Hakan Özgül

Hakan Özgül

Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği (TOHAD) Genel Sekreteri


Hakan Özgül, 2000 yılından bu yana çeşitli sivil toplum kuruluşlarında, platformlarda ve bir üniversitede danışman ve/veya yönetici olarak görev yaptı. Halen Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği’nde Başkan olarak görev yapmaktadır.
Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği nezdinde çeşitli raporlama çalışmalarında yer aldı. Birçok proje yayınında araştırmacı ve yazar olarak görev aldı. Bunlar; Türkiye’de Engellilik Temelinde Ayrımcılığın İzlenmesi Raporu, Engelli Ayrımcılığı Araştırması ve Engelli Ayrımcılığına Karşı Çözüm Önerileri Raporu, Mevzuattan Uygulamaya Engelli Hakları İzleme Raporu 2013, aynı raporun 2014 versiyonu, Engellilik ve Ayrımcılık: Eğitimciler için Temel Metinler ve Örnek Dersler ve son olarak 2016 yılında yayınlanan Engelli Hakları İzleme Kılavuzu şeklindedir.
Erişilebilirlik ve engelli bireylerin insan hakları hukuku konusunda çalışmakta olan Özgül, engelliler alanında birçok bildiri, yayın hazırlamış ve makaleler yazmış, çeşitli kurum ve kuruluşlar hakkında birçok erişilebilirlik raporları kaleme almıştır.