Kişisel verilerin korunması hakkında bilgilendirme
Kişisel verilerin korunması hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.
‟Yapı sektörünün buluşma noktası„
MİMARİ AYDINLATMADA YENİ TRENDLER

MİMARİ AYDINLATMADA YENİ TRENDLER

Yapı-Endüstri Merkezi ve PLD Türkiye dergisinin işbirliği ile düzenlenen "Mimari Aydınlatmada Yeni Trendler" konferansı 28 Mayıs'ta gerçekleştirildi. Konferans, tüm dünyanın ilgiyle takip ettiği yapıları aydınlatan ödüllü tasarımcıları ülkemizdeki ilgilileri ile buluşturdu.
Etkinlik Bilgileri
Türü:

Tarih: 28.05.2010
Saat: 15:00 - 18:30
Süre: 3 saat 30 dakika
Max Katılımcı: 350
Ücret:

Ücretsiz

 

İçlerinde dünyaca ünlü Dubai’deki Burj Al Arab ve İngiltere’deki Lighthouse projeleri ile ödül kazanan Iain Ruxton’un da bulunduğu Avrupa’nın başarılı aydınlatma tasarımcıları; Erik Olsson, Jöran Linder ve Kevan Shaw, Yapı-Endüstri Merkezi’nde Türk mimarlık ve aydınlatma dünyasının ilgilileri ile buluştular. Aydınlatma tasarımındaki yenilikleri, gelişmeleri ve dünya trendlerini ülkemizle paylaşan tasarımcıların katıldığı “Mimari Aydınlatmada Yeni Trendler” konferansı büyük ilgi gördü.
 
Mimari Aydınlatma Tasarımı, hem teknolojideki gelişmeler hem de enerjinin yönetimi ile ilgili kaygıların artması sonucunda her geçen gün daha çok önem kazanıyor. Buna paralel olarak bu disiplinin etkilediği ve etkilendiği trendler hızlı bir şekilde değişiyor. Aydınlatma tasarımının yaşam kalitemizdeki önemi ve aydınlatma tasarımcısı mesleğinin kabulü ile ilgili bilincin gelişmesi için etkinlikler düzenleyen PLD Türkiye dergisi, 42 yıldır yapı ve mimarlık alanına bilgi merkezi olarak hizmet veren Yapı-Endüstri Merkezi ile beraber yeni bir etkinliğe imza attı. Siteco ana sponsorluğunda gerçekleşen konferansta değişen dünya ve gelişen teknolojilerle mimari aydınlatma tasarımının yeni trendleri üzerine konuşuldu.
 
“Mimari Aydınlatmada Yeni Trendler” konferansının ilk konuşmacısı İngiltere’nin ünlü aydınlatma tasarımı ofisi Speirs and Major Associates’tan Iain Ruxton oldu. Aydınlatmanın en başta yalnızca rahatlık ve işlev odaklı ilerlediğini, sonradan güzellik kriterinin de eklendiğini söyleyen Ruxton, artık aydınlatma tasarımından asıl beklenenin “gösteriş” olduğunu ifade etti. İzleyicileri aydınlatma tasarımı konusuna daha geniş bir perspektiften bakmaya davet eden Ruxton, “işlev, yarış, maliyet ve kapital” olarak özetlenebilecek “aydınlatma tasarımı anahtar kelimeleri”nin güncellemesini şöyle sıraladı: Sürdürülebilirlik, toplum ve topluluk, fizyoloji ve psikoloji, entegrasyon ve işbirliği, marka, yaşam döngü maliyeti. 
 
Konferansın ikinci konuşmacısı İsveçli Olsson&Linder tasarım ekibinin kurucuları Erik Olsson ve Jöran Linder’in gerçekleştirdiği sunum, ikilinin “Brokeback Lighting” adlı ilginç kısa filmi ve eski bir “arcade” oyunundan esinlenilerek kotarılmış gibi gözüken renkli bir klip ile başladı. Aydınlatma tasarımının kamusal alana “güvenlik ve estetik” getirmesi gerektiğini savunan Linder’in sözlerine, ikilinin park ve konut yerleşimi ortak alanlarında gerçekleştirdiği projelerden görseller eşlik etti.
 
 
Konferansın son konuşmacısı olan İskoçya’dan KSLD kurucu ortağı Kevin Shaw, Iain Ruxton’ın da ipuçlarını verdiği şekilde aydınlatma tasarımı ile sürdürülebilirlik kavramının kesişim alanından örnekler sundu. “Aydınlatmayı bir enerji ‘kaynağı’ olarak nasıl kullanabiliriz?” sorusuna muhtelif cevaplar arayan Shaw, ekolojik tasarım prensipleri üzerinden gerçekleştirilen aydınlatma tasarımının prensiplerini ve inceliklerini paylaştı.
 
Etkinliğin ana sponsoru, iç ve dış aydınlatma ürünleri ile geniş bir yelpazede aydınlatma çözümleri sunan Siteco, mimari aydınlatma tasarımı kültürünün Türkiye’de yaygınlaşması için desteklerini sürdürmeye devam edecek. 
 

13.30–14.00      Kayıt ve Kahve İkramı

14.00–14.20      Açılış Konuşmaları:
Banu Durmuşoğlu, Yapı-Endüstri Merkezi, Eğitim ve Etkinlikler Yöneticisi
Emre Güneş, PLD Türkiye Editörü
Engin Cebeci, SİTECO Proje Müdürü
 
14.20-15.05             Mimarinin Ötesinde Aydınlatma, Iain Ruxton Speirs and Major Associates, İngiltere
15.05-15.25             Kahve Arası
15.25-16.10             Toplumsal Aydınlatma, Erik Olsson, Jöran Linder, Olsson & Linder, İsveç
16.10–17.00            Sürdürülebilir Aydınlatma, Kevan Shaw, KSLD, İskoçya
 
 • Bölüm 1

  Bölüm 1

  Mimari Aydınlatmada Yeni Trendler

  Oynat
 • Bölüm 2

  Bölüm 2

  Mimari Aydınlatmada Yeni Trendler

  Oynat
 • Bölüm 3

  Bölüm 3

  Mimari Aydınlatmada Yeni Trendler

  Oynat
 • Bölüm 4

  Bölüm 4

  Mimari Aydınlatmada Yeni Trendler

  Oynat
 • Bölüm 5

  Bölüm 5

  Mimari Aydınlatmada Yeni Trendler

  Oynat