İskender Çayla

İskender Çayla

Delicias Travel & Incentives Ortağı ve Yöneticisi


1964 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokulu İstanbul ve Bursa’da tamamladıktan sonra orta öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde yaptı. Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun olan İskender Çayla,  Fransızca,  İspanyolca  ve İngilizce dillerini konuşmaktadır.

Turizme, 1981 yılında Gürkay Turizm’de İstanbul içinde havaalanı-otel transferleri yaparak başladı. Rehber olarak, ilk Anadolu Turunu 1983 yılında gerçekleştirdi. Sırasıyla, transfermenlik, rehberlik, otelcilik, mağazacılık, Türkiye’nin bir çok turistik bölgesinde acentacılık, yurt dışında tur operatörlüğü, yurt dışında havayolu şirketi yöneticiliği  gibi, turizmin çeşitli dallarında deneyim kazandıktan sonra, Retur Turizm Şirketi’ne 1994 yılında  ortak ve yönetici  oldu.  2011 senesinde Retur Turizm ile olan ilişkisini sonlandıran İskender Çayla Delicias Travel şirketinin ortağı ve yöneticisidir.

Bir süredir, Türkiye’nin yurtdışında tanıtımı konusunda çalışmalar yapan İskender Çayla,  İspanya ve Güney Amerika pazarlarında işyapan 19 acentanın ortaklaşa düzenledikleri   etkinliklere öncülük etti.  Aynı  ülkelerle çalışan turizmcilerin bir araya gelerek, çok yüksek bedeller ödemeden, yaratıcı, etkili  ve sürekli  bir tanıtım  gerçekleştirebilmelerine örnek olacak bu uygulama İtalya pazarında da başlatıldı.

İskender Çayla, bölgesel tanıtım ve    Uluslararası Fuarlara etkin katılım konusunda   da çalışmalar  yapmaktadır. Bedelsiz ve gönüllü olarak, İspanyolca çıkarmaya başladığı TR Dergisi aracılığıyla ise, Türkiye’nin çağdaş yüzünün, tarihi ve doğal zenginliklerinin, güncel olaylarının  yurtdışında tanıtımını yapmaktadır. Derginin başarılı olması üzerine İtalyanca ve İngilizcesi de yayınlamıştır.

Delicias Travel’ın bünyesinde bulundurduğu www.turquia.com, Türklerin sahip olduğu  ülkemizin adını taşıyan tek web sayfasıdır.

1999 yılında TUYED ( Profesyonel Turizm Yazarları, Editörleri ve Gazetecileri Derneği ) tarafından Turizme Hizmet Ödülüne, 2000 yılında TUREB       ( Turist Rehberleri Birliği ) tarafından Turizme Katkı Ödülüne, 2001 ve 2006 yıllarında ise Uluslararası turizm  örgütü  SKAL  INTERNATIONAL  TÜRKİYE tarafından Turizmde kalite ödülü olan SKALITE ödülüne uygun bulunmuştur.  2004 yılında, TUREB  tarafından Ülke Tanıtımına katkı dolayısıyla  ödül almıştır.