Haluk Sucuoğlu

Haluk Sucuoğlu

İnşaat Mühendisi

Civil Engineer

ODTÜ Yapı ve Deprem Mühendisliği Laboratuvarı Yöneticisi


1927 Mimarlar Derneği ve 1987 yılından bu yana Türk Serbest Mimarlar Derneği üyesi olup, halen TSMD Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.

Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesidir. ODTÜ Yapı ve Deprem Mühendisliği Laboratuvarının yöneticisidir. Ayni zamanda İtalya Pavia Üniversitesi Deprem Mühendisliği Programı (Rose School) öğretim üyesidir. Dr. Sucuoğlu deprem mühendisliği alanında çalışmalar yürütmektedir. Geliştirdiği riskli bina tarama yöntemleri İstanbul’da 2002-2008 yıllarında İstanbul Deprem Masterplanı çerçevesinde 150,000 binaya uygulanmıştır. 2005-2007 yıllarında Milli Eğitim Bakanlığı okul güçlendirme programının koordinatörlüğünü yapmıştır. Türkiye Deprem Yönetmeliği Üst Kurulu üyesidir. Deprem bölgelerinde yapılmakta olan havaalanı terminalleri, deprem yalıtımlı hastaneler ve yüksek yapılar gibi önemli yapıların projelerinde danışmanlık (peer review) yapmaktadır. Yapı Araştırma Derneği ve İTBAK Yönetim Kurulu üyesidir.

Dr. Sucuoğlu Türkiye Deprem Mühendisliği Derneği Başkanı’dır ve Türkiye’nin Uluslararası Deprem Mühendisliği Birliği nezdindeki ulusal temsilcisidir. Earthquake Spectra, Journal of Earthquake Engineering ve Earthquakes and Structures dergilerinin yayın kurulu üyesidir. Uluslararası dergilerde ve konferanslarda yayınlanmış 200’ün üzerinde bilimsel yayını bulunmaktadır. Basic Earthquake Engineering başlıklı ders kitabı 2014 yılında Springer Yayınevi tarafından basılmıştır. Kendisine 2012 yılında Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı Bilim Ödülü verilmiştir.