Prof. Dr. Arzu Gönenç Sorguç

Prof. Dr. Arzu Gönenç Sorguç

Makine Mühendisi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi


Prof. Dr. Arzu Gönenç Sorguç, Orta Doğu Teknik Üniversitesi – Makine Mühendisliği Bölümünden lisans eğitimi ve Akustik alanındaki çalışmalarıyla Master ve Doktora derecelerini almıştır.1998 yılından beri aynı üniversitenin Mimarlık bölümünde Prof. Dr. ünvanıyla hem akademik hem de profesyonel çalışmalarına devam etmektedir.

Alanı ile ilgili olarak, akustik, yenilikçi strüktürel tasarımlar ve uygulamaları, sürdürülebilir ve hafif strüktürler, modelleme, dijital tasarım ve software uygulamaları üzerinden parametrik tasarımlarla ilgilenmektedir. ‘Mimaride matematik’, ‘algoritmik düşünme ve tasarım süreçleri’ ve ‘strüktürel tasarımlar özelinde yeni yaklaşımlar’ temalarıyla ilintili olarak dersler ve uygulamalar yürütmektedir.

Doktora çalışmaları sırasında, NATO bursuyla gitmiş olduğu Hollanda'nın Delft University of Technology'de akustik ve ses kontrolü üzerine çalışmalar yapmıştır. Post-Doktora çalışmaları için gittiği Tokyo Institute of Technology  ile halihazırda işbriliklerine devam etmekte olan Sorguç, ODTÜ Mimarlık Bölümü'nde Öğretim Üyesi ve Akustik Danışmanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.