Onat Öktem

Onat Öktem

Mimar

Architect

ONZ Architects Kurucu Ortağı


2004 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünden mezun olmuştur. Aynı yıl içinde ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Bina Bilgisi yüksek lisans programına başlayan Onat Öktem 2006 yılında Hollanda Delft University of Technology Mimarlık Fakültesi’nde bir yıl süreyle tez çalışmalarına devam etmiştir. Hollanda’da bulunduğu sürede Rotterdam’da 24H>Architecture adlı mimarlık ofisinde çalışmıştır. 

Meslek hayatına kurucu ortaklarından biri olduğu ONZ Mimarlık’ta devam etmektedir. Bu süreçte katıldığı yarışmalarda 16’sı uluslararası olmak üzere 26 yarışmada ödül almıştır.  2012 yılında Green Mosque projesi ile New York’da Green Dot Birincilik Ödülü’ne, 2014 yılında Eco-Techno Park tasarımı ile Beyrut’ta Holcim Gold Ödülü’ne, 2015 yılında Gökçeada için tasarladığı okul projesi ile Moskova’da “En İyi Sürdürülebilir Yapı” ödülüne layık görülmüştür.  Yarışmaların yanı sıra birçok farklı ölçekte proje tasarlayıp uygulamaktadır. 

Kurucu ortaklarından biri olduğu Creative Initiatitive ile Tokyo, Bologna, Rotterdam, Breda, Ankara, İstanbul ve Antalya başta olmak üzere birçok şehirde sergi tasarlamış ve küratörlük yapmıştır.  Meslek hayatında mimarlık kültürünün paylaşılması için birçok sergi, çalıştay ve etkinlikte düzenleyici ve katılımcı olarak yer almış, birçok uluslararası mimarlık yarışmasında jüri üyeliği görevini üstlenmiştir. 

2014 yılında New York’ta bulunan d3’nin direktörlüğü görevini üstlenmiştir. Halen Belçika’da yer alan Archi-Europe’un Türkiye direktörlüğünü yürütmektedir. 

Aynı zamanda akademik çalışmalarına 2011’den beri ODTÜ’de yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak devam etmektedir.