jacob Van Rijs

jacob Van Rijs

Mimar

Architect


 

Jacob van Rijs

1965 yılında Amsterdam’da doğan, 1990 yılında Delft Teknik Üniversitesini bitiren Jacob van Rijs, 1993’de Winy Maas ve Nathalie de Vries’le birlikte MVRDV’yi kurdu. Erken dönem çalışmaları Hollanda televizyon merkezi Villa VPRO ve WoZoCo evi ile uluslar arası tanınırlık kazandı.

Dünyaca bilinen MVRDV projeleri arasında Hannover World Expo 2000 Hollanda Pavyonu, Eindhoven Flight Forum, Matsudai Kültür Merkezi, Japonya’da Gyre alışveriş merkezi, Madrid Mirador Binası, Silodam Binası ve Amsterdam Lloyd Hotel sayılabilir. Güncel projeler ise, Zürich TV Merkezi, Rotterdam Çarşısı, Hollanda, İspanya, Avusturya, Fransa, İngiltere, Amerika ve Çin’de çeşitli konut ve ofis yapıları ile Münih, Chengdu ve New Leyden için hazırladıkları imar planlarıdır.

Grubun yapıları mimarlık yayınlarında yer aldı, sergilendi ve çok sayıda uluslar arası ödül kazandı. MVRDV monografik kitapları FARMAX, 1998’de ve KM3, 2005’de yayımlandı.

Jacob van Rijs; Delft Teknik Üniversitesi, Amsterdam Mimarlık Akademisi, Rotterdam Mimarlık Akademisi, AA Londra, Cooper Union New York, Teksas Rice Universitesi, Tokyo TN Probe ve Madrid ve Barselona Üniversitelerinde düzenli veya konuk eğitimci olarak ders vermektedir.