Dominique Perrault

Dominique Perrault

Mimar

Architect


 

Fransız Mimarisinin simgeleşmiş figürü Dominique Perrault, 36 yaşında iken 1989 yılı Ulusal Fransız kütüphanesi için açılan yarışmayı kazandıktan sonra uluslararası bir alanda tanınmaya başladı. Bu proje Velodrome Berlin Olimpik Yüzme Havuzu, Lüksemburg Avrupa Adalet Divanı Ek Binası, Madrid Olimpik Tenis Merkezi, Ewha Seul Üniversitesi Kampüsü, Osaka Fukuku Kulesi, ve Arganzuela Yaya Köprüsü gibi yurtdışında gerçekleşen pek çok kamusal ve özel projenin başlangıç fitili oldu. Nepal’deki Piazza Garibaldi, Viyana’daki DC Kuleleri, Ecole Polythechnique Fédéral de Lausanne Öğretim Köprüsü, Mekanik Salon ek binası ve Lozan Kütüphanesi, Albi Grand Theatre, Nantes Dobree Muzesi, Versay Şatosundaki Dufour pavilyonu şu an devam etmekte olan projeleri arasında yer alıyor. 
 
Dominique Perraullt, toprakların durmak bilmeyen dönüşümlerinin, kendi karmaşıklık, yoğunluk ve farklılıklarında artışa yol açtığını düşünüyor.Toprakların yeni konsepti artık  “duvar”, “cephe” ve “çatı” termonolojileri ile çerçevelenmiş dar bir mimarlık tanımı ile tatmin olamaz. Mimarlık artık peyzajın bir parçası olarak düşünülmelidir. Bu durumda cam, beton veya metal artık mimarlık inşa etmek için kullanılabilecek elementler olmaktan çıkıyorlar, ancak varoluş şekliyle ve bizim ilişkilendirdiğimiz şekliyle toprak öyledir. 
 
Onun yaklaşımı peyzajı ve toprağı dönüştürmektir, Dominique Perrault’un bir mimar olarak çalışmaları güçlü bir şekilde kentsel planlamadaki rolü ile bağlıdır. Fransa ve yurtdışında yaptığı kentsel çalışmalari onun çalışmalarındaki süreklilik ve tutarlılığı tanımlar: Bordeux ve Ile de Nantes’de ki Garonne nehir banklarının geliştirilmesi, Şangay ve Pudong’daki iş alanları, Caen’deki UNIMENTAL alanı, Donau Şehir Merkezi, Viyana’daki Tuna Nehri bankları, Sofya’da bulunan yeni Avrupa mahallesi ve iş merkezinin inşaası ile Locano’daki yeni FSS Tren İstasyonu.
 
Grand Paris Bilim Kurulu üyesi olan Perrault, 12. Venedik Mimarlık Bienali’nde Metropolis adlı konsepti ile  Fransız Pavyonu’nun küratörlüğünü yapmıştı.
Dominique Perrault, Kore Ewha Kadın Üniversitesi için AFEX Ödülü ve 2010 yılında Mimarlık Akademisi’nden “Grande Médaille d’or d’Architecture”, Mies van der Rohe Ödülü, Fransa Ulusal Büyük Mimarlık Ödülü ve Industrial Berlier Hotel’I içi Equerre d’argent ödülü gibi önemli odüller kazanmıştır.Çalışmaları, 2008 yılında Georger Pampidou merkezinde “Dominique Perrault Mimarisi” adı ile sergilendi ve daha sonra Madrid(ICO Foundation, 2009) ve Tokyo (Tokyo Açık Şehir Sanat Galerisi, 2010)’ya da ulaşan bir sergi ve gezici şov oluşturdu.