Doç. Dr. Mehmet Alper

Doç. Dr. Mehmet Alper

Mimar

TURES Turizm Planlama ve Restorasyon Kurucusu


1976 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde lisans, 1979 yılında Rölöve Restorasyon Dalı’nda yüksek lisans eğitimini tamamlamış; İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı’nda 1986 yılında tamamladığı “Urfa’nın Mekansal Yapısı, Türk-İslâm Mimarisindeki Yeri ve Önemi”, Başlıklı teziyle doktor ünvanı almıştır.

M. Alper 1977-1980 yılları arasında Turizm ve Tanıtma Bakanlığı Turizm Yatırımları Grup Başkanlığı’nda mimar olarak görev yapmış, 1980-1986 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesinda Araştırma Görevlisi olarak çalışmıştır. 1986 yılından bu yana kendisinin kurduğu TURES Turizm Planlama ve Restorasyon Ltd. Şti’de tasarım, koruma ve restorasyon çalışmalarını sürdüren Alper, Kadir Has Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü Kültür Varlıklarını Koruma Programı’nda yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır. Ayrıca koruma ve restorasyon uzmanlık alanı içinde çeşitli makale ve bildirileri bulunmaktadır. 

Doç. Dr. Alper Europa Nostra ve Cultural Awareness Foundation üyesidir. “Former Cibali Tobacco and Cigarette Factory” projesi ile Kültürel Mirası Koruma Kategorisinde  Europa Nostra Ödülü almıştır.