Kişisel verilerin korunması hakkında bilgilendirme
Kişisel verilerin korunması hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.
‟Yapı sektörünün buluşma noktası„
TAKAHARU TEZUKA, Nostaljik Gelecek

TAKAHARU TEZUKA, Nostaljik Gelecek

Takaharu Tezuka'nın vereceği "Nostaljik Gelecek" başlıklı konferans, 12 Ekim 2010 Salı akşamı saat 19.00'da Yapı-Endüstri Merkezi'nde, 13 Ekim 2010 çarşamba günü saat 17.00'de İzmir Ekonomi üniversitesi'nde gerçekleştirilecek.
Etkinlik Bilgileri
Türü:

Tarih: 12.10.2010
Saat: 19:00 - 21:00
Süre: 2 saat
Max Katılımcı: 400
Ücret:

Ücretsiz

 
“Çatı Evi”, “Duvar-sız Ev” ve “Gökyüzü Evi” gibi çarpıcı projelerin tasarımcısı, Japonya merkezli mimarlık bürosunun kurucu ortağı, küçük ölçekli konut projelerinin yanısıra büyük ölçekli tasarımlarıyla da tanınan Tezuka, mekân sınırlarını zorlayan ve insanı merkeze alan projelere imza atıyor. Tezuka, Japonların özellikle iyi yaşam mekânlarını doğrudan metrekare büyüklüğü ile ilişkilendirdiğinden şikayet ederken, mekanı var edenin yalnızca büyüklük değil, temiz hava, kaliteli doğal ışık ve hareket özgürlüğü olduğunun da özellikle altını çiziyor. Gündeme oturan en önemli projelerinden Tokyo’nun banliyölerindeki Fuji Anaokulu’nun renovasyonu ile öğrencilere özgür bir eğitim ortamı sağlayan Tezuka, öğrencilerle birlikte çalışarak tasarımı şekillendirdi.

Her biçimin mümkün olduğu bir dünyada, fütüristik tasarımın önemsiz olduğunu vurgulayan Tezuka, mimarlıkta şekil ve biçimin ötesinde arayışlar içinde olduğunu belirtiyor. Çatının, mimarlığın temel bileşeni olduğunu ifade eden ve çatısı olan her biçimi mimarlık olarak tanımlayan Tezuka, University of California, Berkeley’de konuk profesör olarak dersler veriyor. Tokyo’da kendi ofislerini açmadan önce Richard Rogers’ın ofisinde çalışan Tezuka çifti Japonya’ya döndükten sonra Londra’da alışkın oldukları sosyal mekânları, kendi tasarımları aracılığı ile yaşadıkları şehirlere armağan etmeye çalışıyorlar.

Mimarlık gündeminin aktif, üretken ve takip edilen oyuncularından biri olan Tezuka’nın Türkiye ziyaretinden hemen önce New York Guggenheim Müzesi’nde retrospektif bir sergisi açılacak.

Tezuka, Yapı-Endüstri Merkezi’nde ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde düzenlenecek “Nostaljik Gelecek” konferansında, tasarımın içinde bulunduğumuz yüzyılda geçmişte olduğu gibi geleceği temsil etmediğine değinecek. Tezuka’ya göre, teknoloji ile kuşatılmış olsak da, sanal gerçeklik yaşamlarımızı değiştirse de tasarımın özü “Teknoloji ve Gelecek”te değil “İnsan ve Bugün”de yatıyor.


    


Tarih : 12 Ekim 2010, Salı
Yer  : Yapı-Endüstri Merkezi, Fulya/İstanbul
Saat  : 19.00
 

Takaharu Tezuka “Nostaljik Gelecek” Konferansı / İzmir
Tarih : 13 Ekim 2010, Çarşamba
Yer  : İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir
Saat  : 17.00
 

 • Bölüm 1

  Bölüm 1

  Doğan Hasol YEM Yönetim Kurulu Başkanı

  Oynat
 • Bölüm 2

  Bölüm 2

  Bahadır Kayan Kaleseramik Satış ve Pazarlama Genel Koordinatörü

  Oynat
 • Bölüm 3

  Bölüm 3

  Mimar Utku Külahçı

  Oynat
 • Bölüm 4

  Bölüm 4

  Takaharu Tezuka “Nostaljik Gelecek”

  Oynat