Ozan Balaban

Ozan Balaban

Mimar

Architect


 

İzmir Saint Joseph Lisesi’nde lise eğitimini tamamlayan Ozan Balaban ardından İsviçre’ye giderek, College Du Leman’da ve sonrasında Floransa Devlet Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde öğrenimine devam etti. Güney Karolina’daki Clemson Üniversitesi’nde Hastane Mimarisi ve İnşaat İşletme Mühendisliği mastırı yapan Ozan Balaban, dünyada hem mimar olup hem de inşaat işletme mühendisliği tahsili görmüş az sayıda yöneticiden biridir.
 
Üniversite öğrenimi sırasında Amerika’nın 3 önemli inşaat şirketinden biri olan Skanska’da 5 yıl boyunca çalışan Balaban, hastane projelerinde şantiye şefliği görevinde bulundu. Ardından yine sektörün en büyük şirketlerinden biri olan İngiliz - Avustralya kökenli Bovis Lend Lease’in Atlanta, Londra ve Milano ofislerinde 8 yıl süresince üst düzey görevlerde yer aldı.  Aynı dönemde Güney Avrupa’daki yap-işlet-devret modelli hastane ve otel projelerinin de başında bulundu. Son olarak Armani’nin İtalya’daki otelinin inşaatını yöneten Ozan Balaban, dünyadaki Armani Otelleri’nin inşası için Emaar ile anlaşma imzalanınca Emaar’la tanışmış oldu. İtalya’daki Armani Oteli’nin inşaatını yönetirken Türkiye’nin Roma Büyükelçisi gibi çalıştı. Ozan Balaban bu çalışmalarından dolayı 2009 yılında İtalya Cumhuriyeti tarafından Liyakat Nişanı verilerek şövalye ünvanı ile onurlandırıldı.
 
Emaar’ın 2006 yılında Türkiye’ye gelme kararı almasının ardından Balaban, dünyanın önde gelen gayrimenkul geliştirme şirketlerinden biri olan Emaar’ın Türkiye CEO’luğu görevine getirilerek İstanbul’a döndü. 
 
Fransızca, İngilizce ve İtalyanca bilen Balaban 39 yaşında evli ve ikiz çocuk babasıdır.