Kişisel verilerin korunması hakkında bilgilendirme
Kişisel verilerin korunması hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.
‟Yapı sektörünün buluşma noktası„
Tasarım Akışkanlığı: Katılımcı Teknolojiyle İnovasyon Her Yerde

Tasarım Akışkanlığı: Katılımcı Teknolojiyle İnovasyon Her Yerde

Sıhhi tesisat sektörünün lideri Geberit, sürdürülebilirlik kapsamında Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) ile gerçekleştirdiği etkinliklere devam ediyor. Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan ‘Zamanın Ötesinde Tasarım Kâşifleri #4’ etkinliğinin konuğu farklı disiplinlerdeki çalışmalarıyla dikkat çeken, dünyaca ünlü Fütürist mimar Mark Foster Gage olacak. Geberit’in bu yıl belirlediği 'her yerde’ mottosu paralelinde mimari ve tasarım uygulamalarının geleceğini ve bu tür uygulamaların üreteceği devrim niteliğindeki buluşları anlatacak olan Gage, 2 Mart Çarşamba günü YEM’de mimar ve tasarımcılar ile buluşacak.
Etkinlik Bilgileri
Türü:

Konferans

Tarih: 02.03.2016
Saat: 18:30 - 21:00
Yer:

YAPI-ENDÜSTRİ MERKEZİ

Süre: 2 saat 30 dakika
Max Katılımcı: 600
Ücret:

Ücretsiz

Bilgilendirme

Konferans dili İngilizce’dir. Simültane çeviri olacaktır.

Facebook:
facebook.com/geberit.tr
Twitter: twitter.com/GeberitTR
Instagram: geberit.tr

#tasarimakiskanligiMimarinin Avangardı Türkiye’ye geliyor...
    
‘Zamanın Ötesinde Tasarım Kâşifleri #4’ etkinliğinde, Geberit’in bu yılki konuğu dünyaca ünlü mimar Mark Foster Gage.

Tasarımı; teknoloji ve malzeme inovasyonuyla yeniden tanımlayan ünlü mimar-yazar ve Profesör Mark Foster Gage, Geberit’in davetlisi olarak İstanbul’a geliyor. Mimari ve tasarım denklemini sıra dışı biçimde biyoloji, moda ve müzik gibi farklı disiplinlerle birleştiren Gage, tüm dünyada yankı uyandıran Khaleesi kod adıyla da bilenen West 57th Street Tower projesiyle son zamanlarda adından sıkça söz ettirdi. Mark Foster Gage, 2 Mart Çarşamba günü ‘Zamanın Ötesinde Tasarım Kâşifleri’ etkinliği kapsamında, ‘Tasarım Akışkanlığı’ konusuyla Yapı-Endüstri Merkezi’nde olacak.

Sıhhi tesisat sektörünün lideri Geberit, sürdürülebilirlik kapsamında Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) ile gerçekleştirdiği etkinliklere devam ediyor. Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan ‘Zamanın Ötesinde Tasarım Kâşifleri #4’ etkinliğinin konuğu farklı disiplinlerdeki çalışmalarıyla dikkat çeken, dünyaca ünlü Fütürist mimar Mark Foster Gage olacak. Geberit’in bu yıl belirlediği 'her yerde’ mottosu paralelinde mimari ve tasarım uygulamalarının geleceğini ve bu tür uygulamaların üreteceği devrim niteliğindeki buluşları anlatacak olan Gage, 2 Mart Çarşamba günü YEM’de mimar ve tasarımcılar ile buluşacak.

“Günümüzde ‘yaratıcı’ diye addedilen insanlar tek bir disipline kendilerini sınırlamaktan özenle kaçınıyor”

Fiziksel etkileşimi, sanal gerçekliği, robot bilimi, üç boyutlu projeler ve Intel Corporation, Lady Gaga, Google, Diesel, H&M, Samsung ve Vice Media gibi dünyaca ünlü markalara proje üreten Mark Foster Gage, mimarlığı her alanda uygulayan sıra dışı bir isim. Günümüzde tüm disiplinlerin iç içe geçtiğini savunan Gage, müziğin daha önceden sadece ses sanatı olarak görüldüğünü ancak artık bu işte modanın da yer aldığını söylüyor ve devam ediyor;  “Müzik eskiden sadece ses sanatı olarak değer görürken artık nasıl göründüğünüzün de büyük bir önemi var. Bu noktada da moda devreye girmeye başladı. Pek çok müzisyen de bu çizgide hareket ediyor. Örneğin Kanye West – Adidas Yeezy işbirliği gibi. Günümüzde ‘yaratıcı’ diye addedilen insanlar tek bir disipline kendilerini sınırlamaktan özenle kaçınıyor ve disiplinler arası işbirliğine gitme yolunu tercih ediyor. Biz de bu akımı çok yakından takip ediyor ve bu yönde hizmet veriyoruz. Artık tek bir konuya birçok yönden bakıyoruz. Lady Gaga ve Nicola Formichetti ile birlikte yaptığımız çalışma ise buna çok iyi bir örnek.”

