Gerd Pfarré

Gerd Pfarré

Aydınlatma Tasarımcısı

Lighting Designer

Pfarré Lighting Design


1960 doğumlu Gerd Pfarré, FIALD, bağımsız aydınlatma tasarımı ofisi pfarré lighting design’ın kurucusu, tasarım direktörü ve yöneticisi. 2012’de faaliyete geçen yayıncılık şirketi LightingPress’in Frank Koschembar ile birlikte kurucu ortağı.

 

1978-81 arası aydınlatma ve mobilya alanında ilk tasarımlarının gerçekleştiği marangozluk alanında çıraklık dönemini tamamladı. 1882-85 yıllarında Ingo Maurer’de ürün ve sergi tasarımı ekibinde yer aldı. 1987-89’da Milan ve Berlin’de freelance tasarımcı olarak çalıştı. 1989-98 arası Ingo Maurer için aydınlatma tasarımları yaptı.

 

1992’den beri bağımsız aydınlatma tasarımcısı olarak çalışıyor. 1998’den bu yana Uluslararası Aydınlatma Tasarımcıları Derneğinin (IALD) profesyonel üyesi. 2002-05 yılları arası bu derneğin yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı. Pfarré, Deutscher Werkbund’un da üyesi ve aydınlatma tasarımı alanında uzmanlaşmış bir yazar. Münih’te Technical University’de ders veriyor ve dünyanın dört bir yanında konferanslara katılıyor. Çeşitli ödül programlarında jüri üyesi olmasının yanı sıra kendisi de birçok ulusal-uluslararası tasarım ödülü sahibi. 2012’den bu yana ILLUMINATOR isimli aydınlatma dergisinin editörlüğünü yapıyor. Kurucusu ve yöneticisi olduğu pfarré lighting design 2013 yılında, HalenCity Üniversitesi’nin metro istasyonu çalışmasıyla, IALD derneği tarafından verilen aydınlatma tasarımında dünyanın en prestijli ödüllerinden olan “Radiance Award for Excellence in Lighting Design” ödülünün sahibi oldu.