Enis Öncüoğlu

Enis Öncüoğlu

Öncüoğlu Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı


Enis Öncüoğlu, ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden 1989 yılında mimar olarak mezun olduktan sonra çalışmaya Öncüoğlu Mimarlık'ta başladı ve ofisin kurucusu mimar Hasan Öncüoğlu'nun vefatının ardından da 1996 yılında şirketin genel müdürlüğünü üstlendi. 1998'den beri ortakları Önder Kaya, Engin Öncüoğlu ve Cem Altınöz ile Öncüoğlu Mimarlık’ta mimari çalışmalarını sürdürmektedir. 


Enis Öncüoğlu, uluslararası çalışmanın bir gereksinimi olarak ACP ismi altında 2008’den itibaren Moskova'da “ACP Rusya”, “ACP Kazakistan” ve 2012’de New York’da “ACP+Jenkins” ofislerini kurarak uluslararası mimari faaliyetlerine hız kazandırdı.  Kurulduğunda beri, Türkiye, Rusya, Kazakistan, Doğu Avrupa ve Orta Doğu'da birçok proje gerçekleştiren Öncüoğlu Mimarlık; büyük ölçekli prestijli karma kullanımlı yapılar, alışveriş merkezleri, otel, konut, ofis ve sağlık yapılarında önemli deneyime sahip.


Öncüoğlu Mimarlık için mimari yarışmalar da önemli bir diğer husustur. Enis Öncüoğlu’nun yönetimindeki ofis, şimdiye kadar katıldığı ulusal mimarlık yarışmalarında sekiz ödül kazanmış, bunun yanında ofisin pek çok projesi Cityscape, CRE gibi uluslararası ödüllere layık görülmüştür. 


Enis Öncüoğlu pek çok ulusal ve uluslararası yarışmada da jüri üyelikleri yapmakta ve MAPIC, MIPIM, ProEstate, ARKIPARC gibi pek çok ulusal ve uluslararası konferansa konuşmacı olarak katılarak mimarlık ve gayrimenkul alanlarındaki tecrübelerini paylaşmaktadır. Enis Öncüoğlu’nun TMMOB Mimarlar Odası üyeliği, TSMD (Türk Serbest Mimarlar Derneği) ve OMIM (ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mezunları Birliği) Yönetim Kurulu Üyelikleri, AMPD (Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği), TMMMB (Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği) ve ICSC (International Council of Shopping Centers) üyelikleri bulunmaktadır. Öncüoğlu aynı zamanda TSMD Ankara Mimarlık Merkezi’nin kurucuları arasındadır.