Kemal Aydın, Dr.

Kemal Aydın, Dr.

Doktor

Medical Doctor

Dünya Yaşlanma Konseyi Genel Başkanı, Sağlık Bakanlığı Dış İşleri ve AB Genel Müdürlüğü


1969 Yılında Kastamonu ili Çatalzeytin ilçesinde doğdu. İlkokulu Çatalzeytin de bitirdikten sonra orta öğretimine Karaman’da devam etti. 1987 yılında Kastamonu İmam Hatip Lisesini  bitirdi. 1989 yılında Milli Eğitim Bakanlığının açmış olduğu Uluslar arası Öğrenci Değişim Programı ile Pakistan’da Pencap Üniversitesinde Tıp Fakültesini 1996 yılında bitirdi. 


1997 yılında Hollanda Rotterdam Erasmus Üniversitesi’ nde Hollanda Dili ve Kültürü eğitimi tamamladı. 1998 yılında Sağlık Bakanlığında Doktor olarak göreve başladı. Aynı yıl geçici görevle Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Kastamonu Huzurevi Doktoru olarak göreve başladı. 1998 sonunda Hollanda Utrecht Üniversitesi’nde NUFIC bursu ile Geriatri ve Gerontoloji alanında Prof. Dr Sijmen Duursma gözetiminde araştırma yaptı. 2000 yılında Birleşmiş Milletlere bağlı Uluslar arası Yaşlanma Enstitüsü ile Malta Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen Geriatri ve Gerontoloji Yüksek Lisans programını tamamladı. 


2001 yılından 2003 yılına kadar Hollanda’da yaşlı bakım ve rehabilitasyon kurumlarında çalıştı. Göç ve yaşlanma konusunda çalışmalar yaparak, Kültürlerarası Bakım Modeli ile ilgili değişik kurumlarda çalışma ve araştırmalarını devam ettirdi. Lokman Hekim Vakfı, Türkiye Hollanda Sağlık Vakfı, Kültürler Arası Sağlık Enstitüsü, Hollanda İslam Yaşlı Bakımı ve Sağlık Vakfı’nı Hollanda’ da kurdu.


2003- 2005 yıllarında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı müşaviri olarak sosyal politikaların belirlenmesinde aktif rol aldı. 2005 yılının ilk altı ayında Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme kurumunda Avrupa Birliği ve Dış ilişkiler Daire Başkanı olarak görev yaptı. 02–08 Mayıs 2005 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen I.Uluslararası Bakım Kongresi ve Küresel Yaşlanma Zirvesi’nde Proje Koordinatörü ve  Bilimsel Kurul Başkanı olarak görev aldı. İstanbul Küresel Yaşlanma ve Bakım Deklarasyonu’nun uluslar arası kurum ve kuruluşlarca  kabulü ve onaylanmasını sağladı.


2006 yılında Tabip Asteğmen olarak askerlik görevini Doğu Beyazıt tamamladı. 2007 yılında Sağlık Bakanlığında Yaşlı Sağlığı Şubesinin kurulmasında görev aldı. 2008 Yılında İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünde Strateji Geliştirme Biriminde, Yaşlı Sağlığı Koordinasyon Merkezi’ni kurmak üzere çalışmalar yaptı. 2011 Yılından itibaren T.C. Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğünde Genel Koordinatör olarak çalışmalarına devam etmektedir. 
2009 yılında Dünya Yaşlanma Konseyi ve Uluslar arası Yaşlanma Merkezi’ni kurarak Türkiye’nin 2014 -2023 Birleşmiş Milletlerde Yaşlı Dostu Ülke Türkiye Projesi ve Dünya Yaşlanma Örgütü kurulması çalışmalarını yürütmektedir.


Dr. Kemal Aydın, İngilizce, Hollandaca, Urduca, Arapça dillerini bilmektedir. Evli, üç çocuk babası ve İstanbul’da oturmaktadır.