Kişisel verilerin korunması hakkında bilgilendirme
Kişisel verilerin korunması hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.
‟Yapı sektörünün buluşma noktası„
TASARIM SEKTÖRÜ İÇİN TAK-ÇALIŞTIR ENDÜSTRİYEL ROBOTLAR KONFERANSI

TASARIM SEKTÖRÜ İÇİN TAK-ÇALIŞTIR ENDÜSTRİYEL ROBOTLAR KONFERANSI

Mimarlıkta Sayısal Tasarım Ulusal Sempozyum dizilerinin 7.si "Sayısal Tasarım Entropi Yaratıcılık" teması ile 27-28 Haziran 2013 tarihlerinde İTü Fen Bilimleri Enstitüsü Bilişim Anabilim Dalı Mimari Tasarımda Bilişim Lisansüstü Programı ev sahipliğinde Taşkışla'da gerçekleştirilecek. Sempozyum öncesi 3 gün boyunca sürecek çalıştay kapsamında konuk olacak Sigrid-Brell çokcan, "Tasarım Sektörü için Tak-çalıştır Endüstriyel Robotlar" başlıklı konferansı 26 Haziran 2013 çarşamba günü saat 19:00'da YEM'de verecek.
Etkinlik Bilgileri
Türü:

Tarih: 26.06.2013
Saat: 19:00 - 21:00
Süre: 2 saat
Max Katılımcı: 200
Ücret:

Ücretsiz

Bilgilendirme

Konferans dili İngilizce'dir. Simultane tercüme yapılmayacaktır.

2007'den itibaren ODTÜ, Bilkent Üniversitesi İTÜ, YTÜ, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Uludağ Üniversitesi'nin ev sahipliği yaptığı Mimarlıkta Sayısal Tasarım Ulusal Sempozyum dizilerinin 7.si "Sayısal Tasarım Entropi Yaratıcılık" teması ile 27-28 Haziran 2013 tarihlerinde İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Bilişim Anabilim Dalı Mimari Tasarımda Bilişim Lisansüstü Programı ev sahipliğinde Taşkışla'da gerçekleştirilecek.
 
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin tüm disiplinlerde olduğu gibi mimarlık, mühendislik, grafik tasarım ve görsel sanatlar gibi alanlarda giderek vazgeçilmez bir araç ve ortam olarak kullanılması, eğitim ve uygulamada işbirliğinin sağlanması, ilgili alanlardaki meslek sahiplerini ve bilim insanlarının bilgi ve deneyimlerini paylaşmaları ve yaygınlaştırmaları için bir ortam yaratan bu sempozyum öncesi 3 gün boyunca sürecek çalıştay kapsamında konuk olacak Sigrid-Brell Çokcan “Tasarım Sektörü için Tak-Çalıştır Endüstriyel Robotlar” başlıklı konferansı 26 Haziran 2013 Çarşamba günü saat 19:00’da YEM’de verecek. 
 
Sigrid Brell-Çokcan, konferanstaki konuşmasını şöyle özetliyor: “Altı veya daha fazla aksa sahip karmaşık kinematik makinalar olan endüstriyel robotlar ve robotik kollar, insan koluna benzer bir şekilde, farklı araçlar ile donatılabilir. Robotik kolların serbestlik derecelerinin yüksek olması ile birlikte çok fonksiyonlulukları, sıradan CNC makinaları veya CAD-CAM süreçlerinin çok ötesindeki işlemleri gerçekleştirilebilmesini sağlar. Özellikle yeni geometrilerin üretilmesini sağladığı gibi, bir de yeni üretim süreçlerinin üretilmesine imkan verdiği için, tasarım sektörü bu makinalarla ilgilenmektedir. Ancak, tasarım sektörü az sayıda özelleşmiş üretime imkan sağlayan yeni ve esnek çözümlere ihtiyaç duymasına ragmen, robot kolların programlanması için olan birçok yazılım seri üretim için yazılmıştır. Bu yüzden, tak-çalıştır uygulamalarındaki yeni yaklaşımların tasarım sektörü için yenilikçi robotik süreçleri modellemesi gerekmektedir.”
Sigrid Brell-Çokcan, Barış Çokcan’la birlikte kendi mimarlık ofisini kurmadan önce Kunsthaus Graz, MARTA Herford ve BMW World Munich gibi projelerde uluslararası arenada ün kazanmış önemli mimar ve mühendisler olan Coop Himmelblau, Frank O Gehry, Peter Cook ve Bollinger & Grohmann’la çalıştı. 
 
2001’den bu yana Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi ve Viyana Teknoloji Üniversitesi’nde mimarlık ve endüstriyel tasarım alanlarında dersler vermektedir. Araştırma projelerinde büyük ölçekli serbest yapıların tasarlanması ve hesaplanması, bilgisayar destekli üretim ile robot freze makine tasarımına odaklanmaktadır. “Çok katmanlı serbest yapı yüzeyleri” üzerindeki araştırmasından ötürü gösterdiği katkı Federal Avusturya Ulaşım, İnovasyon ve Ulaşım Bakanlığı tarafından fonlanan FIT-IT Görsel Hesaplama’da ikincilik ödülüne değer görülmüştür. 
 
Sempozyum hakkında detaylı bilgi için: www.sayisaltasarim.itu.edu.tr