Nükhet Demiren

Nükhet Demiren

Bilgisayar Mühendisi

Computer Engineer

Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkan Vekili


1960 yılında İstanbul’da doğan Nükhet Demiren, İstanbul Alman Lisesi ve daha sonra Karlsruhe (Almanya) Teknik Üniversitesi Informatik Fakültesinden Bilgisayar Yüksek Mühendisi olarak 1984 yılında mezun oldu.

1985 yılında kuruluşunu yaptığı Nixdorf Computer Türkiye ve Anaşirket’de Almanya’da değişik kademelerde görev aldı. 1990’da önce Login A.Ş. ile, sonra da Infina A.Ş. ile yazılım sektöründe ortaklıklar ile faaliyet gösterdi.

2007 yılından itibaren Türk Ytong’un Yönetim Kurulunda bulunan, Kurucusu Bülent Demiren’in kızı olan Nükhet Demiren, 2010 yılında Yönetim Kurulu Murahhas üyeliğine seçildi.  

2014 yılından itibaren Türk Ytong Yönetim Kurulunda Başkan Vekilliği görevini yürüten Nükhet Demiren, aynı zamanda Demiren Holding A.Ş., Renesis A.Ş. ve Infina Yazılım A.Ş.’nin de Yönetim Kurulunda görev yapmaktadır. 

Türkiye Bilişim Derneği (TBD), Türkiye Gazbeton Üreticileri Birliği (TGÜB) ve Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği  (IMSAD) üyesi, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı  (TEGV) ve Alman Liseliler Kültür ve Eğitim Vakfı (ALKEV) mütevellisi olan  Demiren’in            2 çocuğu olup, Almanca, İngilizce ve Yunanca bilmektedir.