Mustafa Avkıran

Mustafa Avkıran

GARAJISTANBUL Kurucu Ortağı / Oyuncu


Mustafa Avkıran, 1963 yılında Gaziantep'te doğmuştur. İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan 1983 yılında mezun oldu. Mezun olduktan sonra İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda çalışmaya başladı. Bir yandan da Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndaki yüksek lisansını tamamladı.

Mustafa Avkıran, 1987 yılında ‘Küçük Prens’ oyununda başladığı yönetmenlik hayatına İstanbul, Van, Ankara, Antalya, Bursa ve Trabzon Devlet Tiyatroları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Bakırköy Belediyesi Şehir Tiyatrosunda görev yaparak devam etti. Üniversite tiyatrolarında görev yaptı. 1993-1995 yılları arasında Antalya Devlet Tiyatrosu'nda müdürlük yaptı. Sonrasında politik nedenlerden ayrıldı.

Yönetmenlikteki ilk ödülünü 1994 yılında (İsmet Küntay En İyi Yönetmen Ödülü) ise Murathan Mungan’ın, ‘Mahmud ile Yezida, Taziye, Geyikler Lanetler’ oyunuyla, oyunlaştırmanın ötesindeki başarılı uyarlaması ile aldı.
1995 yılında ilk sinema filmi, ‘Sokaktaki Adam’ ile Altın Portakal’da En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü aldı. Bu filmi, sonrasında ‘Cumhuriyet’, ‘Kayıkçı’, ‘Mutluluk’ ve ‘Av Mevsimi’ gibi başarılı filmler takip etti.
1995 yılında eşi Övül Avkıran ve Naz Erayda ile Antalya 5. Sokak Tiyatrosu'nu kurdu. 2000 yılında Tiyatro Oyun evi ile birlikte İSM 2. Kat'ı kurdu. Garajistanbul’un kurucularından olan Avkıran, daha sonra Garajistanbul’un sanat yönetmenliği görevini aldı.

Mustafa Avkıran, 1993 yılından beri tiyatrocu Övül Avkıran ile evlidir. 11 Nisan 2015 tarihinde Alaz adında bir oğlu oldu.

Ödülleri :
1994 - İsmet Küntay En İyi Yönetmen Ödülü, Murathan Mungan’ın, ‘Mahmud ile Yezida, Taziye, Geyikler Lanetler’ oyunuyla
1995 - 32. Antalya Film Şenliği , En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Sokaktaki Adam)
1996 - 18.Siyad Türk Sineması Ödülleri, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Sokaktaki Adam)