Kişisel verilerin korunması hakkında bilgilendirme
Kişisel verilerin korunması hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.
‟Yapı sektörünün buluşma noktası„
Konut Konferansı 2012

Konut Konferansı 2012

Konut Konferansı bu yıl, dünyaca ünlü konuşmacılar ve uzmanları "Değişim/Dönüşüm" odağında bir araya getiriyor. Uzmanlar Türkiye'deki konut sektörünü Kentsel Dönüşüm ve Mütekabiliyet Yasaları ile birlikte18 Ekim 2012, Perşembe günü tartışmaya açacak.
Etkinlik Bilgileri
Türü:

Tarih: 18.10.2012
Saat: 09:30 - 17:30
Süre: 8 saat
Max Katılımcı: 400
Ücret:

Ücretsiz

Url: www.konutkonferansi.com
Bilgilendirme

Konferans sadece sektör profesyonelleri ve yüksek lisans öğrencilerinin katılımına açıktır.Lisans öğrencilerinin katılımı maalesef mümkün olamayacaktır.

Konferansta, konut sektörünü birçok açıdan değişime uğratacak olan Kentsel Dönüşüm yasasının nasıl uygulanacağı, bu sırada gayrimenkul sektörün ne gibi durumlarla karşı karşıya kalacağı, yeni yasanın sektörün hangi alanlarını ne şekilde etkileyeceği tartışılacak.  “Mütekabiliyet Yasası” ile yabancı gayrimenkul yatırımlarının sektörde yaratacağı değişimler, konferansta küresel bir bakış açısı ile ele alınacak. 

Konut Konferansı2012'de konut sektörünün yaşadığı ve yaşayacağı, birbirini tetikleyecek olan değişim ve dönüşüm kavramları irdelenirken, buna sebep olacak ana tetikleyiciler olan “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” ve “Mütekabiliyet Yasası” da tartışmaya açılacak. Konferans geçmiş yıllarda gündeme taşıdığı “Türkiye Konut Sektörü Nereye Gidiyor?” ve “Sürdürülebilir Büyüme” konularının ardından bu yıl “Değişim/Dönüşüm” ana başlığı altında uzman konuşmacılar ve sektör profesyonellerini, bu iki yasanın konut sektöründeki etkilerini konuşmak ve tartışmak için bir araya getiriyor.

Yapı sektörünün bilgi merkezi Yapı-Endüstri Merkezi tarafından bu yıl üçüncü kez düzenlenen Konut Konferansı’nda dünyaca ünlü uzmanlar ülke ekonomisi ve Türk yapı sektörünün lokomotifi olan “konut”u, sektörün önümüzdeki dönemde yaşayacağı değişim ve dönüşümler ile birlikte mercek altına alacak. İzoduo, Kale Kilit ve Siemens Ev Aletleri ana sponsorluğunda düzenlenen konferans, YEM Etkinlik Salonu’nda 18 Ekim 2012 Perşembe günü gerçekleştirilecek. Sur Yapı ve Vorne, konferansa sponsor olarak, Ytong ise alt sponsor olarak destek verirken DutchDFAGayrimenkul için Strateji Platformu (GiSP), Hollanda Mimarlık Enstitüsü (Netherlands Architecture Institute-NAI), Material ConneXion® İstanbul ve ULI Türkiye ise destekleyen kurumlar olarak konferansa katkıda bulunuyor. 
 
“Konut Konferansı 2012”nin iki önemli gündem maddesini “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” ve “Mütekabiliyet Yasası” oluşturuyor. Konferans “Değişim/ Dönüşüm” ana başlığı altında uzman konuşmacıları ve sektör profesyonellerini, bu iki yasanın konut sektöründeki etkilerini konuşmak ve tartışmak için bir araya getirecek.
 
Tüm gün sürecek konferansın moderatörlüğünü, bugüne kadar birçok panelde ve konferansta konuşma yapmış, tüm dünyada yenilikçi gayrimenkul ve iş çözümleri yaratan öncü küresel gayrimenkul danışmanlıklarından biri olan DTZ’nin Türkiye ofisi yönetici ortağı ve ULI Türkiye Yönetim Komitesi Başkan Yardımcısı Firuz Soyuer üstlenecek. Soyuer, Konut Konferansı 2012’de yer alan konuşmacılar hakkında izleyicileri bilgilendirecek ve her konuşma sonunda hem kendi sorularını hem de Twitter’da #konut2012 başlığı altında sorulacak soruları uzman konuşmacılara yöneltecek.
 
