut üretilmesi gerekiyor


Konut Konferansı 2010’dan Yenilikler;
Konut Gazetesi 2010

Türkiye’de “Konut” olgusuna özel bu ilk uzun soluklu projeye eşlik edecek gazete içeriğinde; konut yatırımından, finansmanına, tasarımdan, planlamaya, mortgage’dan değerlemeye kadar geniş bir alan ele alınarak Türkiye’nin güncel panoramasının ortaya konması hedefleniyor. Konu ile ilgili söyleşilerin, araştırmaların ve verilere dayalı değerlendirmelerin yer alacağı Konut Konferansı Gazetesi, gayrimenkul ve yapı sektörlerinin üst düzey profesyonellerine, önde gelen tasarımcı, mimar, yerel yönetim yetkililerine ulaşmak isteyen markalar için çok önemli bir mecra olacak. Gazete, hem konferans katılımcılarına, hem de sektörün önde gelenlerine dağıtılacak


Konut Sergisi 2010

Konferans kapsamında gerçekleştirilecek, sektörün önde gelen konut üreticilerinin yeni konut projelerini sergileyecekleri için Konut Sergisi’nde güncel, yenilikçi ve çarpıcı konut projeleri izlenebilecek. Konferans sonrasında da iki hafta boyunca dolaşıma açık olacak sergi Türkiye’deki yeni konut yatırımlarının bir panoramasını sunacak.
 

 

“Konut Konferansı 2010”un konusunun uzmanı, dünyaca ünlü konuşmacılardan bazıları ve konuşma başlıkları:

Brian (Tony) Ciochetti, Gayrimenkul Uzmanı

Ticari Gayrimenkul Geliştirme ve Finans konusunda uzman MIT (Massachusetts Institute of Technology ) Gayrimenkul Merkezi’nin, Amerikan Gayrimekul Geliştirme Enstitüsü’nün Başkanı

Yapılı çevrenin kalitesini, yapı endüstrisiyle ilişkili araştırmalar ile yükseltmeyi ve gayrimenkul endüstrisinde nitelikli istihdamı sağlamak amacıyla kurulan MIT Gayrimenkul Merkezi Başkanı Brian (Tony) Ciochetti, global bir perspektiften bakarak Gayrimenkul Sektörü’nde Konut olgusunu çok boyutlu olarak irdeleyecek. Kendisi de özellikle Mortgage alanında uzman olan Ciochetti, konut sektörünün tetiklediği global ekonomik kriz ardından genel durumu ve trendleri aktaracak.

Simon Allford,Mimar

Dünyaca Ünlü Ödüllü Mimar, Konut Tasarım Standartları Konusunda Uzman (Allford Hall Monaghan Morris)“Konutlar için Tasarım Standartları”

2009 yılında Yılın Mimarlık Ofisi, Yılın Düşük Gelirli Konut Tasarımcısı, Yılın Mimari, RIBA Ulusal Mimarlık Ödülü, Avrupa Kentsel Mekân Ödülü sahibi, Londra belediyesi için hazırlığı henüz tamamlanan “Konut Tasarım Rehberi”nin de danışma kurulu üyesi, meslekte 21.’inci yılını kutlayan Allford Hall Monaghan Morris’in kurucu ortağı  konut sektörünün temel bileşenlerinin ve geleceğinin tartışılacağı panelde, sektör için olduğu kadar tüketiciler ve kent için de önemli olan ““Konutlar için Tasarım Standartları” hakkında bir konuşma yapacak.

Christophe Egret, Mimar ve David West, Kent Plancısı

Karma İşlevli Kentsel Geliştirme Projelerinde, Sosyal Açıdan Sürdürülebilir Konutların tasarımcısı (Egret West)

Will Alsop’dan ayrılarak kurdukları büroda Londra için karma işlevli geliştirme ve yenileme projelerine imza atan Egret West ortaklarından Mimar Christophe Egret ve Kent plancısı David West sadece çevresel anlamda değil ekonomik anlamda da sürdürülebilir yerleşkeler tasarlamak için mimarlığın yanında kentsel ölçekte de tasarım başlığı ile konuşmalar yapacaklar.

