Aylin Çiftçi

Aylin Çiftçi

Başkan yardımcısı

vice-president


 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi

 

Sayın Çiftçi 1968 Karadeniz Ereğli’de doğdu. TED Koleji ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Mecburi hizmetini Artvin’de tamamladıktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı’nda 1995 yılında göreve başladı. Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı görevini yürüttüğü dönemde, Türkiye’de ilk kez kurulan İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Özürlüler Merkezi’nin (İSÖM) kuruluşunda aktif rol oynadı. İSÖM adına 1997’de İngiltere’de engelli rehabilitasyonu ve 1998’de İsveç’te madde bağımlılığı rehabilitasyonu alanında eğitim aldı. Engelliler, kadın sağlığı, evde bakım, sokak çocukları ve yaşlı bakımı alanlarındaki projelerin planlanması, yürütülmesi ve denetiminde uygulamacı ve idareci olarak 12 yıl görev yaptı.
 

Halk sağlığı ve sağlık antropolojisi üzerine, DETAM’da öğrencilik yıllarında başladığı akademik çalışmalarını Marmara Üniversitesi Halk Sağlığı Yüksek Lisansı ve Yeditepe Üniversitesi antropoloji doktora çalışmalarıyla devam ettirdi. 11 adet Avrupa Birliği projesinin planlanması ve koordinasyonunda bulunana Sayın Çiftçi; Dünya Sağlık Örgütü tarafından yürütülen “Yaş Dostu Şehirler” projesinin İstanbul adına yürütücülüğünü; New York Tıp Akademisi tarafından organize edilen “Yabancı Bir Şehirde Yaşlanmak” konulu projenin İstanbul-Türkiye adına koordinatörlüğünü yaptı. Dünya Şizofreni Derneği ve Bisikletliler Derneği’nin başkan yardımcılığında, Sıcak Yuva Vakfı’nın yönetim kurulunda bulundu.

 

Halen Türkiye Beyazay Derneği’nin Başkan Yardımcılığı’nı sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce ve orta düzeyde Fransızca bilen, evli ve iki çocuk annesi olan Aylin Çiftçi’nin, kültürel antropoloji alanında makale, çeviri ve çeşitli görsel-işitsel yayıncılık çalışmaları ile İngilizceden iki çeviri kitabı ve engelliler üzerine bir de kitap editörlüğü bulunmaktadır.