Türkiye’nin büyük bir kısmında bu yasalarla beraber ivmesini güçlendirecek olan  “değişim” ve “dönüşüm” akımları, Konut Konferansı’nda katılımcılar tarafından pek çok farklı açıdan değerlendirilecek. Ana sponsorlar Kale Kilit ve Siemens Ev Aletleri de değişim paralelinde konut tasarımı ve uygulamalarında son kullanıcıya sunulan akılcı çözümler, inovasyon ve konutlarda değişen, dönüşen malzeme ve güvenlik olgusu ile kullanıcı davranışları konularını ele alacaklar. 
 
Material ConneXion® İstanbul Direktörü Paolo Cancellato konferansta atık malzeme değerlendirmesi ve mevcut malzemenin yeniden kullanımı konularını yenilikçi uygulama yöntemleriyle birlikte masaya yatıracak. Bu bağlamda dönüşüm yasasının kaçınılmaz sonucu ve sorunu olacak atıklar da Konut Konferansı 2012’de tartışmaya açılmış olacak.
 
Gayrimenkul için Strateji Platformu kurucularından ve aynı zamanda başkanı olan Garanti Koza Gayrimenkul Koordinatörü Gürler Ünlü, konferans içeriğine bu yıl eklenen “canlı röportaj” formatında yapılacak görüşmelerin ilkini, yasa uygulamasında aktif rol oynayan Türkiye’nin önde gelen geliştirici firmalarından Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı ve KonutDer Başkanı Ömer Faruk Çelik ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas ile gerçekleştirecek. “Kentsel Dönüşüm Yasası” nın Türkiye gayrimenkul sektörü ve bu sektörde aktif rol oynayan geliştirici pazara olan etkilerinde tüm merak edilenlerin sorulacağı bu röportajda, Twitter üzerinden #konut2012 başlığına gelen soruları da değerlendirecek olan ÜnlüÇelik ve Elmas, yasanın etkilerini ve uygulama sürecini ortaya koyacak.
 
Konut Konferansı 2012’de ayrıca, Hollanda Mimarlık Enstitüsü (Netherlands Architecture Institute-NAI), Mimarlar Odası Bursa Şubesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Yapı-Endüstri Merkezi ortaklığıyla Ankara, Bursa ve İstanbul’da, 14-18 Ekim 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Gezici Çalıştaylar’ın 3 farklı kentteki etkinliklerinin de değerlendirilerek tartışma oturumunda sonuçlandırılması hedefleniyor. Bu oturumla birlikte dönüşüm kavramının Türkiye’nin farklı bölgelerindeki etkileri ve sebep olacağı değişimler, gezici çalıştayların Konut Konferansı 2012’de Türkiye ve Hollanda üzerinden örneklendirildiği final oturumu ile kentsel dönüşüm yasası paralelinde irdelenmiş olacak. Bu yüzden Gezici Çalıştay Ankara moderatörü  Çağatay Keskinok, Gezici Çalıştay Bursa panelisti İkbal Polat ile her üç kentte de panelist olan Endry van Velzen, Bart Vink ve José Chong konferansın konuşmacıları olacaktır. 
 
Gayrimenkul sektörünü yakından ilgilendiren ve aslında bir süredir gündemi meşgul eden bir başka tasarı olan yabancıların Türkiye’de gayrimenkul edinmesini sağlayan ‘Mütekabiliyet Yasası’ da konferansta irdelenecek bir başka konu olacak. Yabancı gayrimenkul yatırımları ve küresel gayrimenkul pazarında Türkiye’nin yeri, neden olacağı değişimler ile dönüşümün buradaki rolü, deneyimli gayrimenkul danışmanlık firması DTZ Pamir&Soyuer Yönetici Ortağı Firuz Soyuer’in, Türkiye pazarına 2006 yılında konut sektöründeki yatırımıyla giriş yapan EMAAR Türkiye Genel Müdürü Ozan Balaban’a yönelteceği sorularla bütün boyutları tartışılarak etkinliğin ikinci “canlı röportajı” ile ortaya serilecek.
 
