Benedetta Tagliabue

Benedetta Tagliabue

Mimar

Architect

EMBT MIRALLES TAGLIABUE


Instituto di Architettura di Venezia (IUAV)’da mimarlık okuduktan sonra 1994’te Enric Miralles’le birlikte Barselona’da, 2010’da da Şanghay’da uluslararası Mimarlık ofisi EMBT Miralles Tagliabue’yi kuran Benedetta, halen ofisin direktörü olarak çalışmalarını sürdürmektedir. 

RIBA tarafından “2011 En İyi Uluslararası Binası” ödülünü alan 2010 Shanghai Word Expo’daki İspanya Pavyon’u dahil, Edinburgh Parlemento Binası, Diagonal Mar Parkı, Santa Caterina Pazarı, Campus Universitario de Vigo önemli projeleri arasında yer almaktadır. 

Şanghay’da bulunan Fudan Üniversitesi İşletme Okulu, Taiwan ve Taichung ofis kuleleri, Almanya Hamburg’taki Hafencity Kamusal Alanı ve Madrid resmi koruma konutları, EMBT’nin mevcut projelerinden birkaçıdır. 
 
EMBT, mimarlık, kamusal alan tasarımı, rehabilitasyon, içmimarlık ve endüstriyel tasarım alanlarında çalışmaktadır. 


Benedetta’nın kendi bağlamında her zaman özenli şiirsel mimarlığı kamusal mekan ve tasarım alanlarında birçok uluslararası ödüle değer görüldü.
 
Harvard, Columbia ve Barcelona ETSAB gibi prestijli okullarda ziyaretçi professor olarak yer almıştır. Düzenli olarak mimarlık forumlarında dersler vermekte, Príncipe de Asturias ödülleri gibi dünyanın farklı yerlerinde jüri görevi üstlenmektedir. Edinburgh Napier Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi tarafından adına onursal doktora verilmiştir.


RIBA Stirling Ödülü 2005, Ulusal İspanyol Ödülü 2006, Katalan Ulusal Ödülü 2002, Barselona Şehri Ödülleri (2005 ve 2009) ve FAD Ödülleri (2000, 2003 ve 2007) olan Bedenetta, son olarak mimarlığın teori ya da pratiğine uluslararası alanda büyük katkı sunan bir bireye ya da ofise verilen 2013 RIBA Jencks Ödülü’nü almıştır. 


Benedetta, aynı zamanda, merhum eşi ve ortağı Enric Miralles’in ruhu adına deneysel mimarlığı teşvik etmek amacında olan Enric Miralles Vakfı’nın da direktörüdür.