Kişisel verilerin korunması hakkında bilgilendirme
Kişisel verilerin korunması hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.
‟Yapı sektörünün buluşma noktası„
Ytong Mimari Fikir Yarışması 2017: Dijital Kolokyum

Ytong Mimari Fikir Yarışması 2017: Dijital Kolokyum

“Şehirden Uzak” temalı Ytong Mimari Fikir Yarışması 2017 Dijital Kolokyum’da, jüri üyeleri ve yarışma katılımcıları ile 15 Aralık’ta canlı yayında bir araya geliyor!
Etkinlik Bilgileri
Tarih: 15.12.2017
Saat: 11:00 - 16:00
Yer:

YAPI-ENDÜSTRİ MERKEZİ

Süre: 5 saat
Url: http://www.ytongakademi.com/
Bilgilendirme

Yayın detayları için takipte kalın...

“Şehirden Uzak” temalı Ytong Mimari Fikir Yarışması 2017 Dijital Kolokyum’da, jüri üyeleri ve yarışma katılımcıları ile 15 Aralık’ta canlı yayında bir araya geliyor! 

Süreç ve yöntemiyle şeffaflığı benimsemekte olan Ytong Mimari Fikir Yarışması; tüm disiplinlerden katılıma açık oluşuyla da farklılık yaratarak, yarışma konusuna yönelik üretilen çeşitli medya türlerinde sunulmuş fikir projelerinin birbirlerinden beslenmesi amacıyla düzenlendiği Dijital Kolokyum, 15 Aralık Cuma günü jüri üyeleri ve yarışma katılımcıları ile canlı yayında bir araya geliyor.


Ytong Mimari Fikir Yarışması 2017 Hakkında:

Yenilikçi ürünleriyle sürdürülebilir yapılaşmaya yön veren Türk Ytong’un Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) organizasyonuyla düzenlediği, 2017 Ytong Mimari Fikir Yarışması başladı. Bu yıl 19.’su gerçekleştirilen yarışma, “ŞEHİRDEN UZAK”  başlığı altında katılımcıları, nüfusu giderek azalan; doğal özellikleriyle elverişli ama sosyal nitelikleriyle elverişsiz koşullara sahip olan “KENT DIŞI MEKÂNLAR”ın canlandırılması ve özünü yeniden kazanabilmesi için projeler geliştirmeye davet ediyor. Kazanan ekipler, “16. Venedik Mimarlık Bienali Gezisi" ile ödüllendirilecek.

Tek tip kentleşmeye alternatif projeler
Sektördeki köklü duruşunun yanı sıra bilgiye ve yeniliğe açık projeleri hayata geçirmesi ile tanınan Türk Ytong tarafından 19. kez düzenlenen 2017 Ytong Mimari Fikir Yarışması bu yıl “Şehirden Uzak” başlığıyla,  Türkiye’nin en önemli sorunlarından birine parmak basıyor. Tek tip yapılaşma neticesinde niteliklerini kaybetme tehdidi ile karşı karşıya kalan kent dışı mekânlar için, sosyal ve kültürel özelliklerini yeniden kazanabilecekleri kurgusal tasarımların geliştirileceği yarışmada, katılımcılar temaya ilişkin bir yer belirleyerek, yer-mekân özelinde bir sorun tanımlayacak ve buna çözüm üretecekler.


Büyükşehir yasası ile kentin birer mahallesi haline gelen kent dışı mekânlarda, yapılar da kentsel imar koşullarına bağlı kılınıyor. Türk Ytong düzenlediği fikir yarışması ile nüfusu giderek azalan, doğal özellikleri ile elverişli ancak sosyal koşulları nedeniyle yetersiz birer yaşam alanı haline gelen bu mekânları özelliklerine uygun olarak yeniden canlandıracak açılımlara kapı açıyor.


Katılımcıların mekân seçiminde, sorun tanımında ve çözüm önerilerinde serbest bırakılacağı yarışmada, kent dışı mekânları kentlerden ayıran ‘imece’ ve ‘birleştiricilik’ kavramlarından hareketle kolektif ve katılımcı bir yaşam kültürüne hizmet edecek tasarımların geliştirilmesi bekleniyor.


Kreatif Mimarlık Kurucu Ortağı Mimar Aydan Volkan, Brigitte Weber Mimarlık Kurucusu Y. Mimar Brigitte Weber, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Celal Abdi Güzer, Sanatçı, Fotoğrafçı ve Akademisyen Murat Germen ve NSMH Kurucusu Mimar Nevzat Sayın’ın jüri üyeliğini yaptığı yarışmaya Türkiye ve KKTC vatandaşları ücretsiz olarak katılabilecek
.