Konut Konferansı 2012’de dünyaca ünlü mimarlık ofislerinden iki önemli konuşmacı da kentsel dönüşümlerin konut olgusundaki değişimlerini teorik ve stratejik olarak kendi ülke ve proje perspektiflerinden projeleriyle örneklendirecek. LAN Architecture Kurucu Ortağı Umberto Napolitano ile Hollanda Altyapı ve Çevre Bakanı tarafından Şehir ve Altyapı Danışmanlığı görevine atanan Maxwan Architects+Urbanists'in Yöneticisi Rients Dijkstra konferansa anahtar konuşmacılar olarak katılacak. 
 
Konferans paralelinde içeriği zenginleştiren, konuşmacıların proje detaylarına ve kapsamlı görüşlerine konut yatırımından finansmana, tasarımdan planlamaya, mortgage’dan değerlemeye kadar geniş yelpazede yer veren, gayrimenkul ve yapı sektörlerinin üst düzey profesyonellerine, önde gelen tasarımcı, mimar, yerel yönetim yetkililerine ulaşmak isteyen markalar için çok önemli bir mecra olan Konut Gazetesi 2012, hem konferans katılımcılarına, hem de sektörün önde gelenlerine dağıtılacak.
 
Konut Konferansı 2012’yi Twitter’da #konut2012 başlığı ile takip etmek, sorularla oturum ve röportajlara aktif olarak katılmak mümkün olacak. 

 

Günün Moderatörü

Firuz Soyuer | DTZ Pamir & Soyuer Yönetici Ortağı, ULI Türkiye Yönetim Komitesi Bşk. Yrd.

09:30-10:00 Kayıt ve Kahvaltı

10:00-10:15 Açılış Konuşmaları

Doğan Hasol | Yapı-Endüstri Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı

Nazmi Durbakayım | İstanbul İnşaatçılar Derneği Genel Başkanı

Erdoğan Bayraktar| T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı*

10:15-10:55 Bir Şehrin Potansiyeli

Umberto Napolitano | LAN Architecture Kurucu Ortağı

10:55-11:35 Akılcı Konutlar

Nihat Eren | Kale Kilit Yurtiçi Satış Müdürü

Kenan Yıldırım | Siemens Ev Aletleri Projeler Satış Müdürü

11:35-11:55 Atığı Boşa Harcama!

Paolo Cancellato, Material ConneXion®İstanbul Direktörü

11:55-12:30 Kahve Arası

12:30-13:10 Söyleşi 1: Sorulmayan Kaldı mı?

Gürler Ünlü| Garanti Koza Gayrimenkul Koord., Gayrimenkul için Strateji Platformu Bşk.

Altan Elmas | Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

Ömer Faruk Çelik | Sinpaş GYO İcra Kurulu Bşk., KonutDer Bşk.

13:10-13:50 En Yenilikçi Kentsel Geliştirme Yaklaşımları

Rients Dijkstra | Maxwan Architects+Urbanists Yöneticisi

13:50-15:00 Öğle Yemeği

15:00-16:00 Hollanda Mimarlık Enstitüsü (NAI) “Gezici Çalıştaylar” Final Oturumu

Toplu Konutu Bağlamıyla İlişkilendirmek-Türkiye’de Kentsel Dönüşüm

Doç. Dr. Çağatay Keskinok | ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Böl. Öğr. Üyesi

İkbal Polat | Nilüfer Kent Konseyi Üyesi

José Chong | Birleşmiş Milletler Habitat Kent Plancısı ve Mimar

Bart Vink | Hollanda Altyapı ve Çevre Bakanlığı Kent Plancısı ve Coğrafyacı

Endry van Velzen | De Nijl Mimarlık Kurucu Ortağı

16:00-16:40 Söyleşi 2: Mütekabiliyet’in Türkçe’si Ne?

Firuz Soyuer | DTZ Pamir&Soyuer Yönetici Ortağı, ULI Türkiye Yönetim Komitesi Bşk. Yrd.

Ozan Balaban | EMAAR Türkiye Genel Müdürü

16:40-17:00 Moderatörün Gün Değerlendirmesi

* Katılımları halinde.