Marc Vlessing, Sosyal Konut Geliştiricisi

Özel Sektör İçin Karlı, Nitelikli Tasarıma Sahip, Genç Kitleyi Hedefleyen Sosyal Konut Geliştiricisi (Pocket)

Marc Vlessing, sosyal konut edinmek için kazancı fazla, piyasadan konut satın almak için ise kazancı az kesimi konut sahibi yapmayı hedefleyen İngiliz gayrimenkul geliştiricisi POCKET adına Londra’da uyguladıkları farklı ve yeni modeli Türk izleyicilere aktaracak. Türkiye’de olduğu gibi İngiltere’de de sayısı hızla artman 20 ile 39 yaş aralığındaki tüketici için iyi tasarlanmış, kent merkezinde, tek yatak odalı, ortak kullanım mekânlarına sahip konutları piyasanın yaklaşık %25 altında fiyatlara satmayı hedefleyen Pocket konutları uzun vadeli olarak ancak Vali’nin Londra planında belirttiği gelir düzeyindeki (yıllık geliri 60.000 £ altında) tüketicilere satılabiliyor. Özel sektörün sosyal konut kavramına dahil olarak yeni bir bakış getirdiği, birçok tasarım ödülü alan ve karlı bir iş modeli yaratan Vlessing Türk geliştirici ve tasarımcıları için ufuk açıcı bir konuşma yapacak.

Emre Çamlıbel, GYODER Yönetim Kurulu Üyesi, SOYAK Holding CEO

Konut Sektörünün geleceğine ilişkin vizyon çizecek SOYAK Holding’in başarılı CEO’su

Soyak Holding’de CEO olarak görev yapan M. Emre Çamlıbel’in görevde bulunduğu sürede Soyak Yapı; 3.000 konutluk Soyak Yenişehir, 3.600 konutluk Soyak Olympiakent, 1.500 konutluk Soyak Mavişehir ve 1.000 konutluk Soyak Evreka ve Soyak Evreka Rezidans’ın da aralarında bulunduğu birçok başarılı proje gerçekleştirdi. M. Emre Çamlıbel Türkiye Kalite Derneği üyesi, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) yönetim kurulu üyesi ve ULI Türkiye İcra Komitesi üyesidir. Çamlıbel, konferans kapsamında Konut Sektörünün gelecek vizyonuna ilişkin bir panelin moderatörlüğünü yapacak.

Prof. Dr. M. Pınar Mengüç, Özyeğin Üniversitesi Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi Başkanı

Konutların geleceğine enerji ve sürdürülebilirlik boyutuyla bakacak uluslararası arenada başarılı akademisyen

ODTÜ'deki eğitiminin ardında doktorasını Amerika'da Purdue Üniversitesi'nde tamamlayan Makine Mühendisi,M. Pinar Mengüç, aynı yıl Kentucky Üniversitesi'nde yardımcı doçent olarak göreve başlamış, 1993'te profesör ünvanını almıştır.. 2006'da Ekvator'daki Escuela Superior Politécnica del Litoral'den de şeref profesörlüğü ünvanını alan Mengüç 1991'de İtalya'da Universita degli Studi "Federico II"de, ve 1998-1999 arasında da Boston'daki Massachusetts Hastanesi/Harvard Üniversitesi'nde ziyaretçi profesör olarak görev yapmıştır. Özyeğin Üniversitesi’nde Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi Başkanlığı yapan, kendisine aiti üç patenti ve üç patent başvurusu bulunan Mengüç, Konut Konferansı 2010 kapsamında, konut sektörünün geleceğine yönelik yapılacak panelde, “Enerji” konusunu ekonomik, çevresel boyutu ile ele alacak.

Banu Binat,Y. Mimar, Genel Koordinatör | TAG Platform – Tasarım Algısı ve Çevre Bilincini Geliştirme Derneği

Yapı sektöründe pazarlama ve iletişim alanlarında uzman mimar


1969 yılında İstanbul’da doğdu. Özel Sankt Georg Avusturya Lisesi’nin ardından, İTÜ Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi. İTÜ’de Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisans yaptı ve Ofis Ergonomisi üzerine bir tez hazırladı. 5 yıl serbest mimarlık yaptıktan sonra iki ortağı ile birlikte Türkiye’nin ilk mimarlık merkezi olan Arkitera Mimarlık Merkezi’ni kurdu, 6 yıl boyunca Arkitera.com’un yayın yöneticiliğinin yanı sıra, kurumun kurumsal iletişim ve pazarlamasını sürdürdü, pek çok sektörel organizasyon ve yeniliğe imza attı. Yapı-Endüstri Merkezi’nde 2 yıl yayın yöneticiliği yaptı. Yapı sektöründeki iletişim, yayıncılık ve pazarlama deneyimlerini sektör firmalarına danışmanlık vererek sürdürmek üzere Binat İletişim ve Danışmanlık Şirketi’ni kurdu. Halen pek çok sektörel yayının ve organizasyonun danışma kurulunda yer almanın yanı sıra Tasarım Algısı ve Fiziksel Çevre Bilincini Geliştirme Derneği’nin genel koordinatörlüğünü de yürütmektedir. Banu Binat, Konut Konferansı kapsamında konutlarda tasarım, iletişim ve kalite bağlamında sürdürülebilir markalaşmanın konuşulacağı “Markalaşan Konut Kazanıyor”başlıklı panelin yöneticiliğini yapacak.                                            

