Antoine Grumbach

Antoine Grumbach

Mimar

Architect


 

Antoine Grumbach, mimar, kentbilimci ve Paris-Belleville Mimarlık Okulu’nda profesördür. 1992’de Fransa Ulusal Şehircilik ve Şehir Sanatı Büyük Ödülü’ne (Grand Prix National d’Urbanisme et d’Art Urbain) layık görülen Grumbach, kuramcı olduğu kadar kendini mimarî ile kentsel biçimler arasındaki ilişkilere vakfetmiş bir profesyoneldir.

 

Toplu taşıma araçları ve bunların kentsel gelişim üzerindeki etkileri sorunu çalışmalarına konu olmuştur. Bunlara örnek olarak Paris’teki 14 numaralı metro hattı (Meteor) Fransa Ulusal Kütüphanesi durağı ve ilk etabı 2006’da tamamlanan, ikinci etabı ise halen devam etmekte olan (teslim tarihi 2012) Maréchaux tramvayı projesi yöneticiliğini gösterebiliriz.

 

Grumbach, Ocak 2009’da Büyük Paris projesini hazırlamak üzere Cumhurbaşkanı tarafından seçilen on mimar arasında yer almıştır. Paris-Rouen-Le Havre bölgesini 21. yüzyılın megapolü olarak kabul etme önerisi Cumhurbaşkanı Sarkozy tarafından da desteklenmiştir. Öneri gerek Fransa’da, gerekse uluslararası kamuoyunda olağanüstü bir ilgiyle karşılanmıştır. Bu projeyle ilgili açkışmalar devam etmekte ve 2012 yılında hayata geçirilmeye başlaması öngörülmektedir.

 

 

Son çalışmaları :

Aubervilliers Ticaret Mahallesi (200.000 m2)

Flamants Mahallesi’nin yenilenmesi (yeni ya da yenilenmiş 900 konut), bürolar, halka açık ortak alanlar…

Nîmes kentindeki Hoche Sernam Mahallesi’nin yeniden düzenleme planı (2000 konut)

 

Son çıkan yayınları :

·        Seine Métropole[Bir Metropol Olarak Seine Bölgesi], Ed. Archibooks, 2009.

·        Le seuil, l’ombre, la limite. [Eşik, Gölge, Sınır.]

Réflexions sur l’espace juif[Yahudi Alanı Üzerine Düşünceler], Ed. MAHJ, 2007