Milton Braga

Milton Braga

Mimar

Architect

MMBB Architects Kurucu Direktörü


1963’de Sao Paulo’da doğan Milton Braga, Sao Paulo Üniversitesi Mimarlık ve Şehircilik Fakültesi’nde (FAUUSP) 1986 yılında lisans, 1999 yılında lisansüstü ve 2006 yılında doktora eğitimini tamamlamıştır. 2001 yılından beri FAUUSP’de eğitim vermekte olan Braga,  Sao Judas Tadeu Üniversitesi, Braz Cubas Üniversitesi ve Florida Üniversitesi’nde farklı akademik pozisyonlarda bulunmuştur. 2011 yılında Mimarlık ve Şehircilik dalında 53. Jabuti İkincilik Ödülü’nü ve 2012’de Cadiz’de VIII Ibero Amerika Mimarlık ve Şehircilik Bienali kategorisinde birincilik ödülünü alan “Brasilia competition O concurso de Brasília: sete projetos para uma capital, 2010” kitabının yazarıdır.

Milton MMBB Arquitetos kurucu ortağıdır. 1991 yılında kuruluşundan bu yana MMBB, 2014 yılında Rosario, Arjantin IX. Iberoamericana Mimarlik ve Şehircilik Bienali’ndeki ödüllü projesi Jardim Edite Sosyal Konut Kompleksi, 2009 yılında Uluslararası Campos do Jordao Festivali’nde yeni konaklama, sınıflandırma ve prova kompleksi tasarımı için Sao Paulo Devlet Yönetimi tarafından teşvik edilen özel yarışmada birincilik ödülü ve 2007 yılında 3. Rotterdam Uluslararası Mimarlık Bienali’nde ‘Watery Voids’ önerisi ile en iyi içerik ödülü gibi çok sayıda ödüle layık görülmüştür. 

Çalışmalarının tekil bir ifadeye indirgenmesi oldukça zor olmasına rağmen, Brezilya’nın mimari karakteri çerçevesinde modernizmin uzantısında yeni bir bakış açısı şeklinde ifade edilebilir. MMBB, zarafet, mekanın şiirseliği, mekanın diyaloğu, program ve malzeme çerçevesinde gerekli bir dizi tasarım kısıtlamaları olan projelere cevap verecek nitelikte farklı ölçek, kapsam ve içeriklerde rahatça çalışabilen çok yönlü bir firmadır. MMBB aynı zamanda, mimari miras içerisinde yükseltildiği konumun tamamen farkında olarak ve ona hürmet ederek Pritzker ödüllü Paulo Mendes da Rocha ile olan işbirliğiyle bilinmektedir. Ancak çabaları, bu ilişkinin gölgesinde değildir. Bunun yerine, Mendes da Rocha’nın kendi tasarım tutkusu ile sağladığı etkileri, keşfedilmeyi beklenen olanakları derinlemesine sorgulayarak modernizm kanunlarının bir adım ötesine geçen tamamen kendilerine özgü olan bir mimari dile yansıtmışlardır.