Farshid Moussavi

Farshid Moussavi

Mimar

Architect


 

İran doğumlu, Farshid Mousivi ondört yaşında İngiltere’ye yerleşti; Barlett School of Architecture’da mimarlık eğitimi gördü ve Harvard Üniversitesi’nde mimari tasarım alanında yüksek lisansını tamamladı.
Cenova’da Renzo Piano ve Rotterdam’da Rem Koolhaas ile (Office for Metropolitan Architecture) çalıştıktan sonra Alejandro Zaera Polo ile birlikte Londra’da 1992 yılında FOA’yı kurdu. Yarışma ile seçilen ve 2001 yılında tamamlanan Yokohama Uluslararası Feribot Terminali projesi ile uluslararası mimarlık camiasının gündemine oturan FOA, kısa sürede dünya çapında birçok ödüllü projeye imza attı. Berlage Institute , Belçika’da the Hoger Architectuur Instituut Sint-Lucas, ve ABD’de Harvard, UCLA, Princeton ve Columbia Üniversiteleri’nde konuk eğitmen olarak ders veren Moussavi, 2005 yılından bu yana Harvard Üniversitesi’nde kadrolu tasarım profesörü olarak ders veriyor.
 
Moussavi Design for London, Richard Rogers başkanlığında “Uluslararası Tasarım Komitesi” gibi oluşumlarda danışman, RIBA, Stirling Ödülleri gibi ödüllerde defalarca jüri üyesi olarak yer aldı. Halen Londra Mimarlık Vakfı ve Whitechapel Galerisi’nin onur üyesi, Aga Khan Mimarlık Ödülleri’nin yürütme kurulu üyesi ve Londra Kraliyet Akademisi’nin Mimarlık Yüksek Lisans programının denetim üyesi görevlerini başarı ile yürütmektedir. FOA ile yürüttüğü 21 yıllık mimarlık pratiği kapsamında mimariyi, kentsel tasarım ve peyzaj mimarlığı ile bütünleşik olarak ele alan yaratıcı ve inovatif projelere imza attı. Farklı alanlardan kavramsal modeller almak yerine Moussavi diyagram, bilgi teknolojisi, ikonografi ve peyzajı mimarlık pratiği için alternatif kavramsal modeller geliştirmek aracı olarak kullanmayı hedefledi. Tasarımlarındaki estetik yaklaşım belirgin bir şekilde Spinoza, Gilles Delezue ce Felix Guattari gibi felsefecilerin izlerini taşımaktadır.
 
Moussavi, The Function of Ornament ve The Function of Form isimleri ile iki kitap yazmıştır. Bu kitaplarıyla ilgili yaptığı tüm araştırmaları yönetmenin yanı sıra kurucusu olduğu Function-Lab araştırma laboratuarında mimarlık ve malzeme kültürü arasındaki değişken ilişkiyi inceleyen çalışmalarını yürütmeye devam ediyor.  
 
RIBA Uluslararası Mimarlık Ödülü, Venedik Mimarlık Bienali Aslan Ödülü, Avrupa Çevre İş Ödülü, Urban Land Institute Çevre Ödülü, Uluslararası Mimarlık Ödülü gibi prestijli ödüllerin sahibi olan Moussavi, Haziran 2011’den beri kurucusu olduğu Farshid Moussavi Architecture ofisinde mimarlık, kentsel planlama ve peyzaj tasarımı projelerini yürütmeye devam ediyor.