Dr. Hasan Kuş

Dr. Hasan Kuş

Doktor

Bilkent Sağlık Genel Müdürü


Dr. Hasan Kuş, deneyimli bir sağlık yöneticisi olup, halen dünyanın tek seferde inşa edilen en büyük sağlık kampüsü olarak tanımlanan Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü’nde Genel Müdür olarak görev yapmaktadır.

Dr. Kuş 2013-2015 arasında Acıbadem Üniversitesi’nde Genel Sekreter olarak çalışırken, aynı zamanda Acıbadem Sağlık Grubu’nda İcra Kurulu üyeliğini yürüttü. 2007-2013 arasında çalıştığı Anadolu Grubu’nda, Johns Hopkins Medicine ile afiliye olan Anadolu Sağlık Merkezi Genel Müdürü (2007-2011), sonrasında Anadolu Grubu Sağlık Sektörü İş Geliştirme Başkanı ve Anadolu Sağlık Merkezi Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı (2011-2013). Anadolu Grubu’ndan önce, 2002 – 2007 yılları arasında Acıbadem Sağlık Grubu'nda Kozyatağı Hastanesi Direktörlüğü ve Grup Tıbbi Direktör Yardımcılığı görevlerini yerine getirdi.

Dr. Kuş sivil toplum kuruluşlarında da aktif olarak görev yapmaktadır. Sağlıkta Kalite İyileştirme Derneği – SKİD (kurucu yönetim kurulu başkanı), DEİK Sağlık Turizmi İş Konseyi (kurucu yürütme kurulu üyesi, iki dönem başkan vekili), Türkiye Kalite Derneği-KalDer (iki dönem yönetim kurulu başkan yardımcısı) ve Akredite Hastaneler Derneği (kurucu üye).
Sosyal Güvenlik Kurumu'na "Sağlık Hizmet Sunucuları için Seçim Kriterleri" konulu raporu kaleme almış olan Dr. Kuş, 2009-2013 arasında OECD üyesi ülkelerin iş dünyasını temsil eden ve merkezi Paris’te bulunan BIAC'ın (Business and Industry Advisory Committee) Sağlık Politikaları Çalışma Grubu'nda Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 2007-2012 tarihleri arasında Joint Commission International (JCI) için ABD dışından ilk tetkikçilerden biri olarak uluslararası hastane tetkiki yapmış olup, halen JCI European Advisory Council üyesidir.

Dr. Hasan Kuş Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 1987 yılında mezun olmuş, genel cerrahi uzmanlık eğitimini takiben İngiltere'de, Leeds Üniversitesi'nde Hastane Yönetimi konusunda master yapmıştır.