Hakan Demirel

Hakan Demirel

Mimar

Architect

Suyabatmaz Demirel Mimarlık Kurucu Ortağı


1983’de Malatya’da doğan Hakan Demirel, 2001 yılında Malatya Lisesi’nden mezun oldu ve mesleki eğitimini alacağı Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'ne 2001 yılında başladı. Öğrenim hayatı süresince ulusal-uluslararası birçok yarışma ve workshop'a katıldı. 2006 yılında bitirdiği fakültesinde 2007 yılında diploma jüri üyesi olarak yer aldı ve aynı yıl Betonart Mimarlık Yaz Okulu’nda moderatör olarak görev yaptı. 2007-2008 yılları arasında eğitim amaçlı New York’ ta bulundu. New York'tan döndükten sonra 2008 yılında Arif Suyabatmaz ile birlikte ortak olarak halen mesleki çalışmalarını sürdürdüğü Suyabatmaz Demirel Mimarlık'ı kurdu.
Kısa süreli geçmişine rağmen Suyabatmaz Demirel Mimarlık bugüne dek pek çok mimarlık ve gayrimenkul ödülü kazandı. 2010 Cityscape Dubai'de takdir ödülünü alan Güneşli Konutlar ve Ekopark İstanbul projeleri, 2011 yılı Avrupa Gayrimenkul Ödüllerinde ise yine Güneşli Kule, Ekopark İstanbul'un yanı sıra  ODTÜ Öğrenci Merkezi, TAO Ofis Kulesi ve Bodrum Rezidans projeleri Suyabatmaz Demirel Mimarlık'ın ödüllü projeleri arasında sayılabilir. Bunların yanı sıra MIPIM Architectural Review Geleceğin Projeleri Ödülleri organizasyonu kapsamında sırasıyla 2010 yılında ofis yapıları kategorisinde Güneşli Kule projesi, 2012 yılında yüksek binalar kategorisinde TAO Ofis Kulesi ve yenileme kategorisinde Halat Fabrikası projesi, 2013 yılında  TRI-G ofis binası ofis yapıları kategorisinde birincilik kazandı. Hemen ardından 2014 yılında ise Sultangazi Kat Otoparkı ve Hizmet Tesisleri Projesi perakende ve rekreasyon kategorisinde birincilik ile ödüllendirildi. 2013 yılında düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali'nde Geleceğin Kültür yapıları kategorisinde Süryani Ortodoks Kadim Kilisesi yüksek övgü ödülüne layık görüldü. 
Ofis olarak ortaya koydukları başarılı bir çok projenin yanı sıra, Hakan Demirel 2011 yılında  “Europe 40 Under 40” ödülüne layık görülerek Avrupa'nın en iyi 40 genç mimarından biri seçildi. Ayrıca, bu sene Türkiye’nin ilk kez katılım gösterdiği ve aynı zamanda ev sahipliği yaptığı Architecture+Design & CERA Ödülleri’nin Türkiye ayağı TSMD, İstanbul SMD ve İzmir SMD’nin katkılarıyla gerçekleşti ve Türkiye'nin en iyi genç mimarı seçilen Hakan Demirel, böylece yarışmanın uluslararası ayağında “The Golden Emerging Architects” (Altın Genç Mimarlar) olarak seçilen 5 mimardan biri oldu. Hakan Demirel aynı zamanda 2012 yılı itibariyle Yıldız Teknik Üniversitesi tasarım stüdyosunda part-time stüdyo yürütücülüğü yapmaktadır ve bir çok organizasyonda konuşmacı olarak bulunmaktadır.