Adem Kuyumcu

Adem Kuyumcu

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı, Otizm ve Engelli Dernekleri Fed. Başkan Yrd.


Adem Kuyumcu, 1970 yılında Rize-Ardeşen’de doğdu. Yaşamını İstanbul’da sürdürmektedir. Profesyonel çalışma hayatında mağazacılık alanında yöneticilik ve gıda sektöründe iki yabancı firmanın Türkiye Satış Müdürlüğü görevlerini yapmıştır. Bir dönem resmi ve özel kurumlara, zincir marketlere, bilişim ve teknoloji mağazalarına, otel ve hastanelere bilişim sarf malzemeleri satışını da başarı ile yönetmiştir. 2008 de babasının ağırlaşması sonucu zorunlu olarak iş hayatından çekilmiştir. Zamanını babasına ve sosyal çalışmalara adamıştır. Türkiye de Sosyal Pedagoji bilimin faaliyete geçmesi için İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde eğitimine devam etmektedir.

Sosyal Çalışmaları

• 1994 yılından bu yana iş dışındaki zamanını, Engellilerin eğitimi, hayata katılımı, rehabilitasyonu, doğru bakımı, engelli sporları konularına ayırmıştır.
• Almanya’da örgün eğitim dışında Sosyal Pedagoji kapsamında özel eğitim programlarına katılmıştır. Edindiği bilgiler ve deneyimleri Engellilerin, ailelerin ve toplumun kabullenme süreç yönetimi, engellilerin eğitim modelleri, hayata eşit katılımları, engellilerin sporla motivasyonu ve engelli-ebeveyn-toplum gelişimi ve davranışlarına yönelik kabullenme süreç danışmanlığı vermektedir.
• Yurt içi ve yurt dışında Otizm Yaşam Koçluğu ve Engelli Bireyler İçin Yaşam Koçluğu sertifika programlarına katılmıştır. Bu sayede Türkiye de Otizm tanısı birçok bireye uygun eğitim ve ebeveynlerine verdiği doğru davranış ve iletişim eğitimleri ile tanının yanlış olduğunu göstermiştir. Bireyler akranları ile aynı seviyeye ulaşmışlardır.
• Avusturya’da örgün eğitimde verilen “Engelsiz erişilebilir şehirler, Engelsiz iş yerleri ve Engelsiz turizm” konulu ders programının saha uygulamaları ve denetimi konularını örgün eğitim dışında özel programlarla öğrenmiştir.
• Engelsiz Şehirler Kitabı’nı derleyip yazarak 2011 yılında yayınlamıştır.
• 2004 yılında Engelliler Kanunu’nun son halinin verilmesi sürecindeki çalışmalara katılmıştır.
• Türkiye’de tek gözü görenlerin sürücü belgesi alabilmesinin kanunlaşmasında,
• Karavanların ağır engelliler için ÖTV muafiyeti almasında özel katkıları olmuştur.
• Otizmli bireylerin, her engel sınıfından bireyin ve diğer dezavantajlı insanların hayata katılımları için farkındalık ve savunuculuk yapmakta, oluşturduğu Engelsiz Hayat Aktivistleri Grubu ile çeşitli etkinlik ve eylemler yaparak eğitim, iş ve sosyal hayata katılım hakkına engel koyan kurum ve kişilerle yüzleşme sağlamaktadır.
• Otizm ve tüm engel gruplarında; hayata katılım, eğitim, istihdam haklarında bireysel kazanımların sorunu çözmediğini deneyimlediği için geleceği kurtarmak amacıyla, ilköğretimden başlayarak tüm eğitim seviyelerinde öğrenci ve öğretmenlere, resmi kurum yöneticileri ve çalışanlarına, toplumun tüm kesimlerine “Herkes İçin Engelsiz Hayat” – “Hayat farklılıklarla Güzel” konferansları / seminerleri, Engelsiz Hayat Koçluğu eğitimleri vermektedir.
• Herkesin bir arada tatil yapabilmesi amacıyla Engelsiz Turizm İçin Engelsiz Tesisler, Herkes için Turizm konularında eğitim çalışmaları yapmaktadır. Türkiye de ilk kez 2011 yılında İstanbul Ticaret Odası iş birliğiyle sektör temsilcilerine “ Engelsiz Turizm İçin Engelsiz Tesisler Konferansı” nı vererek bu konuda da ilk adımı atmıştır.
• Engellilerin ve ailelerinin hayata katılımı için tüm ilgili taraflara sürekli eğitimler vermek için alanda çalışan akademisyenler ve deneyimli uzmanlarla birlikte Engelsiz Hayat Akademisini kurmuştur.

Halen; Otizm ve Engelli Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcılığı, Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanlığını, Engelsiz Hayat Akademisi başkanlığını ve Engelsiz Turizm ve Sağlık Kongresi başkanlığını yürütmektedir.