Pınar Mengüç

Pınar Mengüç

Makine Mühendisi

Özyeğin Üniversitesi Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi Direktörü


Prof. Dr. M. Pınar Mengüç, Makina Mühendisliği lisansını ve yüksek lisansını ODTÜ'de, doktorasını ise 1985'te Purdue Üniversitesi'nde Makina Mühendisliğinde tamamladı. Aynı yıl Kentucky Üniversitesi'nde yardımcı doçent olarak göreve başladı, 1988'de doçent ve 1993'te profesör oldu, 2008 yılında da Engineering Alumni Association profesörlüğüne getirildi.
 
1991'de İtalya'da Universita degli Studi "Federico II"de ve 1998-1999 arasında da Boston'daki Massachusetts Hastanesi/Harvard Üniversitesi'nde ziyaretçi profesör olarak görev yaptı. 2006'da Ekvator'daki Escuela Superior Politécnica del Litoral'den (ESPOL) şeref profesörlüğü ünvanını aldı. Kentucky Üniversitesi'nde Nanoteknoloji Şemsiye Programı'nın (UPoN) koordinatörlüğünü ve Nanoboyut Mühendisliği Sertifika Programı (NECP) direktörlüğünü yürüttü.
 
Prof. Dr. Mengüç'ün dört patenti, üç patent başvurusu, 115 de fazla uluslararası hakemli dergi makalesi, 170'den fazla konferans bildirisi, ve ortak yazarlı iki kitabı bulunmaktadır. Journal of Quantitative Spectroscopy and Radiative Transfer dergisinin asil editörü olan Prof. Dr. Mengüç, bugüne kadar 50'den fazla yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası araştırmacı ile çalışmıştır.
 
Makina Mühendisliği lisans programı kurucu profesörü olarak 2009 yılı başında Özyeğin Üniversitesi'ne katılan Prof. Dr. Mengüç, aynı zamanda Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi Direktörlüğü'nü yürütmektedir. 2014 ve 2015’de Özyegin Üniversitesi Bilgi Transferi ve En İyi Araştırmacı ödüllerini kazanan Prof. Dr. Mengüç, Amerikan Makina Mühendisleri Odası (ASME) şeref üyesi (fellow), ve Optical Society of America özel üyesidir.