Ali Dumankaya, Makine Mühendisi, Yönetim Kurulu Üyesi, DUMANKAYA

Tasarımla farklılaşan Türkiye’nin önde gelen konut üreticisi
Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden 1986’da mezun olan Ali Dumankaya, 1988 yılında İngiltere’nin Birmingham Üniversitesi’nde Yönetim [MSG] yapmıştır. Pamukbank’ta Management Trainee olarak 6 ay Finans Eğitimi alan Ali Dumankaya, 1990’da kuruluşundan itibaren 7 yıl Dumankaya Otomotiv’de ve daha sonra Dumankaya İnşaat bünyesinde çeşitli görevler üstlenmiş olup halen Dumankaya‘da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Ali Dumankaya, ULI Yönetim Kurulu Üyesi, GYODER ve GS Spor Kulübü üyesidir. Konut Konferansı kapsamında “Markalaşan Konut Kazanıyor”başlıklı panelin konuşmacılarından biri olan Ali Dumankaya, Dumankaya’ nın markalaşma serüvenini, tasarım ve mimarlık alanındaki duyarlıklarının markalaşmaya katkısını ve vizyonlarını aktaracak.

Bünyamin Derman, Mimar, Kurucu Ortak | DB MİMARLIK

Türkiye’nin tercih edilen marka konutlarının mimarı
1965 yılında Konya Ereğli’de doğdu. 1990’da Yıldız Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden yüksek lisans derecesiyle mezun oldu. 1988-1996 yılları arasında aynı üniversitenin ve 1999-2004 yıllarında İstanbul Kültür Üniversitesi‘nin mimari tasarım atölyelerinde dersler verdi. Çeşitli dönemlerde Bursa Uludağ Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde proje jürilerinde bulundu.
1990 ‘ların başından bugüne kadar girdiği ulusal ve uluslararası çok sayıda yarışmadan 6 ‘sı birincilik olmak üzere çok sayıda ödül ve mansiyon kazandı, jüri üyelikleri yaptı. Çeşitli konferanslar veren, çalışmaları ulusal ve uluslararası sergilerde yer alan Bünyamin Derman’ın mesleki dergilerde yayınlanmış makaleleri mevcuttur. 1995 yılında Dilek Topuz Derman ile db Mimarlık ve Danışmanlık Ltd. Şti.’ni kuran Derman, halen mesleki çalışmalarına kendi bürosunda devam etmektedir. Konut Konferansı kapsamında “Markalaşan Konut Kazanıyor”başlıklı panelin konuşmacılarından biri olan Bünyamin Derman, bir mimar olarak tasarımın konut üretiminde yarattığı katma değerin altını çizerek, doğru müteahhit-mimar işbirliği konularını masaya yatıracak.

*Yukarıda yer alan konuşmacılar katılması kesinleşen konuklardır.

Konferans Türkiye’den önümüzdeki günlerde isimleri açıklanacak sektörün önde gelen kanaat önderlerinin katılımı ile renklenecek. Konuşmacılara ilişkin yeni bilgiler, konferansa katılım ve detaylı bilgi için: www.konutkonferansi.com

 • Bölüm 1

  Bölüm 1

  Açılış Konuşması Banu Durmuşoğlu

  Oynat
 • Bölüm 2

  Bölüm 2

  Doğan Hasol YEM Yönetim Kurulu Başkanı

  Oynat
 • Bölüm 3

  Bölüm 3

  Işık Gökkaya GYODER Yönetim Kurulu Bşk. Yrd.

  Oynat
 • Bölüm 4

  Bölüm 4

  Erdoğan Bayraktar TOKİ Başkanı

  Oynat
 • Bölüm 5

  Bölüm 5

  Konutta Geleceğin Ayak İzleri

  Oynat
 • Bölüm 6

  Bölüm 6

  Sürdürülebilir Toplumlar İçin Konut Tasarımı ve Planlama

  Oynat
 • Bölüm 7

  Bölüm 7

  RIGIPS Tanıtım Filmi

  Oynat
 • Bölüm 8

  Bölüm 8

  Markalaşan Konut Kazanıyor

  Oynat
 • Bölüm 9

  Bölüm 9

  Geleceğin Konutları İçin Tasarım Standartları

  Oynat