Kişisel verilerin korunması hakkında bilgilendirme
Kişisel verilerin korunması hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.
‟Yapı sektörünün buluşma noktası„
YTÜ MİMARİ TASARIMA GİRİŞ [MTG] STÜDYOLARI KOLOKYUMU YEM'de “1:1 MATERYAL DENEYİM”

YTÜ MİMARİ TASARIMA GİRİŞ [MTG] STÜDYOLARI KOLOKYUMU YEM'de “1:1 MATERYAL DENEYİM”

Yıldız Teknik üniversitesi (YTü) Mimarlık Bölümü ilk dönem projesi "Mimari Tasarıma Giriş Stüdyoları" kapsamında tasarımı ve 1:1 ölçekli uygulaması gerçekleştirilen 12 adet prototip "1:1 MATERYAL DENEYİM" üst temasıyla 17-24 Ocak 2011 tarihleri arasında Yapı Endüstri Merkezi'nde (YEM) sergileniyor. 24 Ocak günü saat 14:00 da Yıldız Teknik üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Soygeniş'in açılış konuşmasını yapacağı bir de kolokyum düzenlenecek.
Etkinlik Bilgileri
Türü:

Tarih: 24.01.2011
Saat: 14:00 - 21:00
Süre: 7 saat
Max Katılımcı: 200
Ücret: 0,00

170 öğrenci ve 12 yürütücü ile yaklaşık 15 kişilik gruplar halinde çalışılan stüdyo süreci boyunca görme, görsel kayıt, gördüğünü soyutlama, soyutladığını yeniden kurma, örüntü, doku, geometri, tasarım araştırmaları ve prototipler konuları yürütücüler tarafındanfarklı yöntemlerle ve egzersizlerle ele alındı. Son altı haftalık çalışmada ise  gruplar YEM’de kendilerine ayrılan 12 m2 lik alanları tanımlayan, sürecin sergilenmesine olanak tanıyan ve  dönem boyu değinilen konuları malzeme-gereç-teknik araştırmaları ile 1:1 ölçekte uygulamaya geçirmelerini sağlayan  prototiplerini gerçekleştirdiler. Bu süreçteYEM desteğiyle bir söyleşiler dizisi düzenlendi ve Bilge Adam dersliklerini ve donanımını öğrencilere açarakdestek verdi. 

Koordinasyonu, YTÜ Mimarlık Bölümü Bilgisayar Ortamında Tasarım Bilim Dalı tarafından yürütülen ve bu yarıyıl Doç. Dr. Şebnem Yalınay Çinici ve  Arş. Gör. Dr. Fulya Özsel Akipek’in organize ettiği bu etkinliğin ilki, geçtiğimiz sene yine YEM’de gerçekleştirilmişti.

Sergi ve kolokyumda yer alan stüdyolar şöyle:

Canan Akoğlu, Birgül Çolakoğlu, Eylem Erdinç, Meral Erdoğan, Nilüfer Kozikoğlu, Salih Küçüktuna, Erol Lomlu, Ayşe Nasır, Fulya Özsel Akipek, Zafer Sağdıç , Esra Sakınç, Şebnem Yalınay Çinici.

YTÜ Mimarlık Bölümü Bilgisayar Ortamında Tasarım Bilim Dalı MTG Koordinasyon ekibi tarafından yapılan yazılı açıklamada eğitimin sadece kurum içinde yürütülen bir etkinlik olmadığı vurgulanarak “Eğitiminin artık, dış dünyayla ilk günden itibaren etkileşim içinde olan ve yaşam boyu süren bir süreç olması nedeniyle bu süreci oluşturan ortamların ve ürünlerinin okul içinde ‘sınırlı’ kalması yerine tartışma-geri bildirim için kamuya, diğer eğitim ortamlarına ve kişilere açılması önemlidir.” İfadeleri kullanıldı. Açıklamada bu sürecin ve ürünlerin, daha mimarlık eğitimin başlangıcında değerlendirmeye, eleştiriye ve tartışmaya açılmasının öğrencilerin düşünsel, sosyal, ruhsal donanımlarını destekleyerek ve onlara bir başlangıç ivmesi vereceğine olan inanç dile getirildi.