Gökhan Avcıoğlu

Gökhan Avcıoğlu

Mimar

GAD Mimarlık Kurucusu


Gökhan Avcıoğlu 1983 yılında KSÜ’de Mimarlık eğitimini tamamladı. 1994 yılında İstanbul'da Global Architectural Development GAD (Global Mimari Gelişim) firmasını, 2014 yılında da mimarlık ve yerleşme kültürü üzerine araştırma ve paylaşımlar yapmak üzere GAD vakfını kurdu. GAD farklı işlevlerde ve değişik aşamalarda 25 yılda 250’nin üzerinde proje oluşturdu ve bunlardan önemli bir kısmının inşasını gerçekleştirdi.

GA ve GAD bu iki farklı kurumu aracılığıyla  inşa etme teknikleri ve geliştirilmesi  bir yana  mimarlık mirası, mimari mekan, bugünün ihtiyaçlari ve gelecek hatta  başka gezegenlerde de yasam üzerine düşünceler geliştiriyor ve bunları çeşitli mecralarda düzenli olarak paylaşıyor.

Yaptığı projeler arasında ofis binaları, kamu ve ticari alanlar, İstanbul, Bodrum, Maldivler, Dubai, Beyrut, Riyad, Erbil, Kiev, New Jersey, Washington DC, Virginia, Philadelphia, Connecticut, ve Libya'da master planning  projeleri bulunmaktadır. GA, Manhattan, NY, Istanbul ve Washington DC’de restoran ve çeşitli mağazalar da tasarladı. Son projeleri arasında, Nikki Beach Resort&Spa Bodrum, TRUMP CADDE, AHK KNDU Villas, Swiss Hotel Resort Bodrum Beach, Wepublic bulunmaktadır. Ayrıca aralarında Esma Sultan, Borusan Müzik Evi, ONE&ORTAKÖY, GDKP, MRTR Istanbul gibi ödüllü tasarımlar yer almaktadır. Ayrıca İstanbul Shell Genel Müdürlük Binası, Esma Sultan, Kuum Hotel, Beşiktaş Balık Pazarı gibi birçok karma kullanımlı, konut ve ticari projeye imza atmıştır. Devam eden projeler arasında Antalya AHK KUNDU, Divan Kuruçeşme ve Bodrum Vita Park gibi projeler bulunmaktadır. Aynı zamanda, Washington'da loft, otel ve özel konutlar; Bodrum, Kazan, Rusya ve Libya'da halka açık bir park projeleri ve çok katlı karma kullanım yapıları bulunmaktadır.   

Gökhan Avcıoğlu ve GAD projeleri Rotterdam Mimarlık Müzesi, Miami Bienal, Philadelphia Minima Sanat galerisi, Galerist ve Londra Kraliyet Sanat Akademisi’nde sergilenmiştir. Ayrıca 2008 yılı Nisan ayında, Gökhan Avcıoğlu tarafından tasarlanan ürünler Milan Block Sergisi’nde gösterilmiştir. 2010 yılında ise GAD çalışmaları Los Angeles’da, 2012 yılında ise Newyork The Center for Architecture da “CHANGE: Architecture and Engineering in the Middle East” sergisinde yer almıştır. Ayrıca 2011-2012 Prag mimarlık haftası kapsamında projeleri sergilenmiş. 2012 senesinden beri One&Ortaköy projesi, The Chicago Athneaum müzesinde sergilenmektedir.

Gökhan Avcıoğlu, Wallpaper, Surface, City Magazine, NY Times, Transforming Cities urban interventions in public cities, Braun Malls and Department stores, Archtekturfuehrer Istanbul, Gestalten Lets go out, Designer books, World Houses Now, Urban Houses and Cafes, Restaurants and Bars, Atlas of Contemporary Architecture, Modern Interiors Cool Restaurants in Istanbul, Monocle, Architectural Digest, Architectural Record, AIT, Domus, New York Post dahil olmak üzere farklı yayınlarda ve BBC ve Channel 4 televizyon programlarında yer almıştır. 

2001 yılında, Paris'te Ecole Speciale d'Architecture, Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde stüdyolarında ders vermistir

Gökhan Avcıoğlu’nun İstanbul, New York, Moskova'da da ofisleri bulunmaktadır.