Chris Bosse

Chris Bosse

LAVA Kurucu Mimarı


Alanında lider mimarlardan oluşan, verimli, sürdürülebilir ve yenilikçi yapılar inşa etmek için en son araştırmaları ve teknolojileri kullanan uluslar arası LAVA firması kurucusu olan ve Sydney Teknoloji Üniversitesi’nde (UTS) konuk profesör  görevini sürdüren Chris Bosse, dünya çapında ses getiren Beijing Watercube (Pekin Ulusal Su Sporları Merkezi) projesinin baş tasarımcısıdır. 9. Venedik Mimarlık Bienali’nde bu projesiyle “Atmosfer Ödülü”nü kazanmasının ardından, RIBA Ödülü 2008 “En Yeni Mimar” ve Perspective Dergisi tarafından “40 yaş altı 40 mimar” listesinde Asya’nın yükselen yıldız tasarımcısı (2012) seçilen Bosse, çalışmalarında “Az Şey ile Daha Fazla” (More with less) mottosundan hareketle dijital tasarım, doğa ilkeleri ve en güncel dijital üretim tekniklerini bir araya getiriyor. Bosse; “Az Şey ile Daha Fazla” konseptini; daha az malzeme/enerji/zaman/maliyet ile daha fazla mimari üretim olarak açıklıyor.

Ödüllü projeleri ile uluslararası alanda saygınlık kazanan Bosse, dijital ve deneysel form bulma ile geleneksel yapı ve mimarinin sınırlarını zorlayan yeni nesil bir mimar olarak tanınıyor. Bosse, Avustralya, Almanya, Çin ve Vietnam’da bulunan LAVA ile en son teknoloji, araştırma methodları ve uygulama yöntemlerini kullanarak yeni nesil, sürdürülebilir ve inovatif yapılar inşa eden uluslararası bilinirliği yüksek bir mimar olarak oldukça ilgi görüyor.

Almanya ve İsviçre’de eğitim gören Bosse, çalışmalarını, organik yapıları ve buradan doğan yer kavramını bilgisayar ortamında yapılan incelemelere dayandırıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin MASDAR kent merkezinde sıfır karbon ile ilgili yapılan uluslararası yarışmayı kazanan Bosse, eskiyen bir simge gökdelen olan UTS’in cephesini yeniden yorumlayan ve kabuğunu dönüştüren “Re-skinning” yaklaşımı ile BM “Zero” ödülünü aldı.  Bunlara ek olarak Chris Bosse ve LAVA’nın aldığı ödüller arasında, NSW Architecture Awards (Avustralya Mimarlar Birliği) kapsamında Birincilik, Sydney Tasarım Ödülü, Avustralya İç Tasarım Ödülü, Avustralya Ahşap Tasarım Ödülü, Birleşmiş Milletler ortaklı ZERO Re-Skinning Ödülü, I. D. Yıllık Tasarım Değerlendirmesi, IDEA Ödülü, AAFAB AA Londra ve Cityscape Dubai Sürdürülebilirlik Ödülü yer alıyor.