Nesrin Nas

Nesrin Nas

Eski Milletvekili ve ANAP Genel Başkanı


Nesrin Nas; siyasete Yeni Demokrasi Hareketi kurucusu olarak atılan Nesrin Nas 1999 yılında Anavatan Partisi'nden 21. Dönem İstanbul Milletvekili olarak seçildi. 2003 sonundan 2005 yılına kadar  Anavatan Partisi Genel Başkanlığı yapan Nesrin Nas, genel başkanlıktan istifa ettikten sonra kısa bir süre Anavatan ve Demokrat Parti birleşmesinde çalışmış, daha sonra aktif siyasi yaşamdan çekilmiştir.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde Ekonomi doktoru ünvanı alan Nesrin Nas, politika öncesinde  Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde öğretim görevlisi olarak çalıştı.1994-1997 yılları arasında Euromoney ve Emerging Markets Türkiye temsilciliğini yapan Nas, 1997-1999 yılları arasında Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu danışmanlığını yürütmüştür.

Yayınlanmış 4 kitabı ve çok sayıda makalesi olan Nas, halen Finans Politik ve Ekonomik Yorumlar Dergisi sahipliğinin yanısıra bazı uluslararası kuruluşlarda danışmanlık yapmakta ve günlük bir gazetede köşe yazısı yazmaktadır.

Evli ve bir çocuk annesidir.