Ali Bakova

Ali Bakova

Tasarımcı / Ali Bakova Design


Ali Bakova; tasarım-marka danışmanı ve küratör olarak serbest çalışmaktadır. Lisansını ODTÜ-Mimarlık Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde tamamlamıştır (d. 1962). ETMK-Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (Ankara, 1988) kurucularından ve merkez yönetim kurulu üyesidir. Raks İzmir, Gön Deri İstanbul, Yapı Kredi Bankası reklam ve halkla ilişkiler departmanında product manager olarak mesleki deneyimlerini paylaşmıştır.

2005 yılından bu yana Paşabahçe, DenizliHandmade, Şişecam, Nude Glass, Armaggan Uniqe by Design markaları için tasarımlar üretmekte olan Bakova, İstanbul’da 2008 yılından bu yana, farklı üniversitelerin ürün tasarımı bölümlerinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak derslere gitmektedir. Tasarımları yerel ve uluslararası sergilerde ve müzelerde sergilenmiştir (Museum der Dinge, Berlin – Marta Herford Museum, Almanya – Doğunun Prensleri Sergisi Viyana, Avusturya). ‘Destination to İstanbul’ seçkisinde üç tasarımı Museum of Modern Art (MoMA, NewYork-Tokyo) satışa sunulmuştur. Wanted Design 2013- NewYork yılın cam seçkisi ‘Extra carafe set’ sergilemesi, Le Observeur de Design 2012-Paris, ‘Pisa carafe set’ yılın cam tasarımı–Nazen likör şişesi ile yılın cam tasarımı ödülünü aldı (ASD, 2014). Asya Tasarım Ansiklopedisi-Enynclopedia of Asian Design Türkiye seçkisine ‘Crazy Mustafa’- robodoll handmade in jail’ tasarımı davet edildi. ‘Art&Design sınırların erimesi’,  ‘Arabesque-Grotesque’, ‘Birdfeeder-Birdhouse’ workshop’larını düzenlemiştir.

Atölye Maslak-maker kültürü platform sergisinin eş küratörü (42Maslak, 2015). İstanbul Tasarım Bienali, 2014 ‘Maslak Çeperde-Archi-Walk’ temalı gezi rotası yürütücüsüydü. YEM Altın Çekül yılın inovasyon yapı ürünü 2015/09 , İstanbul Designweek 2010/05 yılın tasarımı ve genç tasarımcısı seçkilerinde, DesignTurkey–Good Design 2008, uluslararası jürisinde yer almıştır. Bakova, ayrıca 2004 yılında İstanbul’da düzenlenen ‘Adesign Fair Tasarım Buluşmaları’nın küratör tasarımcısı olarak yer almıştır.