“Teknolojinin olmadığı bir mimarlık bizi mağara dönemi insanından çok da farklı kılmaz”

Mimar, profesör ve yazar olarak çalışmalarını sürdüren Mark Foster Gage, tasarımı teknoloji ve malzeme inovasyonu aracılığı ile yeniden tanımlama yolunda ve benzer devrimsel nitelikli gelişmelerin teorisini oluşturmada kendi neslinin öncü isimlerinden. Tüm disiplinlerin günümüzde birbiri içerisinde yer alması hakkında Gage şöyle konuşuyor; “Artık birçok konu iç içe geçmiş durumda. Mimarlık ve teknolojiyi ele alırsak, mimarlık ve teknolojinin birbirlerinden o kadar da farklı olduklarını düşünmüyorum. Hatta en basitinden, ağaç tomruklarının bir araya getirilerek istiflenme işlemi için bile bu ikisinden yardım alıyoruz. Bana göre teknolojinin olmadığı bir mimarlık bizi mağara dönemi insanından çok da farklı kılmıyor”.

Şimdiye kadar dünya çapında birçok başarılı projeye imza atan Mark Foster Gage, teknoloji ilerledikçe fikirlerinin daha kolay hayata geçirilebildiğini söylüyor. Şu ana kadar Intel için Singapur, Hong Kong, San Fransisko, New York, Londra ve Paris’te 6 interaktif pavilion serisi tasarlayan Foster, Coachella Müzik Festivali’nde H&M markası için de çok ilgi gören pavilion projesini hayata geçirdi. 

Takma Adlar projelere yeni bir kimlik kazandırıyor
Gökdelen projesi ile New York’un mevcut binalarından farklı bir formda yeni bir çizgiye imza atmaya hazırlanan Gage, şehrin en uzun gökdeleni üzerinde çalışıyor. Gotik tarzı ile büyük ilgi gören gökdelen projesi  ‘Game of Thrones’ dizisinin en ünlü karakterlerinden ejderhaların annesi ‘Khaleesi’ ye benzetiliyor. Bu ismin aslında bir takma ad olduğunu söyleyen Gage sözlerine şöyle devam ediyor; “Ofisteki insanlar ‘Game of Thrones’ dizisinden esinlenerek üzerinde çalıştığımız bazı projelere diziden karakter isimleri vermeye başlamışlardı. Khaleesi de böyle bir esinlenme sonucu New York’taki gökdelen projemiz için ortaya atıldı. Bu ‘nickname’ bizi projeyi kendi aramızda tartışırken uzun uzun tanım yapma derdinden kurtardı. Ayrıca bu tarz isimlendirmelerin projelere yeni bir kimlik kazandırdığını düşünüyorum”.

2 Mart Çarşamba günü Yapı-Endüstri Merkezi’nde tasarımcı ve mimarlar ile buluşacak olan Gage, Tasarım Akışkanlığı adlı konferansta teknolojinin; mimarinin daha iyi işler yapmasına olanak sağlarken, kamusal alan kullanıcılarına çok daha güzel, cazip ve etkileyici bir şekilde garip olan, katılımcı yapılar oluşturacağını inovasyonun “her yerde” olduğuna dikkat çekerek anlatacak. Konuşmasının ardından merak edilen sorulara da yanıt verecek.

Zamanın Ötesinde Tasarım Kâşifleri geçmiş yılların konuşmacıları:


Zamanın Ötesinde Tasarım Kâşifleri #1;

Farid Tabarki - Kentlerin Geleceği: Radikal Değişimler

Sıhhi tesisat sektörünün lideri Geberit’in 12 Şubat'ta düzenlediği ve Yapı- Endüstri Merkezi’nin (YEM) organize ettiği “Kentlerin Geleceği: Radikal Değişimler” konulu etkinlik mimar ve tasarımcıların yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Geberit Türkiye’nin sponsorluğunda Yapı- Endüstri Merkezi’nde (YEM) düzenlenen etkinlikte, Geberit’in yeni ürün grubu Monolith tanıtılarak, kentlerin geleceği hakkında konuşuldu.
Yerel ve uluslararası ölçeklerde Zeitgeist üzerine projeler geliştiren Studio Zeitgesit’in kurucu direktörü Farid Tabarki, yaptığı sunumda kentlerin geçirdiği değişimi anlattı ve şehirlerin insan hayatlarında en önemli yerler haline geldiğini ifade etti. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği Kentlerin Geleceği: Radikal Değişimler etkinliği, Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars’ın sahne aldığı müzik şöleni ile son buldu.

Zamanın Ötesinde Tasarım Kâşifleri #2;

Mitchell Joachim - Evinizi Yetiştirin!

