Kişisel verilerin korunması hakkında bilgilendirme
Kişisel verilerin korunması hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.
‟Yapı sektörünün buluşma noktası„
NAI Gezici Çalıştaylar | ANKARA

NAI Gezici Çalıştaylar | ANKARA

Hollanda Mimarlık Enstitüsü (Netherlands Architecture Institute-NAI), Mimarlar Odası Bursa Şubesi, ODTü Mimarlık Fakültesi ve Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) işbirliğinde düzenlenen Gezici çalıştaylar (Debates on Tour) programı, 15-18 Ekim 2012 tarihlerinde "Toplu Konutu Bağlamıyla İlişkilendirmek: Türkiye'de Kentsel Dönüşüm" başlığı altında Ankara, Bursa ve İstanbul'u mercek altına alacak.
Etkinlik Bilgileri
Türü:

Tarih: 15.10.2012
Saat: 16:30 - 18:30
Süre: 2 saat
Max Katılımcı: 100
Ücret:

Ücretsiz

Bilgilendirme

Çalıştay ve toplantı dili Türkçe-İngilizce'dir. Simultane tercüme yapılmayacaktır.

Kentsel dönüşüm olgusunun Türkiye ve Hollanda üzerinden örneklendirildiği bir tartışma platformu yaratılmasını amaçlayan etkinlik kapsamında; her iki ülkede konu üzerine çalışmalar yapmış uzmanların bir araya getirileceği bildiriliyor.

Hollanda ve Türkiye’de karşılaşılan kentsel dönüşüm paradigmaları ile bu paradigmaların kentsel mekana etkilerini inceleyecek olan çalıştay, kentsel planlama pratiğinin Türkiye’deki dönüşüm sorununu çözmede nasıl bir katkı sağlanabileceğini tartışacak.
 
Kentsel tasarım ve planlama kültürünün yerleşik olmadığı bir ülkede mahallelerin dönüşümü nasıl ele alınmalıdır? Kitlelere hızlı ve kaliteli konut nasıl üretilebilir? Ulusal politikalar yerel ölçekte nasıl uygulanabilir? Hollanda kentsel dönüşüm deney(im)leri Türkiye’deki sorunlarla / konularla nasıl ilişkilenmektedir?
 
Hollanda örneği; kentsel planlamanın, tasarım ve yönetişim stratejileriyle buluşturularak, kentsel dönüşüm politikasının oluşturulması konusunda önemli dersler barındırıyor. Ankara’da kentsel dönüşüm ve toplu konut üretiminin ekonomik ve yasal çerçevesinin tartışılması ile başlayacak gezici çalıştaylar projesi; Bursa’da katılımcılık, mahalle komiteleri ve kentsel mekan konusunu ele alacak.
 
İstanbul ayağında ise, dönüşüm kavramının Türkiye’nin farklı bölgelerindeki etkileri ve sebep olduğu değişimler, 18 Ekim Perşembe günü YEM'de gerçekleşecek Konut Konferansı'nın kapanış oturumunda masaya yatırılacak. Ankara ve Bursa’daki gezici çalıştayların Türkiye ve Hollanda üzerinden örneklendirildiği tartışmalar, Kentsel Dönüşüm Yasası paralelinde irdelenecek.
 
Hollanda Mimarlık Enstitüsü - NAI, dünyanın en büyük mimarlık merkezlerinden birisidir. Sergiler, çalıştaylar, konferanslar düzenleyen NAI aynı zamanda çeşitli araştırma ve eğitim programlarını da deteklemektedir. Büyük bir arşive ve kütüphaneye sahip olan NAI, çeşitli ülkelerde, mimarlığın gündemindeki sıcak konularla ilgili, Hollandalı konuşmacılar ve yerel meslektaşların katılımıyla gezici çalıştaylar düzenlemektedir. NAI Gezici Çalıştaylar; mimarlık, kentsel tasarım ve planlama konularındaki bilgi birikiminin küresel ölçekte dolaşımını sağlamayı amaçlamaktadır.