Prof. Dr. Suha Ozkan

Prof. Dr. Suha Ozkan

Mimar

Architect

World Architecture Community Kurucu Başkanı


Suha Özkan (d. 1945, Ankara) Türk mimar, mimarlık eleştirmeni ve öğretim üyesi. Ağa Han Mimarlık Ödülü başta olmak üzere uluslararası birçok mimarlık kurumunda da görevler almıştır.

Ankara’da dünyaya gelen Suha Özkan Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden 1967 yılında mimar olarak mezun oldu. Aynı üniversitede önce doçent sonra da profesörlük ünvanını aldı. 1978 yılında Mimarlık Fakültesi Dekan yardımcısı, 1979 yılında ise Rektör Yardımcısı oldu. Türkiye’de ve Türkiye dışında birçok mimarlık yarışmasında, üniversite, akademik kurumlar ve diğer mimarlık kurumlarında çeşitli görevler aldı. Bu kurumlar arasında Hassan Fathy Enstitüsü, Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Merkezi ve Ağa Han Mimarlık Ödülleri Merkezi de yer almaktadır. Birçok uluslararası mimarlık kuruşundan madalyaları olan Özkan 2004 yılında AIA Amerikan Mimarlık Enstitüsü’nün Onursal Üyeliği ile onurlandırılan tek Türktür. 2002-2008 yılları arasınd UIA Uluslararası Mimarlar Birliği Yönetiminde Konsey Üyesi olarak görev alan alan Özkan 2002-2005 yılları arasında  UIA 2005Kongresi’ Başkanlığı’nı da üstlenmiştir.

Son görevi 2009 – 2012 yılları arasında ODTÜ’de tasarım ve Mimarlık Kuramı profesörlüğünden emekli olan Özkan, World Architecture Community’nin Kurucu Başkanı (www.worldarchitecture.org) ve Bodrum Mimarlık Kitaplığı'nın sahibidir.