Geberit, kendi icadı olan gömme rezervuarın 50. yılında mimar ve tasarımcıları bir araya getirecek önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. YEM’de Yapı-Endüstri Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğin konuğu, şehirlerde açık ağ ekolojisi üzerinden akıllı tasarımı teşvik etmeye yönelik projeler imza atan ve kâr amacı gütmeyen bir tasarım grubu olan Terreform ONE’ın kurucu eş başkanı Mitchell Joachim oldu. 20 Şubat 2014’te, Yapı-Endüstri Merkezi’nde gerçekleşen ‘Evinizi Yetiştirin’ etkinliği, Geberit Türkiye Genel Müdürü Cengiz Kazazoğlu’nun ‘İnovasyonla Geçen 140 Yıl’ konuşmasıyla başladı ve Mitchell Joachim‘in ’Evinizi Yetiştirin! Yakın Geleceğimiz için Ekolojik Kentsel Tasarımda Yeni Yönelimler’ konulu sunumu ile devam etti. Etkinlik Joachim'in ilham veren sunumunun ardından, Su Soley'in muhteşem performansıyla son buldu.

Zamanın Ötesinde Tasarım Kâşifleri #3;

Rachel Armstrong - Ekolojik Çağda Mimarlık için Yeni Gelecekler: Griyi Yeşille Buluşturmak

2100 yılında yıldızlararası uzay yolculuğunu hedefleyen “Persephone” projesi kapsamında Kapadokya’dan ilham alarak topraktan kentler planlayan ünlü tasarımcı Rachel Armstrong, Geberit’in davetlisi olarak İstanbul’a geldi. “Mimarlığı kimya ile buluşturan” Armstrong, 9 Haziran’da Yapı-Endüstri Merkezi’nde “Ekolojik Çağda Mimarlık için Yeni Gelecekler: Griyi Yeşille Buluşturmak” etkinliğinde konuştu.
18:30 - 19:30 Kayıt ve Kokteyl
19:30 - 19:40
Cengiz Kazazoğlu “Sürdürülebilir Büyüme ile Her Yerde”
19:40 - 20:30
Mark Foster Gage “Tasarım Akışkanlığı: Katılımcı Teknoloji ile İnovasyon Her Yerde”
20:30 - 20:45
Soru - Cevap


 • GRK_4065.jpg                
 • GRK_4073.jpg                
 • GRK_4079.jpg                
 • GRK_4099.jpg                
 • GRK_4123.jpg                
 • GRK_4312.jpg                
 • GRK_4315.jpg                
 • GRK_4448.jpg                
 • GRK_4503.jpg                
 • GRK_4543.jpg                
 • GRK_4546.jpg                
 • GRK_4555.jpg                
 • GRK_4627.jpg                
 • GRK_4642.jpg                
 • GRK_4688.jpg                
 • GRK_4731.jpg                
 • GRK_4762.jpg                
 • GRK_4782.jpg                
 • GRK_4789.jpg                
 • GRK_4806.jpg                
 • GRK_4819.jpg                
 • GRK_4830.jpg                
 • GRK_4835.jpg                
 • GRK_4858.jpg                
 • GRK_4880.jpg                
 • GRK_4909.jpg                
 • GRK_4914.jpg                
 • GRK_4930.jpg                
 • GRK_4944.jpg                
 • GRK_4975.jpg                
 • GRK_5114.jpg                
 • GRK_5154.jpg                
 • GRK_5180.jpg                
 • GRK_5183.jpg                
 • GRK_5199.jpg                
 • GRK_5207.jpg                
 • GRK_5250.jpg                
 • GRK_5260.jpg                
 • GRK_5261.jpg                
 • GRK_5263.jpg                
 • GRK_5276.jpg                
 • GRK_5279.jpg                
 • GRK_5291.jpg                
 • GRK_5292.jpg                
 • GRK_5313.jpg                
 • GRK_5324.jpg                
 • Zamanın Ötesinde Tasarım Kaşifleri #4 Part 1

  Zamanın Ötesinde Tasarım Kaşifleri #4 Part 1

  Açılış

  Zeynep Gülşen

  Etkinlikler Yöneticisi

  Yapı-Endüstri Merkezi

  Oynat
 • Zamanın Ötesinde Tasarım Kaşifleri #4 Part 2

  Zamanın Ötesinde Tasarım Kaşifleri #4 Part 2

  “Sürdürülebilir Büyüme ile Her Yerde”

  Cengiz Kazazoğlu

  Geberit Genel Müdürü

  Oynat
 • Zamanın Ötesinde Tasarım Kaşifleri #4 Part 3

  Zamanın Ötesinde Tasarım Kaşifleri #4 Part 3

  “Tasarım Akışkanlığı: Katılımcı Teknoloji ile İnovasyon Her Yerde”

  Mark Foster Gage

  Oynat