Martha Schwartz

Martha Schwartz

Peyzaj Mimarı, Sanatçı

Landscape Architect, Artist


 

1950 yılında doğmuş Amerikalı peyzaj mimarıdır. Harvard Graduate School of Design’da okuyup, Michigan Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Cambridge, Massachusetts ve Londra’da ofisleri bulunmaktadır. Halen Harvard Graduate School of Design’da profesör olarak görev yapmaktadır. Schwartz, dünyaca ünlü mimarların projelerinde sanatçı ve peyjaz mimarı olarak 30 yılı aşkın bir deneyime sahiptir.
 
Ödülleri: 2006 yılında Grand Canal Square (Dublin, Ireland) projesiyle Cooper-Hewitt 8.Ulusal Mimarlık Peyzaj Ödülü, 2009 yılında Royal Society Industry Fahri Tasarımcı Ödülü, Belfast University of Ulster den fahri doktora derecesi, the American Society of Landscape Architects’den birçok ödül, 2008 yılında yenileme kategorisinde BALI ödülü, 2007 yılında Chicago Athenaeum Uluslararası En İyi Tasarım Ödülü, 1989 Rio Shopping Center projesiyle American Society of Landscape Architects Merit Ödülü, 1997 yılında Jacob Javits Plaza (New York) projesiyle Phillip N. Winslow Landscape Design Ödülü’nü New York şehri parklar konseyinden almıştır. Schwartz’ın çalışmaları arasında New York’taki Jacob Javits Kongre Merkezi’nde bir kentsel park, Washington’daki Yerleşim ve Kentsel Kalkınma Merkezi’nin önünde bir plaza, Manchester’da kamusal bir meydan ve Mesa, Ariz’de Mesa Gösteri Sanatları Merkezi bulunmaktadır.
 
Yenikapı transfer noktası tasarım yarışmasında Martha Schwartz Partners’ın da ekipte yer aldığı Tabanlıoğlu Mimarlık finale kalan 9 ekip içerisinde yer almaktadır.