Dr. Alp Sirman

Dr. Alp Sirman

Doktor

Acil Tıp Uzmanı


Dr. Alp Sirman, Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra New York Hospital For Special Surgery’de Acil Tıp eğitimi aldı. Evde sağlık hizmetleri konusunda çalışmaya başladı, bu çerçevede hastalarının bir bölümünün tasarım hataları sonucu yaralandıklarını, yaşlı hastaların hayati tehlike yaşadığını ve yaşam kalitelerinin düştüğünü gözlemledi. Bu problemlerin, teknolojik destek, mimari ve çevresel faktörlerin düzeltilmesi ile ortadan kaldırılabilmesi amacı ile;. önce, hastalıkların başlangıç döneminde tespit edilip önlem alınmasını sağlayan, uzaktan hasta takip sistemi Telemedicine alanında çalışmalara başladı.

Herkes İçin Tasarım İlkeleri adı verilen, her yaş ve durumdaki kişinin gerek evlerde, gerekse şehirlerde güvenli yaşamasını amaçlayan tasarım anlayışının, bina tasarımı ve şehir planlamasında yaygınlaşmasına odaklanarak özellikle 65 yaş üstü yetişkinler, engelli bireyler, hamile kadınlar ve çocuklar için önlenebilir sağlık tehditleri üzerinde çalıştı.
Düşmenin, hareketsizliğe bağlı olarak artan obezitenin ve ona bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkların azaltılması amacıyla, yürünebilirlik, ulaşılabilir şehirler ve binalarda yapılması gereken tasarım değişiklikleri üzerine araştırmalar yaptı. Bu konular çerçevesinde, “İnsan Sağlığı ve Bina Tasarımları” konusunda, Bina Bilgisi dersinde, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü, Sabancı Üniversitesi öğrencilerine seminerler veren Alp Sirman, 2016 Akademik Kış döneminde İTÜ Mimarlık Fakültesi doktora öğrencilerine tasarım ve insan ilişkisi konularında ders verecektir.

Derslerinin yanı sıra, çalışanların verimliliğinin arttırılması için şirketlerde: Mimari tasarım, Aydınlatma, Havalandırma, Gürültü, Beslenme, Dinlenme zamanları, Sonuç Odaklı Çalışma Ortamı eğitimleri vermektedir.
Son yıllarda artan obezite salgınının bireysel bir problem olmayıp, obezojen tasarım ve beslenme ortamına bağlı toplum sağlığı problemi olduğu konusunda yönelik bilgilendirme yayınları yapmakta ve TV programlarına katılmaktadır. Bu amaçla hareketin arttırılması, yürünebilir şehirler için güvenli trafik konularında otomotiv sektöründe de danışmanlık hizmeti vermektedir.
İnsanın çevresini sağlıklı hale getirmeye, çevresel faktörlere bağlı olan önlenebilir hastalıkları azaltmaya yönelik çalışmalar yapmaya devam etmektedir.